Tolmáccsal járnak Ukrajnából a kettős állampolgárok a kisvárdai kórházba

  • 2019. április 24.

Belpol

Nem tudnak magyarul, de ellátásra jogosultak, vagy eleget fizetnek.

Egyre többen veszik igénybe a határ másik oldaláról Kisvárda orvosi kezeléseit. Az Ukrajnából érkező kettős állampolgárok jó része viszont tolmáccsal érkezik, mert egy szót sem tud magyarul - írja a Népszava.

A lap cikke szerint a kisvárdai kórházban nagyjából minden hatodik, hetedik ellátott beteg ukrán-magyar kettős állampolgár lehet. Hivatalos statisztika nincs, a kórház igazgatója és a titkársága az ígéretek ellenére sem tájékoztatta  a lapot. Az ott dolgozók szerint azonban ez az általánosan jellemző arányszám. A parkolóban is az látszik, gyakran tele van ukrán rendszámú autóval.

A Népszava által megszólaltatott egyik helyi beteg arról panaszkodott a lapnak, hogy egyre tovább tart kivárni a sort, mert a „protekciós” ukránok soron kívül bemehetnek a helyiek előtt. A nyilatkozó szavai szerint a módosabbak jönnek orvosi ellátásra.

A magyar jogszabályok szerint a nyugdíjasok – akár magyar, akár kettős állampolgárról van szó – biztosítottnak számítanak, így a legtöbb egészségügyi szolgáltatás ingyenes számukra. Aki nem biztosított, az megválthatja jogosultságát az egészségügyi szolgáltatásra: a járulék összege 2019-ben havi 7500 forint, ennyit kell fizetni az államnak, hogy aztán ingyenesen igénybe vehető legyen az orvosi ellátás.

A lap beszélt egy ukrajnai magyar nővel is, aki több alkalommal vállalt tolmácskodást a határon túlról érkezők mellett. Az Ungváron és Nyíregyházán is lakással rendelkező nő elmondása szerint a határ túloldaláról majdnem minden nő átjár szülni, amiért a járulékot se kell kifizetniük, mert az sürgősségi ellátásnak számít. "Az itteni orvosok meg szeretik az ukrán nőket, mert sokkal több borravalót adnak, mint a szabolcsi cigány asszonyok."

Figyelmébe ajánljuk

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”