Globális célok – Obama, Putyin és Kína

  • Ara-Kovács Attila
  • 2014. május 2.

Diplomáciai jegyzet

Barack Obama elnök mostani távol-keleti útja, melynek célállomásai között nem szerepelt Peking, nyilvánvalóan elsőrendű fontossággal bír. Azt, hogy ellátogatott Tokióba, Szöulba, Kuala Lumpurba és Manilába, első pillantásra akár Kína „bekerítésének” is tekinthetnénk, elvégre ez utóbbinak elég sok vitája van a felsorolt közeli-távoli fővárosokkal. Különösen a japán–kínai kapcsolatok romlottak meg látványosan az utóbbi időben, egyebek mellett teljesen jelentéktelen területi viták miatt.

Vendégségben a japán császárnál

Vendégségben a japán császárnál

Fotó: MTI/AP

Ám mindez csak a látszat. Washington épp azt szeretné demonstrálni, hogy saját érdekeit elsősorban az ázsiai egyensúly szolgálja, s latba kívánja vetni minden erejét, hogy Kína és szomszédai viszonya ne romoljon tovább. Obama látogatásával egy időben Pekingbe érkezett a befolyásos Eric Cantor, a Képviselőház (republikánus) többségi vezetője, aki tárgyalópartnerével, Li Keqiang (Li Ke-csiang) miniszterelnökkel nagy egyetértésben nyilatkozott az amerikai–kínai kapcsolatokban lévő számos közös érdekről.

Washington egyéb ázsiai célokra is összpontosít. Szeretné még inkább kinyitni ipara előtt a globális piacokat. Párhuzamosan azzal, hogy Európával aláírja a szabad kereskedelmi megállapodást (Atlanti Partnerség) az úgynevezett Transz-csendes-óceáni Partnerség (TPP) keretében, Japánnal ugyanerre törekszik. De, miként Európa, Japán is megpróbál egyre több biztosítékot beépíteni a jövendő megállapodásba, hogy védje tradicionális ipari és mezőgazdasági kapacitásait, miközben nyilvánvaló: a hagyományos termelési formák fokozatos feladása hosszú távon igencsak előnyös lenne valamennyi érintettnek. Az amerikai–japán megállapodást egy időben készítették elő az Obama-vizittel, ám a megállapodás múlt év végére tervezett aláírása elmaradt, s Tokióban úgy vélik: a tárgyalások ma holtponton vannak.

Kína egyébként tisztában van azzal, hogy a jó amerikai–japán viszony nemhogy ellene irányulna, de egyenesen saját vitális érdekeit is szolgálja. Washington ugyanis nem rejtette véka alá, hogy ő sem osztja a sokszor a nemzeti kizárólagosságra – Európában ezt nacionalizmusnak hívják – hagyatkozó japán miniszterelnök, Abe Sinzó politikai vízióját a világról s a japán célok érvényesítéséről. Ezek megzavarhatják azokat a globális törekvéseket, amelyekkel az elnök Amerika kezdeményezőképességét próbálja az új vagy nagyon is hagyományos kihívások közepette megőrizni. A legújabb kihívást nyilvánvalóan Oroszország jelenti, kevésbé új a transzatlanti kapcsolatok gazdasági minőségének s a szövetségesi rendszer megerősítésének vontatott fejlődése, valamint a kínai gazdasági-politikai egyensúly bizonytalanságai; az iszlám permanens válsága viszont nagyon régi.

Ami az oroszországi fejleményeket illeti, Kína eddig is igyekezett semleges álláspontra törekedve nem rontani a Washingtonhoz fűződő viszonyán, és eközben kihasználni minden olyan lehetőséget, ami tárgyalási pozícióit javítja Moszkvával szemben. Beszédes volt, hogy bár az elmúlt évek során a nemzetközi vitákban vagy konfliktusokban – lásd Irán-ügy, Szíria stb. – Peking rendszeresen az orosz álláspontot tette magáévá, a szemünk előtt kibontakozó ukrán konfliktus esetében az egyértelmű szolidaritás kinyilvánítása Oroszország oldalán elmaradt. Ugyanakkor májusban Pekingbe várják Vlagyimir Putyint, s minden bizonnyal megkérik majd tőle annak az árát, hogy Peking nem áll teljesen Washington oldalára az ukrán kérdésben sem.

Oroszország korábban okkal félt Kínától, nem csak gazdasági versenytársat látva benne, de geopolitikai síkon biztonságpolitikai kihívást is. Ezzel volt magyarázható, hogy nagyon óvatosan s csak fokozatosan, kizárólag a szükség kényszere alatt engedett a pekingi energetikai igényeknek, késlekedve kezdve a Kínába földgázt szállító csőrendszer kiépítéséhez is. Ma viszont Putyin két okból sem kerülheti el a Kínához való közeledést: egyrészt ez a nagyhatalom az egyetlen, amelyik egyelőre nem áll birodalomteremtő tervei útjába; másrészt a közeli jövőben olyan kuncsaftra lehet szüksége, amelyikre számíthat, ha Európa – részben politikai okok, részben pedig az alternatív energiaforrások gyors fejlődése miatt – lecsökkentené oroszországi földgázbehozatalát.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

A puritán

A puritán már kora gyermekkorában nagyon puritán volt. Mondták is a pedagógusok a szülői értekezleten, hogy jó gyerek, csak egy kicsit puritán. Aztán, az értekezlet végén, hogy ne hallja a többi szülő, Aranka néni megsúgta, valójában a puritán a legpuritánabb az osztályban, meglehet, az egész iskolában, jobb lesz, ha odafigyelnek rá.

Költözik a hivatal

Lassan tíz éve jelent meg a Magyar Közlönyben az a kormányhatározat, amely szerint a Nemzetgazdasági Minisztériumnak a Várnegyedbe kell költöznie, a „Budapest I. kerület, Szentháromság tér 6. szám alatti ingatlanba”.

Fájni fog

A tengerentúlon immár hivatalos forrásból is áradnak az oltásszkeptikus sugalmazások, amelyeket egy gyanús vizsgálat hivatott alátámasztani. Az ilyesfajta nemzetközi példák itthon is felerősítik az oltáskerülők hangját.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.