India és a nácik

  • Ara-Kovács Attila
  • 2014. április 25.

Diplomáciai jegyzet

Paradox módon egy olyan közösséggel szembeni ellenségességről van szó, amelyik gyakorlatilag alig van jelen az indiai közéletben. Az 1,3 milliárdos lakosság körében mindössze 5000 zsidó él, bár közösségük több mint 1200 éves indiai múltra tekinthet vissza.

Eléggé elképedve szemléli az indiai kulturális elit, hogy mekkora reneszánsza van országukban a náci eszméknek, illetve mekkora érdeklődés övezi Adolf Hitler „életművét”. India számos nyelvén nemcsak olvasható például a Mein Kampf, de az eladott példányok száma is egyre emelkedik. Ezzel párhuzamosan a zsidósággal szembeni ellenérzéseknek egyre gyakrabban adnak hangot, és nem csak politikai szereplők. Tény: India jelentős muszlim lakosságának körében eléggé általánosnak mondható a zsidó- és Izrael-ellenesség, míg a hinduk többsége arra hivatkozva magyarázza tartózkodó magatartását, hogy nem akarnak további tápot adni a muszlim közösség ellenérzéseinek. Amikor a szövetséges haderő megtámadta Szaddám Huszein Irakját, számos indiai városban az amerikai zászló mellett az izraelit is elégették. A bombayi (mumbai) Taj Mahal Hotel 2008-as megtámadásával párhuzamosan iszlám szélsőségesek rárontottak a város izraeli kulturális központjára is, ahol annak vezetőjét és várandós feleségét megölték.

Paradox módon egy olyan közösséggel szembeni ellenségességről van szó, amelyik gyakorlatilag alig van jelen az indiai közéletben. Az 1,3 milliárdos lakosság körében mindössze 5000 zsidó él, bár közösségük több mint 1200 éves indiai múltra tekinthet vissza.

Az antiszemitizmus eredetét a szakértők két okra vezetik vissza: van egy aktuálpolitikai vonatkozása, mely főkét Amerika-, Izrael- és lényegében Nyugat-ellenes tartalommal bír. Ám az antiszemitizmusnak bőségesen vannak olyan indiai hagyományai is, amelyek eredete a két világháború közötti nemzetközi konfliktusokban keresendő.

India különösen fontos volt a náci geopolitika alakítói számára, hisz az ország a jövendő ellenfél, Nagy-Britannia nélkülözhetetlen tartalékainak fontos hátországa volt. Ráadásul az északi részeket lakók önmagukat eleve „árjának” tartották, s ezt a szempontot – tekintettel saját politikai érdekeikre – a nácik is örömmel osztották. Már a harmincas évek közepén a németek lefordították nemcsak a Mein Kampfot, de több náci szöveget is a legtöbb regionális indiai nyelvre, képviseleteik pedig szoros kapcsolatot ápoltak a politikai pártokkal, különösen azokkal, amelyek radikálisan szemben álltak Nagy-Britanniával.

Mindennek később meg is lett a következménye: egyfajta konszenzus alakult ki a vezető elitben, hogy – a Londonból visszatérő Nehru sürgetése dacára – ne járuljanak hozzá a nácik elől menekülő európai zsidók beengedéséhez és letelepedéséhez, szemben mondjuk a kínai koncessziós területekkel, ahol több ezren élték túl a második világháborút.

Az 1947-ben függetlenné váló India és az 1948-ben létrejött Izrael állam között közel negyven évig még diplomáciai kapcsolatok sem léteztek.

Az újjáéledő náci reminiszcenciák dacára azonban a két ország gazdasági kapcsolatai ma dinamikusan fejlődnek. Amikor 1992-ben megnyílt a tel-avivi indiai nagykövetség, a két ország között az éves áruforgalom mindössze 180 millió dollár volt, ma meghaladja a 6 és fél milliárdot, ráadásul az indiai fegyverszükségletek egyik legnagyobb beszállítójává Izrael vált. Ez több más területre is vonatkozik, a mezőgazdaságtól a gyógyszergyártáson át egészen az Indiában stratégiai ágazatként kezelt űrkutatásig.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.