Tarlós nem viccel: tényleg meg akarja kötni Orbán kezét, és még az ellenzéket is bevonná

  • Szalai Anna
  • 2018. október 10.

Belpol

Tényleg szigorú feltételekkel vállalta a főpolgármester-jelöltséget.

Az Orbán Viktorral folytatott egyeztetései, szigorú kikötéseinek megfogalmazása után Tarlós István úgy döntött, jövőre elindul a főpolgármester-választáson. Az erről szóló döntését a miniszterelnökkel közösen jelentették be szerdán délelőtt egy hosszúra nyúlt sajtótájékoztató keretében.

A bejelentés érdekessége, hogy a két politikus számos részletet árult el a kettőjük közötti egyezkedésekről, terveikről. Figyelembe véve, hogy a NER mennyire ódzkodik a nyilvánosságtól, ez meglepetés volt. Igaz, arra most is odafigyeltek, hogy egyes sajtótermékeket ne engedjenek be a terembe, így mi sem lehettünk ott, nem tehettük fel kérdéseinket.

Nem engedik be a Magyar Narancsot a nagy Orbán–Tarlós-bejelentésre

Helyhiányra hivatkoznak: túl kicsi a terem. Hiába szeretnénk, nem tudunk kérdéseket feltenni a miniszterelnöknek és a főpolgármesternek, mert a budapesti városháza sajtóosztálya elutasította szakújságírónk, Szalai Anna regisztrációs kérését. „Az eseményre regisztrációját nem tudjuk rögzíteni, mivel a terem befogadóképessége korlátozott. Tájékoztatom, hogy a sajtótájékoztatót élőben közvetítjük a budapest.hu oldalon, ahol figyelemmel kísérheti az eseményt” – olvasható a kedden kapott válaszlevélben.

A szó elszáll, az írás megmarad?

Mint arról már a bejelentésről írt cikkünkben beszámoltunk, Tarlós sorosozott is egyet, sőt, a migránsozás sem maradhatott el – beindult hát a Fidesz budapesti kampánya. Ugyanis a főpolgármester külön hangsúlyozta, hogy egyetért a kormány politikájával mind migránsügyben, mind nemzetállamiság kérdésében, mind a családpolitikai kérdésekben. A tiszteletkör után beszámolt hosszú vívódásáról és aggodalmáról, hogy nehogy úgy járjon, mint elődje, Demszky Gábor.

Tarlós nem titkolta, hogy az elmúlt időszakban többször is tárgyalt Orbán Viktorral és több „megkötést” is támasztott a jelöltséghez. Egy két héttel ezelőtti megbeszélésen végül sikerült megállapodniuk, a megbeszélésről „emlékeztető” is készült. Ebben minden Budapest jövőjét meghatározó kérdésről megegyeztek, az erről szóló memorandum tartalma azonban nem nyilvános.

Nyilvánosságra hozzák viszont a kormány és a főváros közötti megállapodást, amely nem konkrét projekteket, hanem általánosabb döntéshozói-működési elveket és irányokat határoz majd meg. Ez tartalmazza majd a Budapesti Közfejlesztési Tanács létrehozására vonatkozó határozatot is. Erről mai ülésén dönt a kormány.

Bevonják az ellenzéket?

Az már bizonyos, hogy a tanácsot társelnökségben a mindenkori miniszterelnök és a főpolgármester vezeti majd, vagyis a következő választásokig Orbán Viktor és Tarlós István. A tagok között lesz Gulyás Gergely kancelláriaminiszter, Palkovics László innovációs és Bártfai-Mager Andrea állami vagyonért felelős miniszter, Fürjes Balázs, Budapest fejlesztéseiért felelős államtitkár, valamint egy főpolgármester-helyettes és két kerületi polgármester. Tarlós nem zárta ki, hogy egyikük ellenzéki lesz.

A tanács dönt minden nagyobb fejlesztési ügyben, így tárgyalják majd a hármas metró felújítását, amelyre a korábban ígért állami támogatás többszörösét kapja meg a város, az árvízvédelmi létesítmények fejlesztését és a BKV járműparkjának fejlesztését is. A tanács által jóváhagyott kiemelt projekteket Fürjes Balázs csapata vezényli majd le. Tarlós István hangsúlyozta, hogy a főpolgármesternek vétójoga lesz, minden beruházás tekintetében. Egy Budapest függetlenségét firtató kérdést viszont azzal ütötte el, hogy attól függ, mit értünk függetlenség alatt. Ő támogatja a kormánypártot, az pedig őt. De a megállapodással a főpolgármester megkerülhetetlenné válik a döntéshozatalban, a főpolgármester ezentúl részt vesz minden olyan kormányülésen, amikor fővárosi ügyekről tárgyalnak.

Tarlós megkötései között szerepelt a fővárosi közszolgáltató cégek önkormányzati tulajdonban hagyása, illetve a fővárosi hulladékügyek újragondolása. De ismét napirendre kerül a Fővárosi Csatornázási Művek jövője, ami vélhetőleg az 1997-ben eladott tulajdonrész visszavásárlását jelenti.

Tarlós István a jövő évi programjáról még nem kívánt részleteket elárulni, de úgy véli, hogy nincs szüksége új programra, a 2009-es program meg nem valósult részeit kell a következő ciklusban előtérbe helyezni. Meglehetősen rövid lesz majd a kampányprogramja, mert csak olyat ígér, amit meg is tud tartani.

Tarlós többször visszatérve hangsúlyozta, hogy a novemberben aláírandó megállapodás mindenkire nézve kötelező érvényű lesz, a ciklus minden napján.

Jó sok nulla

Orbán Viktor Tarlós főpolgármester-jelöltségének bejelentésekor kiemelte, hogy a kormány számára fontos Budapest. Ezt igazolja egy 60 tételes beruházási lista, amely az elmúlt években megvalósult, jelenleg folyó, illetve tervezett projekteket tartalmazza. A példaként említett fejlesztések – úszóaréna, múzeumi negyed, Várkertbazár, budai Várnegyed stb. – azonban kivétel nélkül kormányötletek voltak, egyiket sem Budapest ajánlotta.

Az eddig megvalósultak értéke 288 milliárd volt, az épülőké 600 milliárd, míg a tervbe vettek költségkerete 700 milliárd forint. Idesorolta az új atlétikai stadiont is. A miniszterelnök hangsúlyozta, hogy Budapestet nem csupán a nemzet, hanem az egész Kárpát-medence kulturális és gazdasági fővárosává szeretnék emelni.

Figyelmébe ajánljuk