Ketten a légüres térben – Schüssel Orbánhoz látogat

  • Ara-Kovács Attila
  • 2012. június 15.

Diplomáciai jegyzet

Jó elnézni ezt a két embert így, egymás mellett, amint a protokollfotók megmutatják őket nekünk. De nem a hasonlóságuk okán válik igazán érdekessé a kép, hanem amiatt, mert így, párban is kiütközik, mennyire különböznek egymástól.

Vajon, ha történetesen az osztrák kancellárt még ma is Wolfgang Schüsselnek hívnák, akkor is Budapestre látogatott volna, és vajon hasonlókat nyilatkozott volna Orbánról és kormányáról, amiket a múlt héten, a magyar miniszterelnökkel történt találkozója után mondott? Vagyis, hogy számos, Orbánt ért kritika alaptalan és túldimenzionált; értékeli Orbán „modern, megfontolt patriotizmusát”; helyesnek tartja, hogy él a kétharmad adta hatalommal, és hogy habozás nélkül belevágott a változtatásokba.

De Schüssel nem kancellár már, mi több, pártja, a konzervatív Osztrák Néppárt (ÖVP) vezetéséből is kikopott, sőt – egykori kormányainak tagjait ért korrupciós vádak miatt –, teljesen háttérbe vonulni kényszerült. Ráadásul az ÖVP-nek, a hírek szerint egészen más a véleménye a magyarországi folyamatokról, mint Schüsselnek. Ami pedig az osztrák kormányt illeti, érdemes emlékezni Michael Spindelegger alkancellár és külügyminiszter januári intelmeire, melyekkel Orbánra pirított: „az uniós előírásoknak nem csak a betűjét, de a szellemét is tiszteletben kell tartani”. És fontos szintúgy megidézni az e téren rendkívül kritikus osztrák közszellemet

Miért látogatott akkor mégis ide Wolfgang Schüssel, azon túl, hogy legyezi hiúságát, ha nyugdíjas éveiben is számon tartják azok, akik „volt” politikusokat nemigen szoktak fogadni? Kérdésünkre az elsődleges válasz: azért, mert tárt karokkal fogadták, sőt várták, hisz tudvalevőleg Orbán Viktorral ma már – ha lehet, azaz a nagy nemzetközi és európai szintű vezetői csúcsokat leszámítva – nem szívesen mutatkozik együtt senki.

Ám Schüsselnek volt egy további oka is, hogy Budapestre jöjjön; idehozta őt a hála. 2000-ben, amikor Jörg Haider szélsőjobboldali Szabadságpártjával koalícióra lépett, Orbán volt az egyetlen, aki megtörte a Schüssel – és persze egész Ausztria – köré vont nemzetközi bojkottot.

Orbán akkori bécsi látogatása sokaknak feltűnt, és azok sem voltak kevesen, akik megütköztek a gesztuson. A mából visszatekintve viszont már cseppet sem lehetünk meglepve. E látogatásban ugyanis rejtetten benne volt a jövő minden ígérete: a ma már a legcsekélyebb mértékben sem rejtegetett Európa-ellenesség, a nyugati szokásokat leköpő balkáni kivagyiság, a kitaszítottakat és megvetetteket összefűző véd- és dacszövetség nyílt színi demonstrálása.

Jó elnézni ezt a két embert így, egymás mellett, amint a protokollfotók megmutatják őket nekünk. De nem a hasonlóságuk okán válik igazán érdekessé a kép, hanem amiatt, mert így, párban is kiütközik, mennyire különböznek egymástól.

Schüssel következetes makacssággal akadályozta meg azt, hogy a Szabadságpárt politikájának szélsőséges elemei átszüremkedjenek a kormánypolitikába, Orbán viszont legitimációs teret nyitott a Jobbiknak, s nemhogy menekülne egy 2014 utáni, vele kötendő koalíciós kényszer elől, hanem fokozatosan ráhangolja hátországát egy efféle választásra. Schüssel egy percig sem volt hajlandó a bojkottért Európa- és Nyugat-ellenes hangulatkeltéssel elégtételt venni, Orbán viszont Nyugat-ellenes hangulatot keltett már azt megelőzően, hogy a nemzetközi tér légüressé vált volna körülötte.

A két ember között csak ennyi a különbség. Nagyjából annyi, amennyi a mai Ausztria és a mai Magyarország között.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.