Populista dilettantizmus

  • Ara-Kovács Attila
  • 2012. szeptember 4.

Diplomáciai jegyzet

Argentína megért már jobb napokat is. A kiváló természeti erőforrásokkal, nagyon változatos felszínnel rendelkező államot a politika – azaz saját elitje – vitte mindig csődbe. És az, hogy a lakosság késznek bizonyult bárkinek bármit megbocsátani az első nacionalista jelszó vagy ígéret hallatán.

Annak dacára, hogy az argentin szellemi kapacitás – mind a művészeteket, mind a termelői kreativitást illetően – a térségben gyakorlatilag páratlannak számít, az ország meghatározó politikusai, de az átlagpolgárok is gyakorta és könnyen engedtek az esztelenség vagy a megvalósíthatatlan álmok csábításának.

A Kirchner házaspár felemelkedése 2003-ban kezdődött, amikor egy – időközben liberális jobboldali középerővé szelídült – perónista gyökerű párt színeiben Néstor Kirchner elnyerte az államfői tisztet. Nehéz helyzetet örökölt, nemcsak a gazdaság mondta fel ismét a szolgálatot, de a politikusok általános hitele is addig nem látott mélyrepülésbe kezdett. Egymást érték a tüntetések, melyeknek egyetlen jelszava, a „Takarodjatok!” nemcsak az adott kormánypártnak és főbb figuráinak szólt, hanem gyakorlatilag mindenkinek, aki a parlamentben vagy azon kívül politizált.

Kirchnernek az elfogadottsághoz elég volt, hogy valamelyest konszolidálja a viszonyokat. A kormányzat neoliberális gazdaságpolitikája – az ázsiai kistigrisek 1997 körüli strukturális megújulásához hasonlóan – a tartalékok képzését tekintette elsődleges céljának, emellett a belső termelékenység felfuttatását és a hatékony beépülést a globális gazdasági együttműködésbe: Argentínára végre ismét néhány nyugalmasabb év köszöntött.

Amikor a 2007-es elnökválasztáson Kirchner már nem jelöltette ismét magát, a konszolidálódó viszonyok megnyitották az érvényesülés útját felesége, Cristina Fernández de Kirchner előtt, s ő fölényesen győzött is. De nem csak emiatt. A házaspár – elfogadottságának kiszélesítése végett – már a kezdetekben sem riadt vissza, hogy a peróni hagyományokban fogant populizmussal tegye magát még inkább népszerűbbé. Ám azt követően, hogy 2010-ben, alig hatvanévesen Néstor Kirchner hirtelen elhunyt, az elnöki pozíciót betöltő hitves már képtelen volt ellenállni a saját politikáját övező, tolakodó kultusznak. A populista hangulatkeltések egyre kínosabbá váltak, miközben a gazdaságpolitika korábbi liberális kiútkereséseit a kabinet fokozatosan feladta, s autoriter, az állam túlsúlyát hangsúlyozó irányba indult el.

Egy évvel megválasztását követően Cristina Fernández, a „gazdaság revitalizálása” jegyében, egyszerűen államosította a magánnyugdíjpénztárakat és az országos légitársaságot. Két évvel később, 2010-ben már a nagy energetikai vállalat, az YPF lett az áldozat, amelynek részvényei – azt követően, hogy az állam rátette a kezét – korábbi értékük töredékére zuhantak, s ez a mélybe rántotta a tulajdonosi körhöz tartozó spanyol Repsolt is. A kabinet egyre meglepőbb, eddig ki nem próbált módszerekkel igyekezett a gazdaságot egyensúlyban tartani, miközben állandó beavatkozásokkal módosítgatta a játékszabályokat. A bankokra – melyekre a korábbi válságok miatt a lakosság amúgy is gyanakodva tekint, s inkább otthon, semmint betétekben tartja a pénzét – nyomást gyakorolt, hogy csillapítsa a peso értékingadozásait, majd nem túl hatékony rögtönzésekkel próbálta megfékezni az ennek nyomán kialakult valutakrízist; a peso hivatalos átváltását megint korlátozták, ennélfogva a magánváltók jóval a hivatalos árfolyam felett adják a dollárt.

Az új gazdaságpolitikai irányváltás fő megálmodója egy Axel Kicillof nevű marxista közgazdász, a gazdasági és pénzügyi tárca miniszterhelyettese, akinek befolyást elsősorban az biztosít, hogy ő lett az elnök nemzetgazdasági főtanácsadója. Kinevezését követően azonnal arra biztatta Cristina Fernándezt, hogy a korábban követett liberális irány helyett gyorsítsa fel a kulcságazatokban az államosítást, sőt erőszakolja ki annak törvényi feltételét, hogy a privát vállalatok igazgatótanácsaiban is kapjon kulcspozíciókat az állami képviselet. Az esetleges tiltakozásokat pedig nacionalista jelszavakkal szerelje le; nem csoda, hogy újra politikai terítékre került az „Argentína Trianonjával”, azaz a Falkland-szigetekkel kapcsolatos vita.

A kormány ezt követően már el sem kerülhette, hogy egyrészt szembekerüljön a jegybankkal, melynek hatókörét szűkíteni igyekezett, másrészt, hogy csökkentse az ellenállás fő gócpontjainak tekintett szakszervezetek mozgásterét, megosztva őket.

Az államfő szemmel láthatóan képtelen megfelelni mindazoknak az elvárásoknak, amelyeket a gazdasági körülmények vele szemben támasztanak, a köréje gyűlt politikai elit pedig inkább biztatja, semmint fékezi a nagyon különös döntések meghozatalakor. Mi több, támogatja abban is, hogy agresszivitással reagáljon a felmerült problémákra, legyenek azok bel- vagy épp külpolitikaiak.

Az ország súlyos vitába keveredett Uruguayjal a La Plata hajózhatóságát optimalizálni hivatott kotrások miatt, Spanyolországgal és Brazíliával, mert azok kifogásolták a kormány protekcionista döntéseit; hasonló okok miatt nemcsak az Európai Uniótól, de szűkebb dél-amerikai környezetétől is elszigetelődött. Míg Peru és Kolumbia komoly strukturális reformokat hajtott végre, hogy beilleszthesse a maga nemzetgazdaságát a globális trendekbe, addig a mai Argentína – nem csak az ellenzék kritikái szerint – teljesen irracionális partneri kapcsolatokat keres, hogy saját „harmadik útját” biztosítsa. A kormány nagy reményeket fűz a „kínai nyitáshoz”, ennek jegyében járt idén nyár elején Ven Csiapao (Wen Jiabao) miniszterelnök Buenos Airesben, de pekingi források nem túlzottan optimisták a lehetőségeket illetően – épp a kaotikus argentin állapotok miatt. A másik próbálkozás már nem is annyira irracionális, mint inkább abszurd: a kormány a gazdasági együttműködés lehetőségei után tapogatózó üzleti küldöttséget menesztett nemrég Angolába.

Szakértők szerint Argentína ismét átlépett egy határt, s ezzel gazdasága visszafordíthatatlanul rohan újabb végzete felé. Ráadásul kapcsolatai szűkebb környezetével, valamint a világ gazdaságpolitikai kulcsállamaival – az Egyesült Államokkal, az Európai Unióval, Japánnal – olyannyira megromlottak, hogy elszigeteltsége teljessé teszi perspektívátlanságát. A hétről hétre felmerülő újabb ötletek már most nyilvánvaló öncsalásnak tűnnek. Ilyen körülmények között nemcsak az borítékolható, hogy ismét megerősödik a lakosság körében az elittel szembeni kétely, de az is, hogy egyedül neki kell majd újból megfizetni a felelőtlenség árát.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Zöld és fekete

A többszörös hozzáférhetetlenség határozza meg Nanna Frank Møller és Zlatko Pranjić frusztráló dokumentumfilmjét. Első ránézésre a téma filmes-antropológiai eszközökkel könnyedén megragadhatónak tetszik. Zenica egy Szarajevótól nem messze lévő kisebbecske város, amelynek határában a világ egyik legnagyobb acélgyárának, az ArcelorMittalnak a kokszolóüzeme terpeszkedik.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást” – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor.

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, Jean-Marie Le Pen mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.