Időseket célzó online átverések

Fényes nappal

Bűn

Már nemcsak az ajtón bekopogó „unokázós” csalóktól, hanem az online átverésektől is féltenünk kell a nagyszülőket. Egyre több idős ember használja rendszeresen az internetet, a netes biztonsággal kapcsolatos edukációból mégis rendre kimaradnak.

Még karácsony előtt, a decemberi kiadások összesítésekor tűnt fel a 79 éves Mártának a gyanús tétel, amely mellett egy ismeretlen, külföldinek tűnő cégnév szerepelt. Sem az összeg, sem a név nem volt ismerős, rövid nyomozás után pedig a bankja is megerősítette, hogy egy online átverés, vagyis scam miatt vonták le az óriásinak nem mondható, de egy egyedül élő nyugdíjas kasszájából azért nagyon is hiányzó összeget. Az átverés SMS-ben érkezett, ahol a Magyar Posta nevében tájékoztatták, hogy lemaradt egy nyeremény iPhone-t tartalmazó csomag átvételéről. Az SMS-ben álló link egy hamis postai oldalra mutatott, ahol ki kellett választani az ismételt kézbesítésre alkalmas napszakot, majd meg kellett adnia személyes adatait, amivel gyakorlatilag önként nyitotta meg a pénztárcáját a csalók előtt.

A „postai átverés” viszonylag ismert, jó pár éve létező nemzetközi gyakorlat. Az Egyesült Királyságban nemrég már újságcikkekben figyelmeztették a lakosságot a „minden korábbinál meggyőzőbb” csalásra, hangsúlyozva, hogy a hamis postai oldal megtévesztően hasonlít a valódira. 2019-ben a Royal Mail is megszólalt az ügyben, hangsúlyozva, hogy nem ők küldik a csúcstelefonokat ígérő üzeneteket.

Az online csalók a hatóságok nevében is bejelentkezhetnek. Magyarországon nemrégiben a „Magyar Rendőrség”, illetve még ironikusabb módon a „Nemzeti Nyomozóiroda Kiberbűnözés Elleni Osztályának” nevében támadtak meg és zároltak számítógépeket, hogy aztán 20 ezer forint ellenében felajánlják a blokkolás feloldását. Erre az átverésre a Nemzeti Védelmi Szolgálat is figyelmeztette a lakosságot, hangsúlyozva, hogy a magyar hatóságok soha nem zárolják a számítógépeket interneten keresztül.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.