Van valami, amit Gulyás Gergely nem ért

  • narancs.hu
  • 2024. december 4.

Belpol

A bírák felháborodását.

Magyarország jól kezeli az orosz–ukrán háborúval együtt járó menekülthullámot, a humanitárius nyomást. A Magyar Falu Program sikeres, mert a hatására több helyen nőtt a népesség. Az Aktív Magyarország kezdeményezés keretében jövőre a chipsadóból befolyó összeg 10 százalékát már automatikusan a szabadidősport finanszírozására fordítják. 

A hvg.hu tudósítása szerint többek között ezek a témák kerültek először szóba Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter éves meghallgatásán az Országgyűlés Igazságügyi Bizottsága előtt.

 

A bizottság első lépésben leszavazta Sebián-Petrovszki László (DK) javaslatát, miszerint tárgyalniuk kellene Laczó Adrienn bírónő lemondása után az igazságügy helyzetéről. A DK-s képviselő azért szóba hozta a Simonka-per bírájának távozását, valamint Szabó Péternek, az Országos Bírói Tanács elnökének lemondását

A két ember döntésében szerepet játszott, hogy az OBT megszavazta a kormány javaslatát, amely a bírák és igazságügyi alkalmazottak fizetésemelését összekötötte az igazságügyi reformokkal

Gulyás Gergely azt mondta, nem érti a felháborodást, mert az Igazságügyi Minisztérium korrekt volt, tárgyalt a bírókkal, és végül aláírtak egy megállapodást közösen. Úgy ítéli meg, a kormány által megígért fizetésemelés kiemelkedő az állami alkalmazottak juttatásaihoz mérve. A bírák kirendelésével kapcsolatos szabályok sem veszik el a függetlenséget, mert ez csak munkaszervezési kérdés. 

Gulyás Gergely szintén a DK-s politikus kérdésére válaszolva azt mondta, a választási törvénnyel kapcsolatos vádak, amelyek a sajtóban elhangzottak, alaptalanok, az aránytalanságok miatt változtattak a szabályokon. Szerinte a törvény arányossága „példamutató”, és „megfelelően biztosítja a választók alkotmányos jogait”.

 

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.