Megvan a cég, amely átmentheti a régi indexeseket egy új portálhoz

  • narancs.hu
  • 2020. augusztus 10.

Belpol

A Van másik domain-nevet nem tudják használni, mert azt az Index.hu Informatikai Zrt. már lefoglalta.

A távozó indexesek már augusztus első napjaiban megüzenték: lesz másik, mindezt azután, hogy az ország legnagyobb hírportájának gyakorlatilag teljes szerkesztősége benyújtotta felmondását Dull Szabolcs főszerkesztő menesztése után. Az Index széthullása nem csak itthon lett hír, a világsajtót is bejárta, és azóta megy a találgatás, hogy vajon képes lesz-e a szerkesztőség új oldalt indítani.

Eddig csak szóbeli ígéretek, illetve közösségi médiás posztok utaltak arra, hogy vannak tervek az újraindulásra, de az Mfor.hu most megtalálta azt a céget, a Van Másik Kft.-t, amely átmentheti egy új portálhoz a régi indexeseket. A gond csak az, hogy ezt a domain-nevet nem tudják használni, mivel azt már korábban lefoglalta eddigi munkaadójuk, az Index.hu Informatikai Zrt.

A cégnyilvántartás szerint július 31-én alapították a Van Másik Korlátolt Felelősségű Társaságot, melynek alapítója az index.hu korábbi munkatársa, Kárpáti Márton. A portál szerint őt nem kötik a felmondás alatti korlátozások, neve ugyanis már nem szerepel a lap impresszumában.

Az Index bedarálásáról részletesen írtunk print kiadásunkban, néhány részletet közöltünk a cikkből online is, melyek rávilágítanak a függetlenségre törekvő magyar sajtó – az elmúlt 10 esztendőben egyre sokasodó – nehézségeire, Európában példa nélküli korlátozására.

Schmidt Mária magánakciója indíthatta el az Index szétesésével záruló folyamatot

A végjátékhoz azonban szükség volt a főszereplők közötti torzsalkodásokra is. Így nyírták ki az Indexet: a teljes történet minden kínos és szomorú részlétével együtt elolvasható a Magyar Narancs holnap (csütörtökön) megjelenő nyomtatott kiadásában. Az alábbiakban néhány részletet közlünk a cikkből, melyek rávilágítanak a függetlenségre törekvő magyar sajtó - az elmúlt 10 esztendőben egyre sokasodó - nehézségeire, az Európában példa nélküli korlátozására.

Figyelmébe ajánljuk

Holt lelkek társasága

  • - turcsányi -

A gengszterfilm halott, halottabb már nem is lehetne. De milyen is lehetne a gengszterfilm? Nyugdíjas? Persze, hogy halott.

Kaptunk vonalat

Napjainkban mindannyiunk zsebében ott lapul minimum egy okostelefonnak csúfolt szuperszámítógép, és távoli emléknek tűnik ama hőskor, amikor a mai szórakoztatóelektronikai csúcsmodelleknél úgymond butább, de valójában nagyon is okos és rafinált eszközök segítségével értük el egymást.

Bobby a zuhany alatt

Úgy kezdődik minden, mint egy Rejtő-regényben. Gortva Fülöp, akit délvidéki szülőföldjén „Fulop”-nek anyakönyveztek, és akit idegen földön mindenki (angol vagy francia kiejtéssel) Philippe-nek szólít, de magát leginkább a becenevén, Golyóként határozza meg, Pocok gúnynévvel illetett barátjával Miamiban – pontosabban az attól kissé északra fekvő Fort Lauderdale kikötőjében – felszáll a Fantastic Voyage luxushajóra.

„Ez a háború köde”

Egyre többen beszélnek Izrael gázai hadműveleteiről népirtásként, de a szó köznapi használata elfedi a nemzetközi jogi fogalom definíció szerinti tartalmát. A szakértő ráadásul úgy véli, ha csak erről folyik vita, szem elől tévesztjük azokat a háborús bűnöket és jogsértéseket, amelyek éppúgy a palesztin emberek szenvedéseit okozzák.

A szabadság levéltára

Harminc éve költözött Budapestre a Szabad Európa Rádió archívuma, s lett annak a hatalmas gyűjteménynek, a Blinken OSA Archivumnak az alapzata, amely leginkább a 20. század második felére, a hidegháborúra, a szocialista korszakra és annak utóéletére fókuszál.