Szeptember 30-ig kell az egyetemeknek döntenie a felsőoktatási felvételi részletszabályokról, a kormány szeptember első felében fogadja el a módosításokat. Az új változások értelmében nem lesz kötelező elvárás az emelt szintű érettségi, az ötödik érettségi tárgyról az egyetemek dönthetnek, és eltörlik a minimumponthatárt – ezt írta Hankó Balázs, felsőoktatásért felelős helyettes államtitkár augusztus 19-én az egyetemek rektorianiak.
A Telex birtokába jutott levél szerint július végén derült ki, hogy a kormány átalakítja a felsőoktatási felvételi rendszert, a módosítások 2024 szeptemberétől lépnek életbe – ennek ellenére a részletszabályokat már idén szeptember végéig ki kell dolgozniuk.
Az intézmények eddig dönthettek a felsőoktatásért felelős miniszterrel együtt arról, hogy melyik tantárgyból várnak el emelt érettségit, 2024-től arról is dönthetnek, hogy kell-e egyáltalán emelt érettségit tenniük a hozzájuk jelentkező diákoknak. Sőt, az új szabályok szerint nem csak a hatáskörőkbe tartozó száz pontról dönthetnek majd, hanem nagyobb beleszólásuk lesz a tanulmányi pontok meghatározásába is (a tanulmányi pontokat a most jelenkező 9-12. évfolyamos középiskolai osztályzatok, az érettségi bizonyítványban szereplő vizsgatárgyak százalékos eredményei adják).
Továbbá eddig 280 pont kellett ahhoz, hogy valaki bármilyen felsőoktatási szakra bekerüljön; a későbbiekben nem lesz ilyen minimum elvárás, tehát azok is mehetnek, akik nem érik el ezt a pontszámot. De az egyetemek maguk meghatározhatnak szakonként minimumpontszámot.