"Teljes konszenzus kellene" (Haraszthy László, WWF Magyarország)

  • Szerbhorváth György
  • 2000. május 4.

Belpol

Magyar Narancs: A 19. század második felében megkezdett folyószabályozásokig Magyarország területének 25 százaléka időszakosan vagy állandó jelleggel víz alatt volt. Hogyan vágtak bele a rendezésbe?
Magyar Narancs: A 19. század második felében megkezdett folyószabályozásokig Magyarország területének 25 százaléka időszakosan vagy állandó jelleggel víz alatt volt. Hogyan vágtak bele a rendezésbe?

Haraszthy László: Ha a mai Magyarországot nézzük, akkor a Duna, a Tisza és a Dráva, valamint mellékfolyóik a terület negyedét víz alatt tartották. Gyakorlatilag ekkora volt az ártér. A szabályozás befejeztével az ártér fogalma jelentését vesztette; most a gát külső oldala a mentett oldal, a belső pedig a hullámtér. De a folyószabályozás előtt ezeken az elborított területeken nem több méter magasan állt a víz, hanem volt, ahol csak három centi magasan, tehát az elöntött területek jó részén nem jelentett nagy veszélyt, mert a víztömeg kicsi volt, így a nyomása sem lehetett nagy.

A szabályozás során két nézet állt egymással szemben. Az egyik szerint a folyómederhez közel kell állniuk a gátaknak, a másik szerint pedig távolabb. Az előbbi győzött, és ennek valószínűleg az volt az oka, hogy senki sem vállalta, hogy a folyóhoz közeli települések ne a mentett oldalra kerüljenek. Persze nehéz is azt vállalni, hogy X meg Y település a hullámtérbe kerül, Z meg a védettre. Így minden egyes település a mentett oldalra került, és ez határozta meg, hol és meddig lehet meghúzni a hullámteret.

MN: Ez racionális koncepciónak tekinthető?

HL: Humánus eljárásnak mindenképpen, de tulajdonképpen racionálisnak is. Az akkori tudás, az akkor gyakorlatilag nem is létező előrelátó képesség alapján rendben is volt minden, a rendszer 130-140 éven át tulajdonképpen érdemi probléma nélkül működött. A gátkorona a mért legnagyobb érték felett egy méterrel húzódott. Csakhogy azóta nagyon nagy változások mentek végbe. Tavaly és idén a legnagyobb gátmagasságot egy méterrel meghaladó vízszint jelentkezett. Az átépített, megerősített gátak általában most is ugyanott húzódnak, ahová a múlt században építették őket. De most egy speciális probléma adódott, hiszen az áradás nem három nap alatt ment végbe, hanem három hét alatt, és ezt az óriási nyomást a gátak hosszabb távon nem tudják elviselni. A víz a homokzsákok miatt nem löttyent át, viszont a pohár fala vékony a terhelés kibírásához. A gátak csúcsra voltak járatva, emiatt szivárog át a víz, jelentkezik a buzgár és a suvadás.

MN: Vajon nem azt sugallja az ilyen nagyságú és elhúzódó áradás, hogy az árvízvédelmi koncepció tarthatatlan?

HL: Ha a gátakat rossz helyre rakták volna, a természet nem vár száz évet ennek bebizonyítására. A helyzet ezzel szemben az, hogy az ember csatornákat épít, de hol? Ahol el kell vezetni a vizet, és ezt leaszfaltozott, lebetonozott részeken kell megcsinálni. A falvakban, ahol nincs ilyesmi, ott egy nagy eső három nap alatt eltűnik, felszikkad, ide-oda elvonul a víz. De például Budapesten egy felhőszakadás után ömlik a víz a betonon, a csatornákon keresztül, és szinte az egész vízmennyiség pillanatok alatt leér a Dunába. Száz évvel ezelőtt a java szintén rögtön levonult ugyan, de egy részét felfogta a fák és a talaj, és később lassan csordogált le a maradék. A víz útja most sokkal gyorsabb a folyókig.

A másik probléma a trianoni határokból ered, mert itt van a medence, a határon túl meg a vízgyűjtő terület. És persze mi nem szólhatunk oda, mert hogy is jövünk mi ahhoz, hogy miképpen kellene a fakitermelést a Kárpátokban folytatni. Az árvízvédelmi együttműködés csak az előrejelzésre vonatkozik. Az erdők irtása főleg az utóbbi évtizedben vált komollyá, elsősorban Ukrajnában, de Romániában is. A tíz-tizenegy éves száraz időszak után kezdődött el tavaly a nedvesebb éra, és mindezek a körülmények most együttesen felerősítik egymást.

MN: Sokan hivatkoznak arra, hogy mindez a globális felmelegedés, a klimatikus viszonyok megváltozásának a jele, közeleg a világvége.

HL: Az elmúlt pár évtizedben sokkal szárazabb volt a klíma, mióta mérik, a kilencvenes években volt a négy legmelegebb év. De itt pont az ellenkezőjéről szól a történet, mert a nedves időszakban jelentkezett az árvíz. Persze a klíma is ludas lehet ebben, csakhogy az nagyon lassan változik. A szakembereknek itt arra kell rádöbbenniük, hogy újra kell gondolni a kérdést. A gátak erősítése csak rövid távon oldja meg a problémát. Annyi pénz viszont a földön nincs, hogy mindet lebetonozzuk, leszigeteljük - de ennek nincs is értelme, mert jól láthatjuk, hogy minél kisebb mederbe szorítjuk be a folyót, annál veszélyesebb lehet egy gátszakadás. A Tiszát szélesebb mederben kellene levezetni. Azt most sem vállalhatja senki, hogy egyes települések a hullámtérbe kerüljenek. De ha a lakatlan részeknél kiszélesítenénk a folyót, akkor sokkal kisebb vonalon, mintegy húsz-ötven kilométeren kellene intenzíven védekezni, és megerősíteni a gátakat. Szélsőséges esetben azt is elképzelhetőnek tartom, hogy egy-egy települést teljesen körbevegyen a gát, és híd vagy komp révén álljanak kapcsolatban a világgal a mostanihoz hasonló helyzetben. De ezek hipotézisek.

MN: Ám ekkor csökkenne a megművelhető földterület is.

HL: Az ártérinek mondott területeken lévő földek nem jók, alacsony az aranykorona-értékük. Tudvalévő az is, hogy az Európai Unióhoz való csatlakozás, illetve a piacgazdaságra való áttérés következtében durván nyolcszáz-egymillió-kétszázezer hektár szántóföldnek ki kell esnie a termelésből, mert e földeket nem lehet gazdaságosan megművelni. Magyarán a földtulajdonos ebből nem tud profitot termelni. E földekkel sok mindent lehet kezdeni: erdősíteni, gyepesíteni őket, de akár golfpályát is lehet építeni rajtuk. Az EU ezt nem fogja ugyan előírni, de támogatást se lehet majd rá szerezni, ha így maradnak. Az agrártámogatások rendszerét ezen a fronton is át kell alakítani, hisz nem lehet majd piacképtelen terméket előállítani. A búzabomba azért ketyeg, mert ész nélkül vetik-aratják az eladhatatlan, minőségtelen búzát. Itt különben is óriási a harc, az EU-támogatások 40 százaléka az agrárszférába megy - és mint tudjuk, a németeknek eszük ágában sincs ezt ilyen mértékben tovább finanszírozni, akik meg kapnak belőle, szintén nem érdekeltek abban, hogy a magyar konkurencia megjelenjen. Tehát van olyan terület, ami hasznosítható lenne, és nem kell attól félni, hogy mi lesz a mezőgazdasággal. De a hullámtérben lévő szántók környezetvédelmi szempontból sem kívánatosak. A hordalék ugyanis foszforban és nitrogénben gazdag, ami a növényi életnek nagyon kedvez. Az áradás után a növényvilág szinte robban, ha mondjuk kukoricát vetnek, akkor az irtózatosan gazos lesz, amit csak vegyszerezéssel lehet kezelni, ami viszont tilos. Az erdősítés, a gyepesítés a jó megoldás. Csakhogy e területeket államosítani, kisajátítani kellene. Ebből iszonyatos konfliktusok keletkeznének, amiket semmilyen kormány nem fog felvállalni. Hiszen négy évre kapnak mandátumot, és egy hosszú távú koncepcióért nem fognak szavazatokat kockára tenni. Ide teljes konszenzus kellene. Különben az egész régiónak továbbra is hasonló katasztrófahelyzetekkel kell szembenéznie.

MN: Ennek érdekében létrejött-e már egy terv, van-e bármiféle előrelépés?

HL: Tanulmányok már vannak. Úgy három éve kezdtünk el dolgozni, a gátakon kívüli mélyedések egy részét térképeztük fel. Most is felmerült, hogy gátrobbantással enyhíteni lehetne az áradás mértékét. Igen ám, de ezt egy tíz méter magas vízszinttel nem lehetne megtenni, mert nem lehetne megfogni egy ekkora kizúduló víztömeget. Ráadásul tavaly csak hat órával korábban derült ki, mekkora áradás érkezik. Idén már jó előre lehetett tudni mindent, ezért is lehetett eredményes a védekezés. De ha a víz még csak a gát lábát éri el, s ekkor kezdem el kiengedni, és megtöltök vele egy szükségtározót, egy természetes mélyedést, amit nem kell kibetonozni, úgy a kár és a veszély is sokkal kisebb lenne. Ha sok ilyen zsilip, kapu lenne a gátakon, sok vizet ki lehetne teríteni, akárcsak régen.

Amikor a tanulmány elkészült, akkor azt mondtuk, ezzel a módszerrel nem lehet sokat elérni. De ez tavaly és az idén már jelentős segítség lett volna, hiszen itt már centiken múlott minden. Másodszor pedig ez sokkal olcsóbb is, és ha csak ennyi pénzünk van a védekezésre, akkor ezt a verziót kell választanunk. Ráadásul a helyzet egyre rosszabb. Amin még két évvel ezelőtt csak elgondolkodtunk, az most már egyre halaszthatatlanabb teendő. Nagy pénzek úsznak el a katasztrófaelhárításra, és ez részben a továbbiakban sem takarítható meg, viszont el kell kezdeni a rendszer átalakítását. Fentről lefelé, mert ez csak így működik. Szegednél kell majd befejezni, és ha erre csak tíz év múlva kerül sor, akkor addig erősíteni és javítani kell a mostani rendszert.

MN: Környezetvédelmi szempontból mire kell vigyázni egy új koncepció kidolgozásakor?

HL: Az a kérdés, hogy mit kell tenni, ha egy réten keresztül átvezetek egy csatornát, és milyen mély legyen, hogy a rét szélén a növényzet elől ne vezessük el a vizet, mindössze húszéves. Ma már van ilyen, de összevethetetlen a gátépítő pár ezer éves tudása az ökológus húszéves tudásával. E konkrét helyzetben viszont az javasolható, hogy a folyó szétterüljön, és ilyen esetekben se rohanjon, mert ez sem a kémiai folyamatoknak, sem a növényzetnek nem használ. Nehéz út előtt állunk. A németek is teljesen elszennyezték a folyóikat, beszorították őket a betonmedrekbe márkamilliárdokat elpazarolva, most meg szintén márkamilliárdokért javítják ki a hibáikat, már az ökoszempontokat is figyelembe véve. Mindenesetre a folyók szétterítésekor a városok, falvak árvízvédelmét semmiképp sem szabad feladni, a kérdést nem úgy kell felvetni, hogy az egyik oldalon vannak a környezetvédelmi szempontok, a másikon meg az árvízvédelmiek.

MN: A WWF-nek milyen a kapcsolata a kormányzati szervekkel?

HL: Ez országonként változik, van, ahol kiváló, van, ahol rosszabb. Mi jó kapcsolatban állunk a vízüggyel, a Pénzügyminisztériummal meg az FVM-mel. Sőt a környezetvédelmisekkel is, bár Pepó Pál tevékenysége mindent megakasztott. Az árvízhez nincs köze, de a ciánhoz igen. Beállt egy golyószóróval a minisztérium ajtajába, aztán lőtte a "kommunistákat". Elesett szinte mindegyik környezetvédelmi szakértő. Mi most egy Tisza-programon dolgozunk, egy tervjavaslaton, ami több elemből áll, az árvízbiztonságtól az élővilág helyzetén át a szántóföldek átalakulásáig. Ezután közgazdászokkal, jogászokkal kell konzultálnunk, úgy adhatjuk majd a kormányzat elé. Egyelőre mindenki a gátakkal foglalkozik. A környezetvédelmi minisztérium kapcsán azt viszont biztosra veszem, hogy ha Pepó most távozik, akkor két év kell majd, hogy ugyanoda eljussunk, ahol két évvel korábban voltunk.

Szerbhorváth György

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.