A Magyar Teátrumi Társaság, a Vidéki Színházak Igazgatóinak Egyesülete, a Magyarországi Nemzetiségi Színházak Szövetsége, a Mozaik Művészegyesület, a Szabadtéri Színházak Szövetsége, a Magyar Művészeti Fesztiválok Szövetsége a magyar kulturális élet működése szabályozásának egyes területeit érintő jogszabály-módosításokkal kapcsolatban nyugalomra kéri a politika és a kultúra minden szereplőjét – írja a Magyar Teátrumi Társaság mai közleményében és néhány pontban fogalmazták meg gondolataikat a készülő törvénymódosítással kapcsolatban:
1. A magyar kulturális élet összességében nem kaphat kevesebb állami támogatást a jövőben, mint eddig, így a Nemzeti Kulturális Alap forrásai sem csökkenhetnek.
2. A Nemzeti Kulturális Alap forrásainak elosztásában a magyar kulturális élet szereplőinek kell döntő szerepet biztosítani.
3. Az önkormányzatok fenntartásában levő színházak finanszírozásáról az államnak és az önkormányzatoknak többre évre előre meg kell állapodniuk. Az önkormányzatok, amennyiben vállalják, önállóan működtethetik a fenntartásukban levő színház(ak)at. Ha erre nincs forrásuk, akkor állapodjanak meg az állammal - több évre előre.
4. A megállapodások nem térhetnek ki arra, hogy akár az önkormányzatok, akár az állam beleszóljon a színházak művészeti munkájába. A színházak vezetőinek megbízása és felmentése közös fenntartás esetén csak közös döntés alapján történhet.
5. A független színházak nem kaphatnak kevesebb forrást, mint eddig.
Továbbá véleményük szerint az „elmúlt évek színházépület felújításai, a magyar kultúrára fordított, egyre növekvő források, a tao-rendszer visszaéléseinek megszüntetése arra a reményekre jogosít bennünket, hogy a készülő jogszabály-módosítás jobb helyzetbe hozza a magyar kultúra intézményeit”.
Azonban nem mindenki látja ilyen rózsásan a helyzetet, hétfőre nagyobb tüntetés készül a módosítás ellen.
Pintér Béla: „A kormány a magyar kulturális élet teljes szétverésére készül
Videóban buzdítanak színészek és rendezők a tiltakozásra, többek között Pintér Béla, Mácsai Pál, Pogány Judit, Bálint András. "Központi ellenőrzés, cenzúra. Én ezt már megéltem. Ne legyen újra!", mondja Bálint András. „30 év demokrácia után nem gondoltam, hogy egyszer ugyanúgy fogom magam érezni, mint akkor", utal a rendszerváltás előtti tapasztalataira Pogány Judit.