Alternatívok és alternaivak Németországban

  • Ara-Kovács Attila
  • 2013. április 19.

Diplomáciai jegyzet

Mit ígér az alternatíva Németországnak? Az euróövezet elhagyását; a nemzetállami szuverenitás helyreállítását Brüsszellel szemben; jobboldali kormányzatot, de ideológiáktól mentesen, átnyúlva az eddigi pártok felett. Ha magyar analógiát keresnénk: két rész politikai gátlástalanság (Fidesz), egy rész civil dilettantizmus (ellenzék).

Hosszú litániákat hallottunk már az elmúlt néhány válságos esztendő során arról, hogy az 1648-ban megkötött vesztfáliai béke idején Protestáns Unióra és Katolikus Ligára osztott Európa eltérő sebességei milyen teljesítményre is sarkallják ma az érintett régiók társadalmait. Való igaz, jelenleg a „katolikus”/„ortodox” dél vesztésben áll a „protestáns” északkal szemben, ez utóbbinak pedig egyre mélyebben kell a zsebébe nyúlnia, hogy a PIGS országok (Portugália, Itália, Görögország, Spanyolország) mellett most már az eddigi adóparadicsomot, Ciprust is kihúzza a slamasztikából.

Ugyanakkor az elmúlt hónapokban mégis annak lehettünk tanúi, hogy elsősorban a déli társadalmak értelmisége volt az, amely megelégelte ezt a helyzetet; a professzorok itt is, ott is vállalták az átmeneti rendcsinálás hálátlan szerepét, s ha összefogásuk rendre meg is feneklett a jobboldali (Berlusconi) és még jobboldalibb (Λαϊκός Σύνδεσμος – Χρυσή Αυγή) populizmusok miatt, mégis segített megmenteni legalább az adott országok iskolázott rétegeinek becsületét.

Mindeközben mit látunk a sikeres északi régió legfontosabb országában: a professzorok ott is összefogtak, mi több múlt vasárnap még egy pártot is alapítottak, mely – nevében és gyorsan összehordott programjában egyaránt – alternatívát ígér Németországnak (Alternative für Deutschland, AfD). A kezdeményezésnek túl sok figyelmet nem lenne értelme szentelni, ha céljai nem lennének olyannyira különösek, s ha nem fél év múlva lennének a németországi parlamenti választások.

Mi ígér tehát ez az alternatíva Németországnak? (1) Az euroövezet rendezett, de szisztematikus elhagyását, a német márka bevezetését. (2) Ezt követően az uniós terhek lazítását és a nemzetállami szuverenitás helyreállítását Brüsszellel szemben. (3) Jobboldali kormányzatot, mely ugyanakkor igyekszik magát távol tartani az ideológiai elkötelezettségtől, s ezzel – mintegy a klasszikus pártok felett átnyúlva – szélesebb választói kört képes megszólítani.

Politikai gátlástalanság elegyítve némi civil dilettantizmussal.

E program már az első ránézésre is őrültségnek tűnik. Az is, de van benne rendszer, s e rendszer működtetője a gazdasági mélypontok által indukált politikai és kulturális krízis. Az elitek mindig akkor fordultak el Európától, s fordultak be önnön nemzeti zsákutcáikba, amikor az általuk gerjesztett válságra saját megoldásokkal képtelenek voltak gyógyírt találni. Az AfD megjelenése meggyőző példa arra, hogy a némethez hasonló, gazdasági értelemben válságmentes társadalom is ki van szolgáltatva a kontinens más övezeteit sújtó gazdasági krízis politikai-kulturális hatásainak.

Az új párt javaslata, hogy Berlin ne törődjön mások problémáival, már ezért is dőreség. Ráadásul a német gazdasági teljesítőképesség korábbi – egyébként máig tartó – hatékonysága nem kis mértékben a Németország előtt korábban megnyíló piacoknak volt köszönhető, amelyektől most az AfD nagy nemzeti felbuzdulásában épp elfordulást, elszigetelődést ígér. Okkal figyelmeztet a jobb és baloldal, hogy a párt minden egyes ötlete újabb és újabb szög abba a koporsóba, ami a német jóléti államra vár, ha e program megvalósulna.

Erre persze szerencsére nincs sok esély, miként az AfD-hez némileg hasonló, zsákutcás nemzeti politikai elgondolások is legfeljebb a populizmusban élhetik ki vágyaikat, s nem a parlamentben – Európa szerencsésebb helyein persze. Mindazonáltal a párt feltűnése átrendezheti az erőviszonyokat.

Könnyen meglehet, s a CDU heves reagálásaiban ez nagyon is nyomon követhető, hogy Angela Merkel a szeptemberi általános választásokon épp az AfD miatt veszti majd el kancellári székét. Előfordulhat, hogy a liberális FDP épp e párt miatt nem kerül majd be a Bundestagba. Elképzelhető, hogy a politikai elitet kompromisszumokra kényszeríti a helyzet, s nagykoalícióra kell lépjenek a szociáldemokraták és a kereszténydemokraták. Bármi lehetséges, leszámítva a nemzeti külön utat, melynek keserves, 20. századi tapasztalatait a németeknél jobban senki sem ismerheti. De egyesek azért, lám, mégis próbálkoznak.

Figyelmébe ajánljuk

Magyar Péter szupersztár

Napok alatt tökéletesen összeállt a Tisza Párt által koordinált zarándokút, Magyar Péter speciális országjárás keretében gyalogol el Budapestről Nagyváradra. De miért nem a sajtószabadsággal foglalkozik? Elmondta.

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.