Isten és a munkásosztály

  • Ara-Kovács Attila
  • 2012. október 5.

Diplomáciai jegyzet

Bár a következő lengyelországi választásra csak 2015-ben kerül majd sor, Jarosław Kaczyński visszatérése, pozícióinak megerősödése a demokratikus jobboldalt arra kell intse, hogy komoly figyelmet szenteljen mindannak, ami Magyarországon zajlik, ahol – szemben Lengyelországgal – európai értelemben vett demokratikus jobboldal ma már nem is létezik.

Talán nincs is egészen két esztendeje, hogy a lengyel közvélemény elégedetten konstatálta: a Donald Tusk miniszterelnök, valamint Bronisław Komorowski államfő képviselte középjobb liberális páros olyan politikai perspektívát teremtett Lengyelország számára, amely végképp megfosztotta jövőjétől a populista Jarosław Kaczyńskit. A politikus mögött álló – leginkább a Fidesz számára példát adó – Jog és Igazságosság Pártja (PiS) is látványosan háttérbe szorult, és nem egy komoly elemzés figyelmeztetett rá: csak akkor őrizheti meg befolyását a radikális jobboldalon, ha megszabadul attól a tehertételtől, amit Kaczyński maga jelent.

Az elmúlt hónapok fejleményei azonban nem e forgatókönyvet támasztják alá. Dacára annak, hogy Lengyelország viszonylag komoly gazdasági teljesítményt tudhat magáénak és – a visegrádi négyek többi államához képest – olyan fejlődést ért el, amely példátlan, a lengyel társadalom válsága továbbra is látványos tüneteket produkál, és ismét esélyt nyújt a radikális politikai megoldások számára. Kaczyński pártja már csak két százalékkal marad le Tuskék mögött, ami nagy előrelépés a radikális fundamentalisták számára, és szinte ugrás Lengyelországnak – hátrafelé.

Még két éve a Gazeta Wyborcza arról cikkezett, hogy a PiS sikerének záloga, ha le tud válni Kaczyńskiről, ám a most hétvégén tartott nagy tömegdemonstráció, melyen a média szerint negyvenezren, a szervezők szerint viszont akár százezren is lehettek, ennek pont az ellenkezőjét mutatja. Pedig a lengyel jobboldal nem talált fel semmi újat. Jelszavai – a demonstráción harsogott „Tízparancsolata” – néhány aktualitáson túl, például, hogy ne emeljék fel a nyugdíjkorhatárt, vagy, hogy a mocskos szájú Tadeusz Rydzyk atya Radio Mariája mellett egy hasonló stílusban sugárzó digitális televízió megindítását is engedélyezzék, kiábrándítóan a régiek maradtak. Ismét feszegetni próbálták az uniós kereteket, illetve újra felvetették, hogy mennyi kárt okozhat a „nemzetállami” Lengyelországnak a lisszaboni szerződésben foglaltak előtti túlzott behódolás.

Viszont Kaczyński mellett szól, hogy ismét meg tudta nyerni politikai céljainak a katolikus klérust, a Rydzyk képviselte fundamentalistákat, és hétvégi demonstrációjával szimpatizált a Solidarność is, azaz, hogy ami megmaradt belőle. Vagyis a társadalom legkonzervatívabb rétegei inkább őt támogatják, miként azok a radikális elemek is, akik általában istenre vagy a munkásosztályra hivatkozva viszik utcára antiszociális indulataikat.

Az elmúlt hétvége igazi tanulsága, hogy – konzervatív beállítottságához hűen – a lengyel jobboldal sem képes a megújulásra. A hatalmat, miként kelet-európai társai, önmagáért akarja, reális üzenetei nincsenek, kormányzati szaktudása pedig legfeljebb arra elég, hogy egy-egy réteget átmenetileg helyzetbe hozzon. Képtelen össznemzeti, de nacionalizmustól mentes programot alkotni, és ellentmond mindennemű uniós szintű integrációnak.

A PiS épp ezért okkal hivatkozik mindig a Fidesz által nyitott perspektívákra, hisz a magyar párt eltökéltsége, hogy permanens rögtönzéssel helyettesítse a szükséges nemzeti stratégiát, és hogy minden vonatkozásában fékezze, ellensúlyozza az uniós integrációt, még a lengyelekkel összehasonlítva is igazán kreatívnak mondható.

Bár a következő lengyelországi választásra csak 2015-ben kerül majd sor, Kaczyński visszatérése, pozícióinak megerősödése az ottani demokratikus jobboldalt arra kell intse, hogy komoly figyelmet szenteljen mindannak, ami Magyarországon zajlik, ahol – szemben Lengyelországgal – európai értelemben vett demokratikus jobboldal ma már nem is létezik. Mert a PiS-nek és magának Kaczyńskinak még bőven van ideje és lehetősége lemásolni az orbáni modellt ahhoz, hogy az Európa-ellenesség jegyében, vegyítve a vallásos nacionalizmust a baloldali populizmussal, mintegy kivezesse a demokráciából az egész lengyel jobboldalt, s végül az országot.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.