Ügyészség: Minden rendben volt a pegasusos megfigyeléseknél

  • narancs.hu
  • 2022. június 15.

Belpol

Közel egy év nyomozás után az ügyészség megállapította, hogy minden legálisan történt, és a megfigyelteknek sem okozott hátrányt a megfigyelésük. 

"Bűncselekmény hiányában" megszüntette a nyomozást a Budapesti Regionális Nyomozó Ügyészség a Pegasus-ügyben – olvasható az ügyészség honlapjára feltett közleményben

Mint ismert, egy nemzetközi újságírócsapat munkája nyomán derült ki tavaly júliusban, hogy magyar újságírókat, üzletembereket, kormánykritikus közéleti szereplőket figyelhettek meg az izraeli Pegasus kémprogrammal, amelyet a gyártó NSO cég kizárólag kormányoknak ad el. Az azóta se derült ki, hogy pontosan milyen okból és ki figyelhette meg őket, ehhez az ügyészség most lezárt vizsgálata sem segített hozzá. 

Az ügyészség tavaly nyáron indított nyomozást az ügyben, miután több feljelentés is érkezett hozzá, a mostani közlemény szerint viszont közel egyéves vizsgálódás után

az ügyészség arra jutott, hogy nincs szó jogosulatlan titkos információgyűjtésről vagy leplezett eszköz jogosulatlan alkalmazásáról. 

A közleményben kitérnek arra, hogy a leplezett eszközök, így a titkos megfigyelés, lehallgatás alkalmazásához bírói vagy külső engedély szükséges – ebben az esetben az igazságügyi miniszteré, bár Varga Judit szerint mindezért nem is ő, hanem az azóta a Schadl-ügyben megvádolt Völner Pál államtitkár felelt. 

Az ügyészség megjegyzi azt is, hogy a leplezett eszközök alkalmazása nemcsak bűnüldözési célból, hanem bizonyos törvényben meghatározott nemzetbiztonsági célokból is engedélyezhető, a célokat az arra feljogosított szervek határozhatják meg – de azt nem részletezték, hogy itt milyen célok érdekében alkalmazták ezeket. 

A közlemény szerint amúgy mindegy, hogy milyen kémprogramot vetettek be: azt nem vizsgálták, hogy milyen szoftvert alkalmaztak a hatóságok, csak azt, hogy a leplezett eszközök vagy titkos információgyűjtés során alkalmazott eszközök felhasználásának törvényi követelményei fennálltak-e, magyarul hogy jogellenes volt-e a lehallgatás, vagy sem.

"A minősített iratokra is kiterjedő, széleskörű nyomozás azt állapította meg, hogy jogosulatlan titkos információgyűjtés vagy leplezett eszköz jogosulatlan alkalmazása nem történt"

– áll a közleményben, bár azt hozzáteszik, hogy amúgy nem feltétlenül gyanúsítható bűncselekménnyel az, akivel szemben a hatóságok rendészeti vagy nemzetbiztonsági célból alkalmaztak titkos információgyűjtést.

Végül kitérnek arra, hogy az ügyészség azt is vizsgálta, hogy okozott-e hátrányt az eljárás a megfigyelt személyeknek.

"Ilyen hátrány okozás a nyomozás adatai szerint nem történt"

– állapították meg. 

Korábbi cikkeink a megfigyelési botrányról itt olvashatók! 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.

Kovács Gergő: „Igyekszünk, hogy a jelöltállítással kevésbé kavarjunk be, de ettől mi még elindulunk”

A Kutyapárt társelnöke egy éve vezeti a főváros egyik elit budai kerületét, közben rendszeresen részt vesz a Fővárosi Közgyűlés néha szürreális keretek közt zajló munkájában. Erről, no meg a Kutyapárt önálló indulásáról, a fővárosi költségvetés nehéz megszületéséről, és persze a Pride tapasztalatairól is beszélgettünk.