Török Gábor szerint jöhet a kétfejű ellenzéki sárkány

  • narancs.hu
  • 2019. december 13.

Belpol

Két sárkányfej, két lista, két miniszterelnök-jelölt.

A politológus hosszú elemzést írt blogján, ami abból indul ki, hogy „az októberben megtartott önkormányzati választás eredményei, majd az azt követő időszak eseményei egy új politikai realitást mutattak." Vagyis „átalakult a politikai erőtér."

„A 2010 utáni időszakot meghatározó centrális erőtér, amelyet egy domináns kormánypárt és egy megosztott, együttműködésre képtelen, kormányképességét tekintve erősen deficites ellenzéki oldal jellemzett, fokozatosan gyengült el."

Ráadásul „az októberi választási eredmény érdemben, érzékelhető módon változtatott a közhangulaton, a jövővel kapcsolatos politikai várakozásokon is.„

A 2022-es váarkozásokra ráfordulva Török azt írja, hogy az ellenzéknek csak akkor van esélye, ha elosztják az egyéni választókörzeteket, ugyanakkor az ellenzéken belül is alapvető különbségek vannak, világnézetben, háttérben, karakterben.

A helyzetnek az egyik megoldása a közös lista. Ami egyszerűnek látszik, de vannak veszélyei.

De van egy másik is, amit Török az ellenzék kétosztatúságából vezet le: „az ellenzéki politika természetes megjelenése 2022-ben inkább lehet egy két-, semmit egy egyfejű formáció. Ez az a konstrukció, amely az ellenzék egy része számára nehezen vállalható, oktrojált egyetlen közös lista helyett az adott helyzetben a legtöbb hasznot ígéri."

false

 

Fotó: Sióréti

„A kétfejű ellenzéki sárkány modellje két közös listát jelent, két miniszterelnök-jelöltet és két külön kampányt, politikát. Egyetlen dologban kell csak megállapodniuk, ha van eszük, gyorsan és érzelemmentesen: a 106 egyéni választókerület elosztásában, ami – hasonlóan mondjuk az 1998 előtti Fidesz-MDF paktumhoz – nem feltétlenül identitás-kérdés, sokkal inkább gyakorlatias, praktikus megállapodás, alkalmazkodás a választási rendszer elvárásaihoz. A választók pedig majd eldöntik, hogy a régi (MSZP-DK) vagy az új (Momentum-Jobbik-LMP) ellenzéki listának adnak nagyobb felhatalmazást, azaz – ha nincs a Fidesznek abszolút többsége – hozzák a vezetőjét abba a helyzetbe, hogy miniszterelnök-jelöltként tárgyaljon a másik listát alkotó pártokkal (vagy a kisebbségbe szorult Fidesszel) a lehetséges kormányzásról" — írja Török.

Figyelmébe ajánljuk

Magyar Péter szupersztár

Napok alatt tökéletesen összeállt a Tisza Párt által koordinált zarándokút, Magyar Péter speciális országjárás keretében gyalogol el Budapestről Nagyváradra. De miért nem a sajtószabadsággal foglalkozik? Elmondta.

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.