Az újabb nemzeti konzultációval a kormány nem a magyar állampolgárok véleményére kíváncsi, csak az a célja, hogy minél jobban rögzüljön a kormányzati propaganda az agyakban – írja vasárnapi nyílt levelében Ujhelyi István európai parlamenti képviselő, az Esély Közösség alapítója.
A baloldali politikus szerint az újabb konzultáció „hatalomtechnikailag nyilván hatásos húzás (bár a nemváltó óvodások kapcsán tartott népszavazáson már látszott, hogy kezdenek kopni a bevált trükkök), erkölcsi és hatékonysági szempontból viszont már több mint aggályos”.
Ujhelyi emlékeztet, kérdezés nélkül is tudható, hogyan viszonyul a magyar társadalom a magas árakhoz, az egyre jobban elszabaduló megélhetési költségekhez, a fizetés elértéktelenedéséhez, ehhez nem kell milliárdos konzultáció, vagy szociológiai doktori.
„Akarja-e Ön, hogy minden még drágább legyen, mindenért többet kelljen fizetni és Ön szépen lassan beledögöljön a mindennapokba? Naná, hogy senki, hát ki az a hülye, aki ezt akarja? Ez a konzultáció nem is arról szól, hogy erre vár választ a kormány, hanem arról: azok, akik valóban segítség nélkül maradnak és bele fognak rokkanni a következő időszakba – sajnos, várhatóan sokan lesznek –, azok ne a kormányt, hanem mást, illetve másokat tegyenek ezért felelőssé” – írja Ujhelyi.
A képviselő undorítónak tartja, hogy a Fidesz úgy „konzultál”, hogy hazugságokat állít, fontos igazságokat hallgat el, és Brüsszelre mint mumusra mutogat, miközben semmiért, ami az utóbbi tizenkét évben hátrányként érte Magyarországot, nem vállal felelősséget. A konzultáció hét kérdése egyben is összefoglalható: egyetért-e Ön azzal, hogy a kormány semmiről nem tehet, mert minden rosszért, ami a magyarokkal történik, azért megint mások a felelősek.
„Arról például nem szól a konzultáció kérdéseinek egyetlen magyarázó szövege sem, hogy az infláció már jóval a háború előtt elszabadult – alapvetően a kormányzat EU-ellenes politikájának köszönhetően – és ezért volt szükség az ársapkák bevezetésére az üzemanyagok és az alapvető élelmiszerek egy szűk körében még hónapokkal az oroszok támadásának megindulása előtt. Az pedig önmagában abszurd, hogy a kormány »brüsszeliek döntéseként« hivatkozik a szankciós csomagokra, amelyeket a magyar kormány darabra elfogadott és megszavazott; sőt, adott esetben hősies teljesítményként ünnepelte, hogy bele tudott szólni és módosítani tudott azok tartalmán. Azok a szankciók tehát, amelyeket most minden rossz okozójaként felmutatnak: valójában a Fidesz-kormány tudtával, egyetértésével és támogatásával léptek életbe” – emlékeztet Ujhelyi.
Szerinte a kormánynak inkább arról kellene megkérdeznie most az embereket, milyen segítséget várnak: fizetésemelést, áfacsökkentést vagy élelmiszer-támogatást. Olyan nemzetközi példákról lenne érdemes beszélni, mint a spanyol áfacsökkentés, a román kormány által nyújtott élelmiszerkártya, vagy a német vállalkozásokat segítő csomag.