70 embert kellene kirúgni az ELTE-ről, de a minisztérium közbelépett

Belpol

Az Emmi mégsem büszkélkedik igazán a gyors segítséggel.

E heti lapszámunkban részletes cikket közlünk Magyarország legnagyobb egyeteme, az ELTE költségvetési problémáiról. Október közepén Scheuer Gyula, az ELTE kancellárja szigorú takarékossági intézkedéseket rendelt el az intézmény több szervezeti egységénél.

Forrásaink szerint a bölcsészkaron és a természettudományi karon a legnagyobb a baj. A cikkben bemutatjuk, hogyan következnek a BTK és a TTK nehézségei az elégtelen állami finanszírozásból.

Egy kis ízelítő.

"November 16-án, péntek délután összdolgozói értekezletet tartottak az ELTE Bölcsészettudományi Kara (BTK) munkatársainak. Az oktatók feszülten várták a vezetők beszámolóját, a megelőző hetekben több cikk foglalkozott az ELTE pénzügyi nehézségeivel, sokan csoportos létszámleépítéstől tartottak. Sonkoly Gábor dékán nem is tagadta, hogy hétfőtől szerdáig még úgy tudta, 70 embert kell kirúgnia, mivel az ELTE kancellárja 2019-ben 450 milliós megtakarítást vár el a kartól. A dékán azonban rögtön meg is nyugtatta a tanárokat. Mint mondta, ezekre az intézkedésekre ilyen drasztikus formában nem kerülhet sor, a fenntartó Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) céltámogatást ítélt meg a karnak, így az egyetemen belüli költségvetési tárgyalásokra is kedvezőbb pozícióból készülhetnek."

Hogy a minisztériumi támogatás mekkora összegben és milyen formában érkezhet, egyelőre nem sikerült megtudnunk. Sonkoly Gábor dékán a folyó költségvetési tárgyalásokra hivatkozva nem akart most nyilatkozni a Narancsnak, az Emmi sajtóosztályával folytatott tanulságos levelezésünket pedig alább teljes terjedelmében közöljük.

A Magyar Narancs kérdései

1) Információink szerint az ELTE BTK-n november 16-án tartott oktatói értekezleten a kar dékánja arról tájékoztatta az oktatókat, hogy a kar nehéz anyagi helyzete miatt az Emmi "céltámogatást ítélt meg a karnak." Meg tudják erősíteni ezt az értesülést? Pontosan mekkora összegről van szó? Milyen jogcímen és mikor érkezhet meg az egyetemhez?

2) Mi a minisztérium véleménye arról, hogy az ELTE kancellárja október 18-án több karra vonatkozólag is szigorú takarékossági intézkedéseket léptetett életbe? Véleményük szerint igényel-e a helyzet további kormányzati beavatkozást?

3) Tervez-e a kormány a jövőben változtatni a felsőoktatás finanszírozási rendszerén? A hallgatói normatíva emelése mellett szükségesnek látják-e a képzési normatíva emelését is?

Az Emmi Sajtó- és Kommunikációs Főosztályának válasza

"A balliberális kormány mindig csak elvette a felsőoktatástól a pénzt, rosszul finanszírozott, eladósodott felsőoktatást hagyott maga után. 2010 óta a felsőoktatási intézmények pénzügyi helyzetét stabilizáltuk, minimálisra csökkent az intézmények adóssága, jelentős fejlesztések indultak, 27%-os béremelés történt és emelkednek a hallgatók után járó támogatások. Az ELTE, mint minden más felsőoktatási intézmény autonómiája az alaptörvényben rögzített, működéséhez az állam jelentős összeggel (évi 30 milliárd forinttal) járul hozzá.  Minden egyetem felelős, fegyelmezett és törvényes pénzügyi gazdálkodást kell, hogy folytasson és minden egyetemi kancellár feladata ennek elérése. A kormány folyamatosan felülvizsgálja, monitorozza és finomítja a felsőoktatási intézmények működését biztosító jogszabályokat, hogy minél jobb működési környezetet teremtsen számukra."

Teczár Szilárd teljes írását a Magyar Narancs 2018. november 29-i számában olvashatja. A lapra itt lehet előfizetni.

Magyar Narancs - Archívum részletes

A Magyar Narancs 2018. november 29- lapszámának tartalmából.

Figyelmébe ajánljuk

Szálldogálni finoman

Úgy hírlik, a magyar könyvpiacon újabban az a mű életképes, amelyik előhúz egy másik nyuszit egy másik kalapból. A szórakoztatás birodalmában trónfosztott lett a könyv, az audiovizuális tartalom átvette a világuralmat. Ma tehát a szerző a márka, műve pedig a reklámajándék: bögre, póló, matrica a kisbuszon. 

Ja, ezt láttam már moziban

Dargay Attila ikonikus alkotója volt a világszínvonalú magyar animációs filmnek. A Vukot az is ismeri, aki nem olvasta Fekete István regényét, de tévésorozatain (Pom Pom meséi, A nagy ho-ho-horgász stb.) generációk nőttek fel, halála után díjat neveztek el róla. Dédelgetett terve volt Vörösmarty klasszikusának megfilmesítése. 

Desperados Waiting for the Train

  • - turcsányi -

Az a film, amelyikben nem szerepel vonat, nos, bakfitty. S még az a film is csak határeset lehet, amelyikben szerepel vonat, de nem rabolják, térítik vagy tüntetik el. Vannak a pótfilmek, amelyekben a vonatot buszra, tengerjáróra, repülőgépre, autóra/motorra, egészen fapados esetben pedig kerékpárra cserélik (mindegyikre tudnánk több példát is hozni). 

Lentiből a világot

Nézőként már hozzászoktunk az előadások előtt kivetített reklámokhoz, így a helyünket keresve nem is biztos, hogy azonnal feltűnik: itt a reklám már maga az előadás. Kicsit ismerős az a magabiztosan mosolygó kiskosztümös nő ott a képen, dr. Benczés Ágnes Judit PhD, MBA, coach, csak olyan művien tökéletesre retusálták, kétszer is meg kell nézni, hogy az ember felismerje benne Ónodi Esztert.

Crescendo úr

A Semiramis-nyitánnyal kezdődött koncert, és a babiloni királynőről szóló opera szimfonikus bombákkal megtűzdelt bevezetője rögtön megalapozta az este hangulatát. Szépen adta egymásnak a dallamokat a klarinét, a fuvola, a pikoló, a jellegzetes kürttéma is könnyed fesztelenségét domborította Rossini zenéjének, akit a maga korában Signore Crescendónak gúnyoltak nagy ívű zenekari hegymászásai okán. A Danubia Zenekarra a zárlatban is ilyen crescendo várt.

A miniszter titkos vágya

Jövőre lesz tíz éve, hogy Lázár János a kormányinfón közölte, megépül a balatoni körvasút abból az 1100 milliárd forintból, amit a kormány vasútfejlesztésekre szán. A projektnek 2023-ban kellett volna befejeződnie, és egy ideig a gyanús jelek mellett is úgy tűnt, hogy minden a tervek szerint alakul: 2021. június 18-án átadták az észak-balatoni vasútvonal Szabadbattyán és Balatonfüred közötti 55 kilométeres, villamosított szakaszát.

Ahol mindenki nyer

Orbán Viktor magyar miniszterelnök hétfőn baráti látogatáson tartózkodott a szomszédos Szlovákiában, ahol tárgyalásokat folytatott Robert Fico miniszterelnökkel és Peter Pellegrini államfővel. Hogy miről tárgyaltak, arról sok okosságot nem lehetett megtudni, az államfő hivatala nem adott ki közleményt, posztoltak egy kényszeredett fotót és lapoztak; a miniszterelnök, Orbán „régi barátja” ennél egy fokkal udvariasabbnak bizonyult, amikor valamiféle memorandumot írt alá vendégével; annak nagyjából annyi volt a veleje, hogy Fico és Orbán matadorok, és reményeik szerint még sokáig azok is maradnak (Robert Fico szíves közlése).

„Inkább magamat választom”

A Budaörsi Latinovits Színház fiatal színésze a versenysport helyett végül a színház mellett döntött, és ebben nagy szerepe volt Takács Vera televíziós szerkesztőnek, rendezőnek is. Bár jelentős színházi és ismert filmes szerepek is kötődnek hozzá, azért felmerülnek számára a színház mellett más opciók is.

Az irgalom atyja

Megosztott egyházat és félig megkezdett reformokat hagyott maga után, de olyan mintát kínált a jövő egyházfőinek, amely nemcsak a katolikusoknak, hanem a világiaknak is rokonszenves lehet. Ügyesebb politikus és élesebb nyelvű gondolkodó volt, mint sejtenénk.