Az internet bugyrai

Lámpással a sötétben

Bűn

A dark web azokat a helyeket jelöli az interneten, ahová nem látnak be a keresők, nem tévednek be véletlenül a hétköznapi felhasználók. A net sikátorairól, feketepiacairól van szó, az olyan, állam elől elzárt területekről, amelyek a kiberdisszidenseknek nyújtanak menedéket.

Gyakori hír az informatikai sajtóban, hogy milliós forgalmú szolgáltatásokat törnek fel hackerek, a felhasználók adatai pedig a darkneten végzik. Nemrég 553 millió Facebook-felhasználóval történt ez meg, egy másik esetben pedig az amerikai BigBasket e-kereskedelmi szolgáltatástól kerültek ki 25 millió felhasználó adatai. A személyes adatok elvesztése kapcsán lassan nem az a kérdés, hogy megtörténhet-e, hanem az, hogy mikor leszünk mi is a károsultak között (ennek ellenőrzésére szolgál a HaveIBeenPwned.com oldal). A dark webes hírek másik fő kategóriája, hogy épp kik buktak le a rejtett fórumokról szerzett, gyermekkel szembeni szexuális erőszakról készült felvételekkel (child sexual abuse material – CSAM). A közelmúltban a magyar rendőrség, az Europol és az Interpol egy közös akció során nyolc helyszínen tartottak razziát, és egy darknetes szervert üzemeltető, CSAM tartalmakat terjesztő bűnszervezet tagjait tartóztatták le.

Ahhoz, hogy megértsük, mi is a darknet/dark web, nem árt először felidézni, hogy mi is valójában az internet. A számítógépek globálisan összekapcsolt hálózatáról van szó, még akkor is, ha a köznyelvben többnyire azt tekintjük internetnek, ami a böngészőnkben megjelenik. A különbség aprónak tűnik, de fontos: a böngészőben a World Wide Web látható, míg az interneten számos olyan szolgáltatás fut (közkeletű példa a torrentforgalom), amely nem nyílik meg a böngészőben, de jelentős mennyiségű adat mozgatásáért felelős. Az ilyen információk forrása lehet a World Wide Web, a levelezőprogramba érkező levél vagy a telefonos appban megjelenő adatok. A keresőink, legyen szó a Google-ről vagy a privát szféra védelmére felesküdött DuckDuckGo-ról, a weben keresnek. Azon a weben, amely csupán egy szolgáltatás az interneten elérhetők közül. Hogy az ott található információ véges, mindenki tudja, aki megpróbálta már kideríteni, hogy épp melyik streaming szolgáltatónál érhető el a kedvenc sorozata. Pedig ezek az információk jellemzően elérhetők a weben, bár gyakran jelszó mögé vannak rejtve. Korábban a böngészők támogattak más internetes protokollokat is (például Gopher, FTP), mára azonban ezeknek a kezelése kikerült a szoftverekből. Az ok egyszerű: egyszerűbb célprogramokkal megoldani a távoli szerveren tárolt fájlok le- és feltöltését (erre való az FTP), vagy a protokoll maga is kihalt mára, így nincs értelme támogatni. Az internet tehát tele van nehezen megtalálható, az átlag netező elől teljesen elrejtett információval – amit pedig a böngésző és a keresőmotor nem lát, az mára olyanná vált, mintha nem is létezne.

Az adatok netes felfedezhetőségét jócskán meg tudja nehezíteni egy régi trükk: a titkosítás. Bármely adat, amelyet titkosítottak vagy jelszavas belépés mögé van zárva, láthatatlan azok számára, akik nem tudják a kulcsot a tartalomhoz. Ezt deep webnek hívják. Bárkinek a kezében lehet olyan titkosítás, amely a jelenlegi technológiánkkal feltörhetetlen. Vagyis olyan titkosítás, amelynek a kriptográfiai része olyan matematikai problémákon alapul, amelyek megoldása végtelenül hosszú időbe telne. Persze még az ilyen kódolásokban is lehet programozási, megvalósítási hiba, ami valójában feltörhetővé teszi a titkosítást.

A titkosítás mellett a tudás hiánya is védi ezeket az oldalakat. Ez ugyan a kriptográfia alapelvei (Kerckhoff-elv) szerint nem számít igazi védelemnek, de a gyakorlatban működik. Lehet bízni abban, hogy csak nem bukkannak rá véletlenül a rejtett adatokra. Más kérdés, hogy ez nem okos dolog.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Figyelmébe ajánljuk

És meghalni a gyönyörtől

„A fájdalom politikai kérdés, a gyönyör politikai kérdés” – okítja a haldokló Mollyt (Michelle Williams) egy gyönyörű leszbikus (Esco Jouléy), aki egy személyben radikálisan szabad szexuális felfedező és empatikus szociális munkás is.

Végtére is a gyerek az első

Lehet-e hazugságra építeni értelmes életet, főleg másokét, a családtagjainkét, a gyerekünkét? Persze kizárólag az ő érdekükben! Van-e olyan érdek, ami fontosabb, mint az igazság?

Kísérleti fizika

Öveges József fizikus, piarista szerzetes, tanár, mondhatni mé­dia­­sztár volt a hatvanas–hetvenes években. Közvetlen stílusban, élvezetesen előadott ismeretterjesztő előadásai és a közben bemutatott kísérletek tették ismertté.

Micimackóék felnőttek

Ládaasztal a fő díszletelem a Három Holló pincehelyiségének apró színpadán, olyan, amilyenek mellett a fesztiválokon szoktunk iszogatni. Körülötte jégkockához hasonló, hol egységes kékben, hol különböző színekben pompázó ülések. Gyerekként nem egészen így képzeltük a Százholdas Pagonyt.

A ház torka

Egy Pireneusok mélyén megbújó faluban, a Clavell házban a család egyik nőtagja éppen haldoklik. Hörgő, bűzölgő, démonisztikus tusa ez, pokoli gyötrelem. Nem véletlenül gondolunk a pokolra és érezzük meg egy földöntúli lény jelenlétét.

Mi a művészet?

Hazánk kulturális miniszterének, Hankó Balázsnak – aki a 2023-as és a 2024-es szja-bevallásának „munkáltató” rovatába is „Kultúrális és Innovációs Minisztériumot” írt – érezhető, napi gondjai vannak a nyelvhasználattal.

A javaik és az életük

Válaszolnak… Az a legjobb ebben a szánalmas bolhacirkuszban, hogy válaszolnak, és megmagyarázzák. Hogy az nem is úgy van, mert nem is az övéké, csak épp náluk van, valahogy. Bérelték, lízingelték, amikor egy percre nem figyeltek oda, a nyakukba akasztotta valaki vagy valami. Néztem a tájat, és rám esett, a Jane Birkin meg a táskája, szerencsére nem az egész Gainsbourg család, gyerekkel, kutyával, szivarral.

Honfiak  

–Librettó–

(A helyszín az első négy felvonásban mindvégig a miniszterelnök dolgozószobája.)

Nemcsak a hősök arcai

82 éve, 1943. április 19-én kezdődött, és szűk egy hónapig tartott a varsói gettófelkelés. Miközben a nácik leszámoltak az alig felfegyverzett lázadókkal, porig rombolták a zsidók számára kijelölt városrészt, a túlélőket pedig haláltáborokba küldték, Varsó többi része a megszállás hétköznapjait élte. Hogyan emlékezik ma Lengyelország a világháború alatti zsidó ellenállás legjelentősebb mozzanatára?

„A legkevésbé sem keresztényi”

A nyugati populista mozgalmak és pártok a kereszténység kifacsart értelmezését használják fegyverként a hatalomért folytatott harcban, miközben a hagyományos kereszténydemokrácia identitásválságba került. A Princeton University professzora arra is figyelmeztet: legalább mi ne beszél­jünk szélsőjobboldali „hullámról”.

Mindenki hibázhat

Nem állítható, hogy a KSH direkt hamisítana adatot a szegénységi mutatók kiszámításánál. Mégis, valahogy mindig a „kellő” irányba mutatnak a számok.