Visszavonja a kormány a Limes világörökségi jelölését

  • narancs.hu
  • 2021. június 15.

Belpol

Németországgal, Ausztriával és Szlovákiával közösen jelöltünk, így most mindenki bukja a világörökségi címet.

A magyar kormány június 8-án kezdeményezte a Limes, azaz a Római Birodalom egykori határán álló erődítmények világörökségi pályázatának visszavonását - írja a 444.

A pályázatot még 2018 elején nyújtotta be Magyarország Németországgal, Ausztriával és Szlovákiával közösen. A magyar visszakozás minden bizonnyal a teljes pályázat végét jelenti.

Tavaly egyszer már módosított a pályázaton a kormány, akkor a Hajógyári-szigeten lévő helytartói palotát vették ki a jelölésből, majd a területet átadták a Petőfi Irodalmi Múzeum beruházására.

A teljes visszavonást nem indokolta meg a kormány, de a 444 szakmabeli forrásai azt gyanítják, hogy a világörökségi címmel járó műemlékvédelmi kötelezettségeket szeretnék megúszni. 

Címlapképünkön a római kori limes egykori településeiről, a mai Szőny területén feltárt Brigetioból, valamint az Almásfüzitő határában talált római katonai temetőből származó szarkofág-töredékek, faragott sírkövek és kőből készült áldozati kellékek a Kuny Domokos Múzeum „Tata és környékének története a római kortól a középkorig” című állandó kiállításán. Fotó: Jászai Csaba

Kedves Olvasónk!

Üdvözöljük a Magyar Narancs híroldalán.

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők. De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

 

Figyelmébe ajánljuk

Superman igazságot tesz Palesztinában?

Egyesek szerint betegesen woke, mások Palesztina-pártisága miatt ünneplik vagy ítélik el az idei Superman­­t. Az új reboot épp akkor kerül a mozikba, amikor fellángol a vita az Egyesült Államok szerepéről a világban – de mi látszik ebből „a B-kategóriás sci-fiben”?

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?