Uniós pénzek: 11 ezer milliárdból csak 5-ről dönthet Budapest

  • narancs.hu
  • 2021. február 9.

Belpol

A Budapestre fordítható uniós támogatások 20 százalékának elköltésébe szólhatnak csak bele a főváros önkormányzatai, a többiről a kormány fog dönteni – ez a Miniszterelnökség terve a következő hét évre.

Mintegy 11 ezer milliárd forint támogatást kap Magyarország az idén elkezdődött európai uniós költségvetési ciklusban, a koronavírus-járvány hatásait ellensúlyozó 6000-7400 milliárd forintos mentőcsomag mellett. Ebből mintegy 5 milliárd forint lehet az az összeg, amelynek felhasználásába a fővárosi és a kerületi önkormányzatok is beleszólhatnak – számolták ki a 444.hu által megkérdezett szakértők. 

Ez egyrészt azért történik így, mert Budapesten az egy főre jutó nemzeti jövedelem meghaladja az uniós átlagot, fejlett régiónak számít. Emiatt nem kaphat a kohéziós támogatásból, amit a szegényebb régiók felzárkóztatására  szánnak. Amire a főváros is számíthat, az az Európai Regionális Fejlesztési Alap (ERFA), amelynek legalább 6 százalékát a gazdagabb régiókhoz tartozó nagyvárosok fejlesztésére költik. 

A Miniszterelnökség terve szerint a következő hét évben a Budapestre jutó ERFA-források 20 százalékát használnák fel a budapesti önkormányzatokkal egyeztetve, pályázatok révén – ez az az 5 milliárd forint –, 80 százalék pedig kiemelt projektekre megy el, például a HÉV felújítására, csepeli közparkok fejlesztésére, a Ráckevei-(Soroksári-) Duna revitalizációjára. A tervbe vett beruházások közül a legtöbb a Déli Városkapu Programhoz kötődik, amit a Fürjes Balázs államtitkár és Vitézy Dávid által vezetett, kormányzati hátterű Budapest Fejlesztési Központ felügyel. 

A közlekedés fejlesztésére szánt uniós források jó részét az agglomeráció vasútvonalaira és a HÉV-re szánja a kormány. A város belsejében járó buszokra, villamosokra, trolikra és a metróhálózatra nem tervez költeni,

a már megszervezett járműbeszerzéseket is leállíttatta, vagy hátráltatja.

A 444.hu információi szerint ugyanígy járt több, már előkészített budapesti beruházás. Amikor a fővárosi önkormányzat a hivatali késlekedésekkel kapcsolatban kérdést küld a minisztériumokhoz, a válasz Fürjes Balázs államtitkárságán keresztül érkezik.  „Budapest lerohasztása része lehet a 2022-es választási kampánynak" – így látják a 444-nek nyilatkozó fejlesztési szakemberek.  Szerintük a kormány azt szeretné sugallni, hogy az ellenzéki vezetésű önkormányzatok képtelenek bármit megjavítani vagy felépíteni maguktól.

Az uniós támogatások felhasználását a Miniszterelnökségen tervezik. A településfejlesztési terveket nemrég elküldték a megyei önkormányzatoknak. A portálhoz is ezen az úton jutott el a dokumentum.

Figyelmébe ajánljuk

Csődközeli helyzetben billeg a BKV

28 milliárd forint hiányzik a BKV idei költségvetéséből a túléléshez. A közlekedési társaság adósságátütemezést kér, a jövő évi működéshez pedig a BKK-val 30 milliárdos hitelkeretre pályázna. Ráadásul mivel az igazgatósági és a felügyelő bizottsági tagok megbízatása lejárt, több hete törvénytelenül működik, ahogy a többi fővárosi cég is.