Újabb milliárdos csalás ügyében nyomoz az OLAF
olaf.jpg

Újabb milliárdos csalás ügyében nyomoz az OLAF

  • narancs.hu
  • 2018. július 4.

Belpol

Határokon átívelő csalássorozatra bukkantak Budapesten, a pénzlenyúló céghálózatba külföldi társaságokat is bevontak. Érintett az egyik Matolcsy-unokatestvér is.

Sokszoros túlárazások, 400 ezres órabér, hamis számlák, összesen mintegy 9 milliárd forint értékben. Többek között ezek miatt vizsgálódik az  Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF), melyről a 24.hu számolt be.

A szabálytalanságok egy gy kutatás-fejlesztési programhoz kapcsolódnak, melyek több magyar vállalkozás mellett szerb és lett cégek is részt vettek. Az OLAF azt javasolja, hogy mintegy 8,7 milliárd forint visszafizetését kérjék a magyar hatóságok az érintett cégektől.

A csalásban szinte mindent bevetettek a cégek, hogy minél több pénzt tudjanak megszerezni. A vidékre bejelentett dolgozók valójában Budapesten dolgoztak, mert a pályázatban fővárosi helyszínt nem lehetett elszámolni. Azokat a dolgozókat – így például a recepcióst is – is pályázati pénzből fizették ki, akiket nem lett volna szabad, és ez még csak a kisebbik összeg. A bevont alvállalkozók kapcsolatban álltak egymással, és mesterségesen feltornázták az árakat.

A projekt fő megvalósítói a BME-Infokom és a Pillar cégek voltak, de a csalásban más cégek is részt vettek. A  BiFarma Kft. hamis számlákat állított ki több tízmilliós értékben, az Euronet Zrt. szervereket vásárolt ötszörös áron, és rendelt meg kamutanulmányokat 37,5 millió forintért, ami 38+55 munkaórát vett igénybe azaz 403 ezer forintos órabért jelent.

Az egyik vizsgált projektben a Waberer’s-Szemerey Kft. konzorciumvezetőként. Ez a cég áprilisig Matolcsy György jegybankelnök unokatestvérének, Szemerey Lórándnak az érdekeltségében állt.

További részletek a 24.hu cikkében.

Figyelmébe ajánljuk