Egy figyelemre méltó karrier: Bojko Boriszov

  • Ara-Kovács Attila
  • 2013. április 8.

Diplomáciai jegyzet

A miniszterelnök hívei körében eredményes kampánnyal építette fel máig töretlen személyi kultuszát, ő lett „az emberek embere”, a sajtó mérvadó része pedig továbbra is a befolyása alatt áll. Mi több, a tavaly kiadott tankönyvek mint „az ország történetének egyik kiemelkedő személyiségét” említik.

Az égbe szökő energiaárak, az alacsony jövedelmek és a korrupció februárban a bolgár kormány végzetét okozták. Az országos tüntetésekre, amelyek összecsapásokhoz vezettek és életeket is követeltek, a Bojko Boriszov vezette jobboldali kabinet igen taktikusan reagált. A miniszterelnök kijelentette, ha ennyien elutasítják a programját, távozik, különben sem képes elfogadni azt, hogy politikája miatt emberek haljanak meg az utcákon.

Az ellenzéki sajtó persze már idejekorán figyelmeztetett rá: a távozó nagyvonalú gesztusa mögött politikai kalkuláció áll, s ha az utcára vonult tömegek nem figyelnek rá, Boriszov és pártja könnyen visszatérhet a hatalomba, összes balfogásával egyetemben. Bár a megmozdulásokat kezdeményező baloldal februárban nagyon erőteljesnek mutatkozott, azzal mindenki tisztában volt, hogy Bulgária lakossága politikailag rendkívül megosztott, így Boriszov újrázását kizárni semmiképp sem lehetett.

Eltelt két hónap, s az aktuális közvélemény-kutatások Boriszov ismételt sikereit jelzik – az ellenzéki sajtó pedig nem hisz a szemének, és csalást gyanít: a korábbi kormányzat 14 százalékkal megelőzi a baloldalt, tehát feltétlenül nyerésre áll. Valentin Georgiev a Duma hasábjain így fogalmaz: „Emlékszik-e még valaki itt az előző kormányra? Arra a kormányra, amely egyszerűen csak abban bízik, hogy mindenki elveszítette az emlékezetét?

Ha hinni lehet tehát az előrejelzéseknek, akkor a május 12-i választásokat ismét Boriszov jobboldali pártja nyeri. De ki is ez a sikeres politikus?

Az nem kétséges, hogy korai éveit a kommunista nómenklatúra aranyifjainak körében töltötte, lévén papája az akkori belügyminiszter. Pályáját is a belügyminisztériumban kezdte 1982-ben – egy ideig a pártfőtitkár, Todor Zsivkov biztonsági főnöke volt. Alaposan kivette a részét a rezsim kisebbségekkel szembeni politikájából, egyik felelőse volt annak a „kampánynak”, amely bulgarizálni próbálta az országban élő törököket, s azokat, akik erre nem voltak kaphatók, emigrálásra kényszerítette. A rendszerváltással, 1990-ben távozott a minisztériumból, hogy létrehozza saját őrző-védő cégét. Ám 2001-ben visszatért oda, és tábornoki rangban szolgált 2005-ig, amikor az akkori jobboldal színeiben sikerrel jelöltette magát képviselőnek.

2006-ban létrehozta a jobboldali GERB pártot (a név címerpajzsot jelent, ugyanakkor a Polgárok az Európai Bulgáriáért név rövidítése is), amely 2009-ben közel 40 százalékkal az első helyen végzett a választásokon, de Boriszov csak úgy volt képes kabinetet alakítani, hogy elfogadta az Attak nevű szélsőjobboldali párt baráti segítségét, s ennek szavazataival kormányozta az országot idén februárig.

Azzal gyakorlatilag minden elemző egyetért, hogy Boriszov hatalomra jutását ugyanaz okozta, ami idei – jelenleg átmenetinek tűnő – bukását is: az ország előtt álló, szinte megoldhatatlan gazdasági problémák, a nemzeti elosztó rendszerek reformjainak kilátástalansága, és persze a korrupció.

Ám a 2009 óta eltelt idő elég volt a bolgár jobboldal számára, hogy gyökeresen változtasson a róla addig élő képen – amit a jelek szerint a kormányzási kudarc sem tudott megingatni. A GERB ma már nemcsak az egyik párt a sok közül, hanem a választók szemben „a meghatározó” párt. Hívei körében Boriszov eredményes kampánnyal építette fel máig töretlen személyi kultuszát, ő lett „az emberek embere”, a sajtó mérvadó része pedig immáron kizárólag az ő befolyása alatt áll. Mi több, a tavaly kiadott tankönyvek mint „az ország történetének egyik kiemelkedő személyiségét” említik. Renoméját az sem árnyékolta be, hogy nyíltan hangoztatta a lakosság nem bolgár tagjaival – a törökökkel és a romákkal – szembeni antipátiáját, s azt, hogy számára a nem produktív nyugdíjasok „haszontalan humán anyagot” jelentenek csupán.

Nincs új a nap alatt Kelet-Európában.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.