Most Iránon a sor

  • Ara-Kovács Attila
  • 2014. március 11.

Diplomáciai jegyzet

Ha Hasszan Rohani semmit nem tesz, akkor ezzel beismeri: a rezsim természete semmit sem változott azzal, hogy ő került az állam élére, leváltva Mahmud Ahmadinedzsádot.

Mint ismeretes, a múlt héten Washingtonban bejelentették: az izraeli és az amerikai hírszerzés közös akciója során a Vörös-tengeren, 1500 kilométerre az izraeli partoktól elfogtak egy panamai zászló alatt hajózó tankert, ami több tucat 302 milliméteres föld-föld rakétát szállított. A cementzsákokban elrejtett fegyverek feladója Irán volt, közelebbről az al-Kudsz szervezet, ami az Iráni Forradalmi Gárda terroristakapcsolatairól elhíresült egysége. A címzett viszont mindmáig vitatott.

Az izraeli hírszerzés kiderítette: a rakétákat Szíriában gyártották, innen kerültek Iránba, majd a perzsa állam terroristákat támogató – egyfajta raktárként működő – háttérbázisába, Port Sudanba. Egyesek szerint az amerikai vagy az izraeli hírszerzés valószínűleg már akkor felfigyelt a rakétákra, amikor azok elhagyták Iránt.

A legfontosabb kérdés, hogy a perzsa állam kinek is szánta a fegyvereket. Három elgondolás kering erről. Lehetséges, hogy a címzett a Hamász volt, mely hasonló rakétákkal – ezek hatósugara 150 kilométer – már többször támadta Izraelt a Gázai övezetből. Viszont ellentmondani látszik ennek, hogy a terrorszervezetnek az utóbbi időben igencsak megromlottak a kapcsolatai Iránnal, minthogy a szír válságban a Hamász az ellenzéket támogatja, nem pedig Basár al-Aszad rendszerét. Címzett lehetett a Libanonban magát befészkelő Hezbollah, amely részben a szír központi kormányzat mellett harcolt, részben védekezni próbál az egyre militánsabb libanoni szunniták támadásaival szemben. Izraeli hírszerzési források szerint egyébként a Hezbollah támadást készít elő a zsidó állam északi területei ellen is, ami része lehet a védekezésnek, elvégre a libanoni síitákat és szunnitákat egyetlen dolog köti csak össze: az Izrael-ellenesség.

De azt sem lehet kizárni, hogy Teherán a Sínai-félszigeten működő Muszlim Testvériségnek szánta a fegyvereket. Az itteni militánsok, mint ismert, a központi egyiptomi katonai vezetés ellen igyekeznek támadásokat végrehajtani, márpedig Irán – Törökországhoz hasonlóan – az iszlamisták oldalán áll al-Sziszi tábornok kormányával szemben.

További nagyon fontos kérdés, hogy vajon miért vállalkozik efféle kalandokra a perzsa állam akkor, amikor minden erejét latba vetve próbálja meggyőzni a nemzetközi közösséget, hogy változtatni akar az eddig vitt politikán, s ennek jegyében igyekszik elérni a szankciók feloldását? Ráadásul Rohani elnök erőfeszítései részben máris meghozták a maguk gyümölcsét. Obama elnök közel-keleti rendezési terveinek Irán szerves részévé vált, s bizonyos értelemben az „iszlám forradalom” kitörése óta soha nem került egymáshoz ennyire közel Washington és Teherán.

Tény: az ügyet nemcsak Izrael és Amerika nyomós térségi érdekei színezhetik és tehetik bonyolulttá, hanem az iráni belpolitika is; lehet, hogy az információ belülről jött, nem pedig valamelyik külföldi hírszerzés akadt a nyomára. A CIA-nak egyébként is eléggé szűk mozgástere lehet Iránon belül. Igaz, az izraeli hírszerzés ügynökei mindig is jelen voltak ott, bár persze Jeruzsálem sohasem verte ezt nagydobra. A robbantásos merényletek során sorra kimúló perzsa atomtudósok halála leginkább Izraelnek volt hasznos. Ugyanakkor a Moszadot jelentékeny kár érte az elmúlt időszakban azáltal, hogy megromlott az izraeli–török viszony. Alig egy éve Ankara átadta a török területen iráni és kurd ügyekben tevékenykedő izraeli hírszerzők listáját, s azoknak a nevét is, akikkel Iránon belül a kapcsolatot tartották.

Mindez felveti annak lehetőségét, hogy nem hírszerzési források vezették-e nyomra a Moszadot és a CIA-t. Két forgatókönyv lehetséges. A radikális iráni erők és a Rohani elnök reformszárnya között prognosztizálható küzdelem alkalmat adhatott ez utóbbiaknak, hogy egyszerűen közöljék a kihajózás tényét Washingtonnal annak reményében, hogy: (a) céljaik őszinteségéről így meggyőzik a Nyugatot; (b) egyértelműsítik: ők még véletlenül sem keverhetők össze az al-Kudsszal. Ugyanakkor (c) az al-Kudszot ért mindenféle kudarc eleve előnyös számukra, így egy okkal több, hogy ekként járjanak el.

Viszont az is elképzelhető, hogy az al-Kudsz maga áll a kiszivárogtatás mögött, ezzel ellensúlyozva azt a pozitív képet, ami a világban Rohaniról közben kialakult. Sőt az sincs kizárva, hogy a Hezbollah (al-Kudsz) az oroszoknak tett így szívességet, megtorpedózva az amerikai befolyás erősödését a Közel-Keleten.

Ha ez utóbbi bizonyul később igaznak, akkor az al-Kudsz bizonyos fokig elérte a célját, elvégre az izraeli kormány arra használta fel az ügyet, hogy bizonyítsa: Iránban nincs szó nyitásról, mindössze megtévesztő pávatánc (© Orbán) zajlik, aminek Rohani is a részese.

A rakétákat szállító hajó elfogása mindenesetre már rövid távon is nagy szolgálatokat tett a nemzetközi közösségnek, nemcsak a tekintetben, hogy kivonta a forgalomból a fegyvereket, hanem azért is, mert színvallásra kényszeríti Hasszan Rohanit. Mert ha semmit nem tesz, akkor ezzel beismeri: az iráni rezsim természete semmit sem változott azzal, hogy ő került az állam élére, leváltva Mahmud Ahmadinedzsádot.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.