Alternatívok és alternaivak Németországban

  • Ara-Kovács Attila
  • 2013. április 19.

Diplomáciai jegyzet

Mit ígér az alternatíva Németországnak? Az euróövezet elhagyását; a nemzetállami szuverenitás helyreállítását Brüsszellel szemben; jobboldali kormányzatot, de ideológiáktól mentesen, átnyúlva az eddigi pártok felett. Ha magyar analógiát keresnénk: két rész politikai gátlástalanság (Fidesz), egy rész civil dilettantizmus (ellenzék).

Hosszú litániákat hallottunk már az elmúlt néhány válságos esztendő során arról, hogy az 1648-ban megkötött vesztfáliai béke idején Protestáns Unióra és Katolikus Ligára osztott Európa eltérő sebességei milyen teljesítményre is sarkallják ma az érintett régiók társadalmait. Való igaz, jelenleg a „katolikus”/„ortodox” dél vesztésben áll a „protestáns” északkal szemben, ez utóbbinak pedig egyre mélyebben kell a zsebébe nyúlnia, hogy a PIGS országok (Portugália, Itália, Görögország, Spanyolország) mellett most már az eddigi adóparadicsomot, Ciprust is kihúzza a slamasztikából.

Ugyanakkor az elmúlt hónapokban mégis annak lehettünk tanúi, hogy elsősorban a déli társadalmak értelmisége volt az, amely megelégelte ezt a helyzetet; a professzorok itt is, ott is vállalták az átmeneti rendcsinálás hálátlan szerepét, s ha összefogásuk rendre meg is feneklett a jobboldali (Berlusconi) és még jobboldalibb (Λαϊκός Σύνδεσμος – Χρυσή Αυγή) populizmusok miatt, mégis segített megmenteni legalább az adott országok iskolázott rétegeinek becsületét.

Mindeközben mit látunk a sikeres északi régió legfontosabb országában: a professzorok ott is összefogtak, mi több múlt vasárnap még egy pártot is alapítottak, mely – nevében és gyorsan összehordott programjában egyaránt – alternatívát ígér Németországnak (Alternative für Deutschland, AfD). A kezdeményezésnek túl sok figyelmet nem lenne értelme szentelni, ha céljai nem lennének olyannyira különösek, s ha nem fél év múlva lennének a németországi parlamenti választások.

Mi ígér tehát ez az alternatíva Németországnak? (1) Az euroövezet rendezett, de szisztematikus elhagyását, a német márka bevezetését. (2) Ezt követően az uniós terhek lazítását és a nemzetállami szuverenitás helyreállítását Brüsszellel szemben. (3) Jobboldali kormányzatot, mely ugyanakkor igyekszik magát távol tartani az ideológiai elkötelezettségtől, s ezzel – mintegy a klasszikus pártok felett átnyúlva – szélesebb választói kört képes megszólítani.

Politikai gátlástalanság elegyítve némi civil dilettantizmussal.

E program már az első ránézésre is őrültségnek tűnik. Az is, de van benne rendszer, s e rendszer működtetője a gazdasági mélypontok által indukált politikai és kulturális krízis. Az elitek mindig akkor fordultak el Európától, s fordultak be önnön nemzeti zsákutcáikba, amikor az általuk gerjesztett válságra saját megoldásokkal képtelenek voltak gyógyírt találni. Az AfD megjelenése meggyőző példa arra, hogy a némethez hasonló, gazdasági értelemben válságmentes társadalom is ki van szolgáltatva a kontinens más övezeteit sújtó gazdasági krízis politikai-kulturális hatásainak.

Az új párt javaslata, hogy Berlin ne törődjön mások problémáival, már ezért is dőreség. Ráadásul a német gazdasági teljesítőképesség korábbi – egyébként máig tartó – hatékonysága nem kis mértékben a Németország előtt korábban megnyíló piacoknak volt köszönhető, amelyektől most az AfD nagy nemzeti felbuzdulásában épp elfordulást, elszigetelődést ígér. Okkal figyelmeztet a jobb és baloldal, hogy a párt minden egyes ötlete újabb és újabb szög abba a koporsóba, ami a német jóléti államra vár, ha e program megvalósulna.

Erre persze szerencsére nincs sok esély, miként az AfD-hez némileg hasonló, zsákutcás nemzeti politikai elgondolások is legfeljebb a populizmusban élhetik ki vágyaikat, s nem a parlamentben – Európa szerencsésebb helyein persze. Mindazonáltal a párt feltűnése átrendezheti az erőviszonyokat.

Könnyen meglehet, s a CDU heves reagálásaiban ez nagyon is nyomon követhető, hogy Angela Merkel a szeptemberi általános választásokon épp az AfD miatt veszti majd el kancellári székét. Előfordulhat, hogy a liberális FDP épp e párt miatt nem kerül majd be a Bundestagba. Elképzelhető, hogy a politikai elitet kompromisszumokra kényszeríti a helyzet, s nagykoalícióra kell lépjenek a szociáldemokraták és a kereszténydemokraták. Bármi lehetséges, leszámítva a nemzeti külön utat, melynek keserves, 20. századi tapasztalatait a németeknél jobban senki sem ismerheti. De egyesek azért, lám, mégis próbálkoznak.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.