Teljes kört alkotott az élőlánc Budapesten az oktatásért

  • narancs.hu
  • 2022. október 27.

Belpol

A tiltakozókhoz civilek, járókelők is csatlakoztak, a Nagykörúton folyamatos volt a dudálás, kiabálás. 

A Nagykörúton végigérő élőlánccal folytatódtak csütörtök reggel a pedagógusok és az oktatás helyzetének javításáért küzdő tüntetések. A Nagykörút különböző szakaszait a helyi iskolák és oktatási intézmények egymás közt felosztva szervezték meg az eseményt a Egységes Diákfront - DAT és Egységes Diákfront - Grund közös koordinálásában. 

Az eseményt 7:30-kor sajtótájékoztatóval kezdték, ahol Törley Katalin elmondta: ma reggelre a Margit hidat fellobogózták a tiltakozó szervezetek zászlóival, az élőlánc pedig azért állt fel, hogy a résztvevők kifejezzék szolidaritásukat az oktatásban dolgozókkal. A szülők, diákok, civil mozgalmak, szakszervezetek is mellettük állnak. A helyszínről tudósító kollégáink elmondása szerint a hídra már este felkerültek a PDSz, a PSZ és a Tanítanék zászlói is, illetve a megmozdulások jelképévé vált felkiáltójeles lobogók.

 
 
Fotó: Palágyi Barbara
 

Törley beszédében hangsúlyozta, ma is többen sztrájkolnak, és az, hogy emiatt nem rúgták ki több tanárt, azt meg kell köszönni a szolidaritás kifejezésének és az alulról jövő mozgalmaknak, például a Tanárok a tanárokért akcióinak, akik beszüntetik a munkát, ha valakit retorzió ér. Azt is mondta, hogy a tiltakozást folytatni kell, mert hiába vannak hatalmas megmozdulások, Pintér Sándor és Orbán Viktor egy szót sem szól az eseményekről. Beszélt arról is, hogy a munkabeszüntetés  természetesen áldozatvállalas, ezért van a Tanítanék Mozgalomnak sztrájkalapja, amiből kompenzálni tudják a tanárokat.

"Nincs okunk abbahagyni a tiltakozást, ezért mindenki álljon bele a legerősebb formába, amit vállalni tud"

– hangsúlyozta Törley, hozzátéve, hogy szerinte a polgári engedetlenséget a legjobb módja jelenleg a tiltakozásnak, mert a sztrájkjogot még mindig nem kapták vissza a tanárok.

 
 
Fotó: Palágyi Barbara

A  sajtótájékoztatón felszólalt Molnár Áron noÁr is, aki elmondta, hogy a diákok és az oktatás jövője nem a jobb- vagy baloldal, főváros vagy vidék kérdése. Felidézte a korábbi tízezres tüntetéseket, szerinte a tömeg nemcsak az oktatás mellett áll ki, hanem az egészségügy, a szociális szféra és minden további, a kormány által elhanyagolt szféra mellett is, a polgári engedetlenség pedig az új sztrájk. NoÁr szerint a Kölcsey öt tanárárának kirúgása azt bizonyítja, hogy a rendszer kapkod és következetlen. Hozzátette, aa a döntéshozókat presszionálni akarjuk, ki kell terjeszteni a tiltakozást más szakszervezetekre, ezért azt kéri, hogy más szervezetek is szervezzenek országos szolidaritási sztrájkot. Beszédében felszólított a közmédiát, hogy tájékoztassa az embereket az oktatás valós helyzetéről, mert máskülönben békés, de progresszív következményei lesznek.

 
Diákok gyülekeznek a Margit híd lábánál 
Fotó: Fazekas Zsuzsanna
 

Pirint Gergő az Egységes Diákfront (EDF) képviseletében kifejtette, hogy ami most történik az országban az egyrészt szép, másrészt felháborító. A diákság körében országos megmozdulásrol van már szó, több vidéki városban is jelen vannak a tiltkozók. A többiekhez hasonlóan ő is hangsúlyozta, hogy ez nem pártpolitikai megmozdulás, hanem érdekképviseletet vállalnak:

kiállnak a tanárok mellett és szeretnék, hogy végre szabadság legyen az oktatásban, szabadon választhassák a tananyagot és tankönyveket.

A kormánysajtó napokban elhangzott vádjaira is reagált, elmondva, hogy természetesen nem igaz, hogy amerikai pénzből finanszíroznák a tüntetéseket. "Egyre többen leszünk, és ezt már nem fogják figyelmen kívül hagyni" – tette hozzá.

Nagy Erzsébet (PDSZ) bejelentette, hogy csütörtökön is több ezer tanár sztrájkol, a következő egységes sztrájknapot pedig november 18-án tartják, remélik, hogy azon még többen vesznek majd részt. Úgy tapasztalja, hogy a diákok mellett a szülők is egyre inkább arra bíztatják, a tanárokat, hogy álljanak ki magukért és sztrájkoljanak. A sztrájkot szervezőket arra kéri, hogy figyeljék a PDSZ oldalát, mert ott megosztották a tudnivalókat arról, hogy mely kiskapuk vannak a sztrájktörvényben, amelyek lehetővé teszik a tiltakozást. Hangsúlyozta, hogy akit retorzió ér, az a TASZ-hoz, a PDSZ-hez és a Tanítanék sztrájkalapjához fordulhat segítségért.

Felszólalásában beszélt arról is, hogy az október 23-i tüntetésnek volt értelme, mert Maruzsa Zoltán levélben kereste meg őket és  november 7-re sztrájkegyeztetésre hívta a pedagógusokat. November 2-án pedig parlamenti vitanap lesz  az oktatásról. 

Gosztonyi Gábor mindehhez hozzátette, hogy az akcióknak ezzel nincs vége, november 22-én demokrácia órákat tartanak majd, november 26-án pedig a Kossuth térre szerveznek tüntetést.

A beszédek után a Nagykörút teljes hosszában elkezdett felállni az élőlánc. Tudósítóink elmondták, hogy már a sajtótájékoztató közben is az elhaladó autósok és biciklisek dudálással, csengetéssel fejezték ki szolidaritásukat. A Margit hídon sok civil is beállt a sorba, arra járó idősek, biciklisek, hogy részt vegyenek az élőláncban.

 
elolanc pedagogusok 20221027 - 15 - fzs
Fotó: Fazekas Zsuzsanna
 

 

Az élőlánc Boráros tér-Üllői út közötti szakaszán már hamar egyenletes lánc alakult ki, ahogy a Petőfi híd pesti oldalán és a Nagykörúton is. A lánc mellett folymatos a dudálás a Nagykörút minden részén, a Petőfi hídon a “nincs tanár, nincs jövő” rigmust skandálják a tiltakozók. 

 
Fotó: Sióréti Gábor
 

 
Fotó: Sióréti Gábor
 

 
Fotó: Sióréti Gábor
 

Az élőlánc helyenként (főleg a budai oldalon) ugyan kissé foghíjasabb volt, de alapvetően körbeért. 

 
 
Fotó: Bajnai Marcell
 

 
Fotó: Sióréti Gábor
 

Az élőláncban állók több helyen rajzoltak az aszfaltra a piros lámpáknál, ismét voltak olyanok, akik kimentek az autósok elé molinókkal, egyes helyeken a tiltakozások fő dalává vált Mi vagyunk a Grundot énekelték, és miközben az autósok, motorosok, buszok dudáltak, az elhaladó biciklisek pacsiztak a láncban állókkal. 

 
Fotó: Palágyi Barbara
 

 
Fotó: Bajnai Marcell
 

 Az élőláncban és környékén politikusok is feltűntek, Gelencsér Tibor, a Momentum elnöke és Kunhalmi Ágnes, az MSZP társelnöke a Margit hídon tette tiszteletét, Karácsony Gergely budapesti főpolgármester (akinek felesége maga is tanár) pedig az élőláncban is részt vett. 

 
Fotó: Palágyi Barbara
 

Az élőlánc körülbelül egy órán át tartott, háromnegyed 9 körül kezdték el bemondani, hogy lassan el kell hagyni a helyszínt. 

 
Fotó: Palágyi Barbara
 

 
Fotó: Bajnai Marcell
 

 
Fotó: Palágyi Barbara
 

 
Fotó: Palágyi Barbara
 

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyos valóságot arról, hogy nem, a nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésen.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Emlékfénybetörés

Reisz Gábor Van valami furcsa és megmagyarázhatatlan című filmjének nyitójelenetében a főszereplő azon gondolkodik, vajon feltűnne-e bárkinek is, ha egyszer csak összeesne és meghalna. Budapest különböző helyszíneire vizionálja a szituációt: kiterül a Nemzeti Múzeum lépcsőjén, a Blahán, a villamoson, egy zebra közepén, az emberek pedig mennek tovább, mintha mi sem történt volna.

Bácsirománc

Mintha csak időgépben röppennénk vissza a 80-as, 90-es évekbe. Semleges, visszatérő díszletek, élesen bevilágított terek, minden epizód végén fontos leckéket tanuló, mégis ismerősen stagnáló figurák és élőben kacagó közönség.

Nők, tájban

Januško Klaudia (1998) csak tavaly végzett a Képzőművészeti Egyetem festőművész mesterszakán, mégis izmos bibliográfiával, számos egyéni kiállítással és külföldi ösztöndíjjal büszkélkedhet – köztük az éppen csak „csírázó” életmű és a mostani egyéni kiállítás szempontjából a legjelentősebbel, a 2024-es izlandival, ahol az „ökofeminizmus szempontjából vizsgálta a lokális éghajlatváltozás hatásának és az izlandi nők társadalmi helyzetének metszéspontjait”.

Mari a Covidban

A groteszkre vett darabban Kucsera Viktória (Kárpáti Barbara) magyar–történelem szakos tanár a Covid-járvány alatt a színjátszó csoportjával ír drámát a díva életéről.

Vörösök, proletárok

Annak a fényében, hogy 1990 előtt a párt történetével kizárólag az erre a feladatra delegált MSZMP Párttörténeti Intézet foglalkozott, talán nem meglepő, hogy a kiváló történésznek, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára kutatójának most megjelent munkája az első nem „belülről” érkezett összefoglaló a kommunista eszme és gyakorlat sajátos magyarországi karrierjéről.

Itt a norma

Vannak alapvető bizonyosságai a szuverén magyar életnek, az egyik ilyen például az, hogy az anya nő, az apa férfi. A másik meg az, hogy az asszony nem ember. A harmadik, hogy a medve nem játék.

Járványkezelés 2.

Az Aphthovirus nemzetségbe tartozó FMDV vírus által terjesztett ragály, amely még március elején ütötte fel fejét egy kisbajcsi szarvasmarhatelepen, olyan országot talált telibe, amelyben nemcsak a beteg embernek, de a beteg állatnak sem könnyű a túlélés.

„Kiásni a dinoszauruszt”

Az Anya csak egy van című monodrámájáért Antistigma-díjat kapott, amelyet azoknak a művészeknek ítélnek oda, akik sokat tesznek azért, hogy egy-egy mentális problémát kevesebb előítélet övezzen. Ennek kapcsán a tabuk ledöntéséről, a problémák kimondásának fontosságáról és a színház erejéről beszélgettünk.

Apja lánya

Míg Jean-Marie Le Pent, a Nemzeti Front (NF) alapító atyját 1998-ban, nagyjából hasonló ügyben, mindössze egy évre tiltották el a közügyektől, lányát – igaz, egyelőre nem jogerősen, de azonnali hatállyal – rögtön ötre. Marine Le Pen hiába igyekszik középre pozicionálni pártját és önmagát, akárcsak apja, ő is törvénysértés és képmutatás között keresi a hatalomhoz vezető utat.

Gyávák legyünk vagy szabadok

Hivatalba lépése óta a Donald Trump-adminisztráció vámok sorát vezette be – hivatalosan az Egyesült Államok gazdasági és nemzetbiztonságának megerősítésére. Az efféle lépések sikere és megalapozottsága legalábbis kétséges.

Amerikai álom

Orbán Viktor nagy reményeket fűzött Donald Trump elnökségéhez, ám úgy tűnik, Trumpnak egyelőre elegendő annyi, hogy az EU-ban Magyarország tüske legyen a köröm alatt. Ezen a Danube Institute, a Mathias Corvinus Collegium, a CPAC Hungary kiterjedt, drága kapcsolati hálója sem változtat.