Szlovák újságíró-gyilkosság: 15 év börtönbüntetésre ítélték az ügyben közvetítő két férfit

  • narancs.hu
  • 2019. december 30.

Bűn

A bérgyilkosság kifizetését intéző férfi elismerte tettét és elfogadta a büntetést.

Tizenöt év börtönbüntetésre ítélte a szlovákiai Bazin különleges bírósága hétfőn Andruskó Zoltánt, aki közvetítő szerepet játszott a Ján Kuciak tényfeltáró újságíró és barátnője ellen tavaly februárban elkövetett gyilkosság megrendelője és elkövetője között – adta hírül az MTI szlovák médiaforrásokra hivatkozva.

Az ítélet jogerős, tekintve, hogy Andruskó Zoltán – aki a vádirat szerint a bérgyilkosság kifizetését intézte – egy korábban megkötött vádalku keretében elismerte tettét és elfogadta a büntetést. A büntetés eredetileg – az ügyész javaslata alapján – tíz év szabadságvesztés lett volna, ám ezt a bíróság elégtelennek találta, és hétfőn 15 évre változtatta. Andruskó elfogadta a változtatást.

A súlyos belpoltikai viharokat kiváltó gyilkosság ügyében még októberben nyújtották be a hat vádpontot tartalmazó, közel százoldalas vádiratot, ám a tárgyalássorozat csak az év végén kezdődött meg. A pernek Andruskó az első jogerősen elítélt szereplője.

A per további vádlottjai közé tartozik Marián K. nagyvállalkozó, aki a vádirat szerint azért rendelte meg Ján Kuciak meggyilkolását, mert az újságíró több cikket is publikált az ő állítólagos gazdasági bűncselekményeiről. A kettős gyilkosság végrehajtásával a tettüket már beismerő M. Miroslavot és Sz. Tamást vádolják. A vádlottak között van Zs. Alena is, aki a vádirat szerint szintén összekötő szerepet játszott a gyilkosság megrendelése során.

A szemünk láttára

Olyan az egész, mint egy olasz politikai krimi a múlt század hetvenes éveiből, meggyilkolt oknyomozó újságíró, nehezített körülmények között mozgó igazságszolgáltatás, lebukó és feltörekvő politikusok, maffia, vér. De pont a kiontott vér az, ami bizonyosan igazi benne. Utánanéztünk, hol tart Szlovákiában a Kuciak-gyilkosság felgöngyölítése.

A két áldozattal a galántai járásban, Nagymácsédon lévő családi házukban végeztek a gyilkosok. A bűncselekmény közfelháborodást váltott ki Szlovákiában, s heteken belül példátlan tüntetéssorozathoz, illetve mély belpolitikai válsághoz vezetett. A történések végül a kormány több tagjának távozásához, Robert Fico kormányfő lemondásához és kabinetjének széleskörű átalakításához vezettek.

(via MTI)

Figyelmébe ajánljuk

Mi nem akartuk!

A szerző első regénye a II. világháború front­élményeinek és háborús, illetve ostromnaplóinak inverzét mutatja meg: a hátországról, egészen konkrétan egy Németváros nevű, a Körös folyó közelében fekvő kisváros háború alatti életéről beszél.

Mit csinálsz? Vendéglátózom

Kívülről sok szakma tűnik romantikusnak. Vagy legalábbis jó megoldásnak. Egy érzékeny fotográfus meg tudja mutatni egy-egy szakma árnyékos oldalát, és ezen belül azt is, milyen azt nőként megélni. Agostini, az érzékeny, pontos és mély empátiával alkotó fiatal fotóművész az édesanyjáról készített sorozatot, aki a családi éttermükben dolgozik évtizedek óta.

Baljós fellegek

A múlt pénteki Trump–Putyin csúcs után kicsit fellélegeztek azok, akik a szabad, független, európai, és területi épségét visszanyerő Ukrajnának szorítanak.

A bűvös hármas

Az elmúlt évtizedekben három komoly lakáshitelválság sújtotta Magyarországot. Az első 1990-ben ütött be, amikor tarthatatlanná váltak a 80-as években mesterségesen alacsonyan, 3 százalékon tartott kamatok. A 2000-es évek elejének támogatott lakáshiteleit a 2004 utáni költségvetések sínylették meg, majd 2008 után százezrek egzisztenciáját tették tönkre a devizahitelek. Most megint a 3 százalékos fix kamatnál tartunk. Ebből sem sül ki semmi jó, és a lakhatási válság is velünk marad.