Alternatívok és alternaivak Németországban

  • Ara-Kovács Attila
  • 2013. április 19.

Diplomáciai jegyzet

Mit ígér az alternatíva Németországnak? Az euróövezet elhagyását; a nemzetállami szuverenitás helyreállítását Brüsszellel szemben; jobboldali kormányzatot, de ideológiáktól mentesen, átnyúlva az eddigi pártok felett. Ha magyar analógiát keresnénk: két rész politikai gátlástalanság (Fidesz), egy rész civil dilettantizmus (ellenzék).

Hosszú litániákat hallottunk már az elmúlt néhány válságos esztendő során arról, hogy az 1648-ban megkötött vesztfáliai béke idején Protestáns Unióra és Katolikus Ligára osztott Európa eltérő sebességei milyen teljesítményre is sarkallják ma az érintett régiók társadalmait. Való igaz, jelenleg a „katolikus”/„ortodox” dél vesztésben áll a „protestáns” északkal szemben, ez utóbbinak pedig egyre mélyebben kell a zsebébe nyúlnia, hogy a PIGS országok (Portugália, Itália, Görögország, Spanyolország) mellett most már az eddigi adóparadicsomot, Ciprust is kihúzza a slamasztikából.

Ugyanakkor az elmúlt hónapokban mégis annak lehettünk tanúi, hogy elsősorban a déli társadalmak értelmisége volt az, amely megelégelte ezt a helyzetet; a professzorok itt is, ott is vállalták az átmeneti rendcsinálás hálátlan szerepét, s ha összefogásuk rendre meg is feneklett a jobboldali (Berlusconi) és még jobboldalibb (Λαϊκός Σύνδεσμος – Χρυσή Αυγή) populizmusok miatt, mégis segített megmenteni legalább az adott országok iskolázott rétegeinek becsületét.

Mindeközben mit látunk a sikeres északi régió legfontosabb országában: a professzorok ott is összefogtak, mi több múlt vasárnap még egy pártot is alapítottak, mely – nevében és gyorsan összehordott programjában egyaránt – alternatívát ígér Németországnak (Alternative für Deutschland, AfD). A kezdeményezésnek túl sok figyelmet nem lenne értelme szentelni, ha céljai nem lennének olyannyira különösek, s ha nem fél év múlva lennének a németországi parlamenti választások.

Mi ígér tehát ez az alternatíva Németországnak? (1) Az euroövezet rendezett, de szisztematikus elhagyását, a német márka bevezetését. (2) Ezt követően az uniós terhek lazítását és a nemzetállami szuverenitás helyreállítását Brüsszellel szemben. (3) Jobboldali kormányzatot, mely ugyanakkor igyekszik magát távol tartani az ideológiai elkötelezettségtől, s ezzel – mintegy a klasszikus pártok felett átnyúlva – szélesebb választói kört képes megszólítani.

Politikai gátlástalanság elegyítve némi civil dilettantizmussal.

E program már az első ránézésre is őrültségnek tűnik. Az is, de van benne rendszer, s e rendszer működtetője a gazdasági mélypontok által indukált politikai és kulturális krízis. Az elitek mindig akkor fordultak el Európától, s fordultak be önnön nemzeti zsákutcáikba, amikor az általuk gerjesztett válságra saját megoldásokkal képtelenek voltak gyógyírt találni. Az AfD megjelenése meggyőző példa arra, hogy a némethez hasonló, gazdasági értelemben válságmentes társadalom is ki van szolgáltatva a kontinens más övezeteit sújtó gazdasági krízis politikai-kulturális hatásainak.

Az új párt javaslata, hogy Berlin ne törődjön mások problémáival, már ezért is dőreség. Ráadásul a német gazdasági teljesítőképesség korábbi – egyébként máig tartó – hatékonysága nem kis mértékben a Németország előtt korábban megnyíló piacoknak volt köszönhető, amelyektől most az AfD nagy nemzeti felbuzdulásában épp elfordulást, elszigetelődést ígér. Okkal figyelmeztet a jobb és baloldal, hogy a párt minden egyes ötlete újabb és újabb szög abba a koporsóba, ami a német jóléti államra vár, ha e program megvalósulna.

Erre persze szerencsére nincs sok esély, miként az AfD-hez némileg hasonló, zsákutcás nemzeti politikai elgondolások is legfeljebb a populizmusban élhetik ki vágyaikat, s nem a parlamentben – Európa szerencsésebb helyein persze. Mindazonáltal a párt feltűnése átrendezheti az erőviszonyokat.

Könnyen meglehet, s a CDU heves reagálásaiban ez nagyon is nyomon követhető, hogy Angela Merkel a szeptemberi általános választásokon épp az AfD miatt veszti majd el kancellári székét. Előfordulhat, hogy a liberális FDP épp e párt miatt nem kerül majd be a Bundestagba. Elképzelhető, hogy a politikai elitet kompromisszumokra kényszeríti a helyzet, s nagykoalícióra kell lépjenek a szociáldemokraták és a kereszténydemokraták. Bármi lehetséges, leszámítva a nemzeti külön utat, melynek keserves, 20. századi tapasztalatait a németeknél jobban senki sem ismerheti. De egyesek azért, lám, mégis próbálkoznak.

Figyelmébe ajánljuk

Azonnal rohan tovább

A közel 100 méteres rendőrpalota tiszteletet parancsolóan magasodik a környék fölé, üvegablakain szikrázóan csillog a felkelő nap fénye, amint Thuróczy Szabolcs morózusan besétál forgóajtaján.

Apáról fiúra

A Universal-stúdió 1941-es klasszikusából kisarjadó farkasemberfilmek (pl. Egy amerikai farkasember Londonban, 1981; Ezüst pisztolygolyók, 1985; Farkas, 1994) bizonyos értelemben a férfi menst­ruáció és hisztéria gondolatával játszanak.

Lajos bácsinak jár a dicséret

A Képtelen Krónikára más, általunk hallgatott podcastokban többször hivatkoztak ugyan, de mi magunk sokáig nem mentünk utána, noha a történelmi podcast műfaja – amiként a KK is definiálja magát – közel áll a szívünkhöz.

Emlékezetrétegek

A Kiscelli Múzeum templomterében megrendezett életmű-kiállítás több szálon kívánja megragadni, illetve körüljárni Ország Lili (1926–1979) érzékeny és titokzatos művészetét. Ehhez közel 50 festményt és 70 grafikai lapot mutat be, amelyek (néhány kivétellel) a múzeum gyűjteményéből származnak; az anyag különlegessége, hogy mégis lefedi az életmű csomópontjait.

A drogmentes Magyarország  

„A stratégia távlati célként a kábítószermentes Magyarország elérését tűzi ki 2020-ig” – olvashattuk abban a 2013-tól hatályos országgyűlési határozatban, amelyet Nemzeti Drogellenes Stratégiának neveztek el.

60 000

Társadalmi kampányt indított a Magyar Orvosi Kamara (MOK), amellyel az egészségtudatosságra és az egészségügyi rendszer hiányosságaira hívnák fel a figyelmet. Az utóbbi könnyebben célba talál: aligha akad olyan család Magyarországon, amely ne tudna felidézni valamely rossz tapasztalatot az ellátásról.

Hogy a gyerekek is értsék

Igazgatóváltás a Kolibri Színházban: a társulat által támogatott, régóta a színházban dolgozó, színvonalas pályázatot benyújtó csapatot kipontozták. Hankó Balázsnak meg se kellett szólalnia, a távolból mintha Vidnyánszky Attila integetne a gyerekeknek. Megkérdeztük az új igazgatót is.

„Távozzatok, aljas ringyók!”

Pár hete újraválasztották Horvátország államelnökét, Zoran Milanovićot. A magát szociáldemokratának nevező Milanović nem szereti sem az EU-t, sem a NATO-t, sem Ukrajnát, és ha teheti, a szétesés felé lökdösi Bosznia-Hercegovinát. Legfontosabb, hovatovább egyetlen életcélja a Horvátországból uniós és gazdasági sikertörténetet faragó kormányfő levadászása. És még rondán is beszél.

Kastély, börtön, szegénytanya

Konkrétan tényleg nem Lázár Jánosék kastélyáig épült út kilométerenként félmilliárd forintból, hanem az M43-as autópálya lehajtójától a nagyfai börtönig. E szakasz előtt és utána azonban olyan kráterek maradtak, amelyek a Holdról is látszanak.