Továbbra sem egyértelmű, hogy mi alapján kellene lefóliázva árusítani bizonyos könyveket

  • narancs.hu
  • 2023. július 28.

Belpol

A kulturális tárca államtitkára szerint nincs erre vonatkozó kormányzati lista.

Nincs kormányzati lista a lefóliázandó könyvekről. Ezt válaszolta Vitályos Eszter, a kulturális tárca államtitkára Vadai Ágnes kérdésére – írja a 24.hu.

A Demokratikus Koalíció (DK) képviselője azért tartotta indokoltnak az eredetileg Csák János, kultúráért és innovációért felelős miniszterhez intézett kérdést, mivel szerinte azáltal, hogy a Libri a Mathias Corvinus Collegium érdekeltségi körébe került, a könyvpiac jókora szeletét immár az állam felügyeli. 

„Van kormányzati lista a lefóliázandó könyvekről? Amennyiben igen, kérem, hogy a listát megküldeni szíveskedjék!”

– fogalmazott írásbeli kérdésében Vadai Ágnes. Vitályos Eszter válaszában nemcsak azt tette egyértelművé, hogy nincs ilyen lista, de arra is felhívta a figyelmet, hogy szerinte a könyvkiadók hazánkban piaci alapon, magánvállalkozásként működnek. Az államtitkár hozzátette, az állam feladata, hogy betartassa a piaci szereplőkkel az Alaptörvény, az ENSZ Gyermekjogi Egyezményének és a kereskedelmi tevékenységek végzésének feltételeiről szóló kormányrendelet vonatkozó rendelkezéseit.

Mint ismert, a Libriben július elején kezdték el átlátszó fóliába csomagolva árulni azokat a könyveket, amelyek a gyermekvédelminek nevezett homofób törvény értelmében problematikusnak lettek bélyegezve. Például pusztán azért, mert meleg karakterek is szereplenek bennük. A kormányközeli MCC-hez került Libri megerősítette, hogy a törvény miatt fóliáztak be egyes könyveket.

Gál Katalin a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülésének elnöke az Indexnek úgy nyilatkozott, a könyvszakma egyelőre tanácstalan azzal kapcsolatban, hogy pontosan melyik címeket kellene lefóliázva árusítani. Mint elmondta, korábban kérdésekkel fordultak a döntéshozókhoz, választ azonban nem kaptak.

A bizonytalanság az államtitkár válasza után is marad, ami már csak azért is aggasztó, mert bár a szabályozás továbbra sem egyértelmű, a könyvkereskedőket már büntetik. Ahogy arról korábban mi is beszámoltunk, Budapest Főváros Kormányhivatala 12 millió forintos fogyasztóvédelmi bírságot szabott ki a Líra Kereskedelmi Kft.-vel szemben, amiért nem fóliáztak le egy homoszexualitást megjelenítő könyvet.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.