Karácsonyi díszkivilágítás sem lesz Budapesten

  • narancs.hu
  • 2022. október 26.

Belpol

28 milliót spórol ezzel a főváros.

28 millió forintot takarít meg Budapest azzal, hogy nem lesz idén karácsonyi díszkivilágítás – legalábbis a fővárosi önkormányzat erre idén nem költ pénzt.

A Fővárosi Közgyűlés szerdán határozott erről, elfogadva Tüttő Kata főpolgármester-helyettes javaslatát. Korábban olyan döntést hoztak, hogy a díszkivilágítás időtartamát két órára csökkentik, de az előterjesztő szerint a mostani gazdasági helyzetben már ez a két óra sem tartható – tudósít a Telex.

Az már korábban eldőlt, hogy karácsonyi vásárt nem rendez az önkormányzat.

Karácsony Gergely főpolgármester a díszkivilágítás-ügyben Facebook-oldalán megkérdezte a budapestieket. Emlékeztetett, Budapest éves bevétele arra sem elég, hogy a főváros villanyszámláját fedezze.  Több mint ötezren reagáltak a kérdésre, és közülük 350-en ragaszkodtak volna a fényekhez. 

A döntéssel megspórolt pénzt egyelőre általános tartalékba helyezik.

E határozattól függetlenül a kerületi önkormányzatok a saját költségvetésükből készíthetnek díszkivilágítást, ha szeretnének.

A közgyűlés döntése nyomán húsz új CAF-villamos érkezik a fővárosba, az alacsonypadlós járművek a 3-as, 24-es, 42-es, 50-es és 61-es vonalakon járnak.

A többség nem támogatta Wintermantel Zsolt fideszes képviselő módosító javaslatát, amely arról szólt, a főváros csatlakozzon a Megyei Jogú Városok Szövetségének leveléhez, amelynek címzettje Ursula von der Leyen, és az áll benne, hogy a szankciós politika legyengíti Európát.

Annak érdekében, hogy a főváros a fizetőképességét megőrizze, legfeljebb 25 milliárdos folyószámlahitelről döntöttek a képviselők.

A margitszigeti építményadóról, amelyről szintén szerdán határoztak, ebben a cikkben írtunk:

 

 

Leadkép: adventi díszkivilágítás a Kőbánya Újhegyi lakótelepen, az Újhegyi sétánynál. Fotó: MTVA/ Róka László

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.