Tolmáccsal járnak Ukrajnából a kettős állampolgárok a kisvárdai kórházba

  • 2019. április 24.

Belpol

Nem tudnak magyarul, de ellátásra jogosultak, vagy eleget fizetnek.

Egyre többen veszik igénybe a határ másik oldaláról Kisvárda orvosi kezeléseit. Az Ukrajnából érkező kettős állampolgárok jó része viszont tolmáccsal érkezik, mert egy szót sem tud magyarul - írja a Népszava.

A lap cikke szerint a kisvárdai kórházban nagyjából minden hatodik, hetedik ellátott beteg ukrán-magyar kettős állampolgár lehet. Hivatalos statisztika nincs, a kórház igazgatója és a titkársága az ígéretek ellenére sem tájékoztatta  a lapot. Az ott dolgozók szerint azonban ez az általánosan jellemző arányszám. A parkolóban is az látszik, gyakran tele van ukrán rendszámú autóval.

A Népszava által megszólaltatott egyik helyi beteg arról panaszkodott a lapnak, hogy egyre tovább tart kivárni a sort, mert a „protekciós” ukránok soron kívül bemehetnek a helyiek előtt. A nyilatkozó szavai szerint a módosabbak jönnek orvosi ellátásra.

A magyar jogszabályok szerint a nyugdíjasok – akár magyar, akár kettős állampolgárról van szó – biztosítottnak számítanak, így a legtöbb egészségügyi szolgáltatás ingyenes számukra. Aki nem biztosított, az megválthatja jogosultságát az egészségügyi szolgáltatásra: a járulék összege 2019-ben havi 7500 forint, ennyit kell fizetni az államnak, hogy aztán ingyenesen igénybe vehető legyen az orvosi ellátás.

A lap beszélt egy ukrajnai magyar nővel is, aki több alkalommal vállalt tolmácskodást a határon túlról érkezők mellett. Az Ungváron és Nyíregyházán is lakással rendelkező nő elmondása szerint a határ túloldaláról majdnem minden nő átjár szülni, amiért a járulékot se kell kifizetniük, mert az sürgősségi ellátásnak számít. "Az itteni orvosok meg szeretik az ukrán nőket, mert sokkal több borravalót adnak, mint a szabolcsi cigány asszonyok."

Figyelmébe ajánljuk

A Pest megyei nagy pénzrablás története

Mintegy négy éve jött létre az ország első különleges gazdasági övezete Gödön a Samsung-adóbevételek elvonására. A pénzből helyi fideszes szervezetek gazdagodtak, de most, hogy a Fidesz elvesztette többségét a forrásokról döntő Pest megyei közgyűlésben, megszüntethetik az övezetet, a pénz pedig visszakerülhet a most már fideszes vezetésű Gödhöz.