Egyiptom – egy amatőr puccs

  • Ara-Kovács Attila
  • 2013. július 12.

Diplomáciai jegyzet

Hogyan tovább? Azáltal, hogy véghezvitt egy igen furcsa hatalomátvételt, a hadsereg saját nyakába vette azoknak a gazdasági gondoknak a felelősségét is, amelyek megoldatlanságáért eddig egyedül a kormány és a Muszlim Testvériség volt okolható.

A megosztott egyiptomi társadalom jelentős része – főként a középosztály, az urbánus rétegek, a keresztények, a politikailag liberálisnak tekinthetők – megkönnyebbüléssel vette tudomásul Mohamed Murszi elnök elmozdítását a hatalomból, mi több, ők voltak azok, akik a hadseregtől el is vártak egy ilyen lépést. Bizonyos értelemben ez érthető is volt: Murszit többséggel, de gyenge többséggel választották meg 2012 nyarán, a lakosság egy része inkább tartott tőle, semmint hogy bízott volna benne. Akik a Muszlim Testvériség meghosszabbított karját látták benne, nem tévedtek. A politikus kettős játékot űzött: kifelé igyekezett elhitetni, hogy neki nincs alternatívája, mert csak ő képes demokratikus keretek között tartani a mögötte álló iszlamista mozgalmat, befelé viszont e mozgalom minden eszement és túlzó ötletét magáévá tette, követeléseit kiszolgálta.

Mindeközben pedig a Muszlim Testvériség által kiállított kormány nem végezte a dolgát, szakszerűtlensége, képzetlensége még kiszolgáltatottabbá tette a nincstelenek tízmillióit. Hogy fogalmat alkothassunk, mekkora tömeget érint ez: mértéktartó becslések alapján a 85 milliós lakosság legalább felét. Találkozott tehát az eredendő ideológiai ellenszenv és politikai elutasítottság a kormányzat által elkövetett nyilvánvaló hibákkal, és ez beindította a mechanizmusokat. Murszit házi őrizetbe helyezték, az Elnöki Gárda számos tagját letartóztatták, új ember került a – nemzetbiztonsági döntéseket és a külpolitikát is erőteljesen befolyásoló – titkosszolgálat élére.

És most hogyan tovább? Azáltal, hogy véghezvitt egy igen furcsa puccsot, a hadsereg saját nyakába vette azoknak a gazdasági gondoknak a felelősségét is, amelyek megoldatlanságáért eddig egyedül a kormány és a Muszlim Testvériség volt okolható. Ráadásul Abdul Fatah al-Sziszi tábornok, a jelenlegi hatalom kulcsfigurája a jelek szerint nem rendelkezik semmilyen tervvel, hogy legalább a legakutabb problémákat megoldja. Az ideiglenes elnök, Adli Manszur ugyan – az utca nyomásának engedve – végre előállt egyfajta agendával, de az csak a politikai patthelyzet feloldásának hagyományos procedúrájára vonatkozik, arra nem ad választ, hogy miből és mikor kapnak az emberek kenyeret.

Igaz, a hadseregnek van e téren némi rutinja: a periodikusan fellépő élelmiszerhiányok esetén mind anyagilag, mind logisztikailag a hadsereg segít, egyebek mellett abból a keretből, amihez évenként az Egyesült Államok segíti. Paradox módon míg a kormány Amerikától és az Európai Uniótól filléreket – alig pár százmillió dollárt – kap, addig a hadsereg 1,3 milliárd dollárt. Ám a nép egy része ma már nem éri be holmi logisztikai rutinnal, amely ráadásul nem működik külföldi pénzek nélkül. Az egyiptomi „arab tavasz” ígérete épp az volt, hogy a kormányzat végre túlléphessen az eseti szükségmegoldásokon.

Ha al-Sziszi és a mögötte álló hadsereg nem képes végigvinni bizonyos reformokat, akkor csak erőszakkal tudja fenntartani hatalmát, a vallási szélsőségesség és azok körének támogatottsága pedig, akiket puccsal most eltávolítottak, már a közeljövőben minden eddiginél magasabbra nőhet. A megoldás csakis az lehet, ha a hadsereg – szövetségesi segédlettel – belekezd egyfajta sokkterápiába, miközben megakadályozza a polgárháborút. Ésszerű megoldás lenne, de vajon kivitelezhető-e?

Az egyiptomi események figyelemre méltó hatást gyakoroltak a térségi viszonyokra. Izrael attól fél, hogy az egyiptomi hadsereg, javítandó önnön támogatottságát, Izrael-ellenes bujtogatással kovácsolja össze majd a különféle politikai erőket. Törökországban Recep Tayyip Erdoğan miniszterelnök – és a teljes iszlamista ankarai vezetés – páni félelemmel reagált a puccs hírére. Erdoğan szokatlanul élesen bírálta a katonai beavatkozást, nyilvánvalóan saját sorsának esetleges előképét sejtve az események ilyetén alakulásában. Tény azonban, hogy a török hadsereg – mely az elmúlt negyven évben négyszer távolított el politikai okokból kormányt, s szilárdította meg az oszmánnal szemben az ország atatürki hagyományait – ma közel sincs abban a helyzetben, hogy egy efféle tettre vállalkozhasson. A liberális-szekuláris ellenzék pedig, amely júniusban megmutatta ugyan erejét a Takszim téren, s az ország legalább egyharmadán, még nem képes politikailag az iszlamisták fölé kerekedni.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.