Vidnyánszkynak írt nyílt levelet az ukrán nagykövet

  • narancs.hu
  • 2022. május 26.

Belpol

Ljubov Nepop szerint a Nemzeti Színház igazgatójának álláspontja katasztrofális, és megköszöni a Margitszigeti Szabadtéri Színpadnak, hogy lemondta Valentina Lisitsa koncertjét.

Nyílt levélben reagált a HVG-n Ljubov Nepop, Ukrajna budapesti nagykövete Vidnyánszky Attilának, a Nemzeti Színház igazgatójának a nyilatkozatára Valentina Lisitsa zongoraművész lemondott koncertjével kapcsolatban. 

A Margitszigeti Szabadtéri Színpad azért mondta le az amerikai-ukrán Lisitsa hangversenyét, mert a művész május 9-én koncertet adott az oroszok által elfoglalt Mariupolban.  Vidnyánszkyt a Hír Tv kérdezte meg az ügyről. Az igazgató borzalmasnak tartja a háborút, de szerinte az orosz kultúra értékeit és az orosz művészek nagyságát nem lehet megkérdőjelezni. Az a véleménye, hogy a szabadtéri színpad döntése katasztrofális, és úgy gondolja, „ami most az orosz kultúra ellen irányul, az egy nagyon hibás történet (...) ez az eset a nyugaton tomboló téboly, azaz eltörléskultúra egyik következő állomása”. 

Ukrajna budapesti nagykövete azt írja, mélyen megdöbbent azon, amit Vidnyánszky nyilatkozott, szerinte épp a színházigazgató álláspontja katasztrofális és hibás, mert azzal, hogy a kultúrát a politikán kívül helyezi, lehetővé teszi Oroszország számára, hogy tisztára mossa a szennyesét „elfeledtesse az ukránok ezreinek megerőszakolását és meggyilkolását a »nagy orosz kultúra« által”.

A nagykövet ismét megköszönte a Margitszigeti Szabadtéri Színpadnak a koncert lemondását, és emlékeztet, Valentina Lisitsa nyíltan támogatja az Ukrajna elleni orosz támadást, van útlevele a „Donyecki Népköztársaságtól”. Idén május 9-én  „ez a személy az orosz hadsereg által megsemmisített Mariupol ukrán lakosainak csontjai fölött tartott koncertet a város orosz megszállás alatt levő részén. Vidnyánszky úr szerint ez a politikamentes »nagy orosz kultúra«? És vajon mit szól Vidnyánszky úr ahhoz, hogy az orosz hadsereg megölte Okszana Svec ukrán színésznőt, Maksz Levin ukrán fotográfust, Vira Hirics ukrán újságírót és sok más embert, akik még megmutathatták volna a világnak, milyen az ukrán kultúra? Mit mond azoknak a színészeknek, énekeseknek, költőknek, íróknak, akik ma Ukrajnát védik? Nekik nincs más választásuk –

ahelyett, hogy az ukrán kultúra hírét vinnék a világban, ma fegyverrel kénytelenek megvédeni az ehhez való jogukat,

mert Oroszország mindent el akar venni tőlük: az országukat, a szabadságukat, az életüket” – érvel a nagykövet.

Ljubov Nepop szerint a művészet soha nem állt és nem áll a politikán kívül, mert a művészeknek morális tekintélyük van. 

„Amikor Angelina Jolie Lvivbe látogatott, hogy támogassa az ukránokat, akik a hazájukat védik, ezzel a tettével egyértelműen kinyilvánította álláspontját. Amikor a Pink Floyd felveszi a repertoárjába a Hey Hey Rise Up [Oy u luzi chervona kalyna] ukrán műdalt, amelyik manapság az orosz invázióval szembeni ukrán ellenállás szimbóluma lett, akkor Ukrajnát támogatja. Amikor megjelenik a Békehimnusz Ukrajnáért 21 magyar zenésztől – akkor ők is egyértelműen állást foglalnak” – írta Ljubov Nepop.

A nagykövet szerint ezalatt az orosz művészek hallgatnak vagy kiállnak Putyin mellett. Kérdéses szerinte, milyen békét támogatnak azok, akik a színpadon egymás mellé állítják az orosz és úgynevezett ukrán művészeket, akik az orosz és az ukrán zászlók előtt ölelkeznek, mert nem lehet egy pajzsra emelni áldozatot és gyilkost. A béke orosz változata Ukrajna megszállásáról szól, és azoknak a megsemmisítéséről, akik ellenállnak, harcolnak a függetlenségért. A béke ukrán változata Ukrajna megtartásáról, az orosz katonaság kivonulásáról szól. „Azaz, teszem fel a kérdést, önök szerint kinek is kellene letennie a fegyvert? Milyen béke mellett állnak ki?” – írja Ljubov Nepop. Arra kéri a magyar művészvilágot, intézményeket, hívjanak meg ukrán művészeket, a nagykövetség segít a közvetítésben.

„Lehet, hogy a meggyilkolt ukrán gyermekek között voltak a világkultúra leendő nagy csillagai is. Gondoljanak rájuk, amikor a politikán kívüli orosz művészetről beszélnek. Gondoljanak erre, és ne fogadják el a művészek hallgatását, ne adjanak teret a »művészet a politikán kívül« ideológiájának, amellyel ezt a hallgatást megmagyarázzák. A hallgatás öl, mert megengedi, hogy a gyilkolás folytatódjon” – írta Ukrajna budapesti nagykövete.

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát.