Populizmus, korrupció, győzelem

  • Ara-Kovács Attila
  • 2014. április 4.

Diplomáciai jegyzet

A múlt vasárnap (március 30-án) lezajlott törökországi helyhatósági választások végeredménye – megegyezően a közvélemény-kutatások előzetes adataival – Recep Tayyip Erdoğan miniszterelnök pártjának (AKP) győzelmét hozta. Minthogy az iszlamista politikus eleve úgy állította be, hogy az ország ezzel az AKP politikájáról is szavaz, ma mindenképpen úgy tekinthet a végeredményre, mint eddigi tevékenységének megerősítésére.

Valójában ugyanakkor valami egészen másról van szó. Erdoğan politikájával nagyon sokan nem értenek egyet, de miként másutt a világban, úgy Törökországban is inkább az ellenzéki alternatíva hiányzik. Az AKP-t kihívó legnagyobb ellenzéki erő, a kemali szekularizmus hagyományát őrző Köztársasági Néppárt (CHP) ugyanis nem ért el rossz eredményeket, de nyilvánvaló, hogy képtelen volt megszólítani az AKP hagyományos szavazóit, átcsábítva vagy legalábbis semlegesítve őket. És ez a másik nagy ellenzéki pártnak, a Nemzeti Mozgalom Pártjának (MHP) sem sikerült.

Mi az, ami az átlag AKP-szavazót olyannyira Erdoğanhoz köti? Sokak szerint az, hogy Törökország valóban Nyugat-képes, kemalista elitje mindig mélyen lenézte a konzervatív, műveletlen, hagyományosan vallásos rétegeket. És remek partner volt ehhez a hadsereg is. Az elit egyetemeken tanulók, több nyelvet beszélők, szabadságukat rendszeresen külföldön töltők úgy éltek s ma is úgy élnek Törökországban, hogy láthatóan ez semmi örömöt nem okoz nekik. Megvetik honfitársaikat, s ebből sohasem csináltak titkot, sőt, inkább kiváltságaik evidenciájaként fogták azt fel. Persze, nem egyedül ők a sikertelenség okai, hanem a kultúrájában és szenvedélyében megosztott török lakosság politikai-társadalmi körülményei és az a tény, hogy – az ellenzéki pártokkal szemben – Erdoğan felismerte ezt a megosztottságot, s amióta hatalmon van, minden erejével mélyíteni is igyekszik azt.

Erdoğan támogatói ugyanakkor készek elnézni az AKP-nak a sosem látott, gátlások és szeméremérzet nélküli korrupciót, mondván, ha már mindenki lop, legalább a „mieinké” legyen minden. A miniszterelnök jócskán kihasználta azt, hogy Törökország megúszta a 2008-as válságot, míg fő „nemzeti” riválisai, Görögország, Ciprus, a nemzetközi segítségek dacára még most sem tudtak magukhoz térni.

De a török gazdaságnak sem felhőtlen a jövője. Daron Acemoğlu, a Massachusetts Institute of Technology török származású közgazdaság-professzora – múlt évben jelent meg magyarul is kollégájával, James Robinsonnal közösen írt könyve, a Miért buknak el nemzetek? – 2014-et a török gazdaság mérföldkövének nevezi, azt jósolván: a fejlett világ képtelen a korábbi mértékben kisegíteni a fejlődő világ államait, így azokra komoly megpróbáltatások várnak. Törökország pedig ott van a legveszélyeztetettebbek között.

Több kommentátor megállapította: a korábbi választások általában csillapították a már létező társadalmi feszültségeket, ám az idei épp a feszültség fokozását fogja magával hozni. Miért? Mert Erdoğan még a mostaninál is inkább mozgósítani akarja elkötelezett híveit. Augusztusban államfőt választanak, jövőre pedig parlamenti választások lesznek. Az AKP-ből kiszivárgó hírek szerint Erdoğan szívesen ülne be egy – kiszélesített jogkörű – elnöki pozícióba, s hogy ehhez a lakosság több mint 50 százalékos támogatását megszerezze, állítólag már meg is kezdte tárgyalásait a kurd ügyek mellett fellépő Béke és Demokrácia Pártjával. Még a törvényen kívüli kommunista Kurd Munkáspárt (PKK) börtönben ülő egykori vezérét, Öcalant is mozgósítani volt képes Erdoğan; amaz a börtönből március 21-én üzente követőinek: hogy a kurdok elérhessék céljaikat, az AKP stabil hatalmon maradására van szükség.

A kurdkérdés Törökországban mindig is nemzeti kérdés volt, a kurdok jelentette kihívásra ráadásul a konzervatív, vallásos körök reagáltak érzékenyebben, vagyis azok, akik ma Erdoğan mögött állnak. Ha a szekuláris erők bocsátkoztak volna bármikor is párbeszédbe a kurdok vezetőivel, nem kerülhették volna el, hogy a nemzet elárulóit lássák bennük. Erdoğannak viszont láthatóan ettől sincs mit tartania.

Most mindenki arra számít, hogy az AKP megújult erővel, a választási eredményekből erőt merítve ront majd rá legfőbb ellenfeleire, a száműzetésben élő prédikátor, Fethullah Gülen követőire, akik – eszmetársakra lelvén az állami adminisztrációban, az ügyészségen, a bíróságokon, sőt a hadseregben is – kellemetlen perceket szereztek a miniszterelnöknek, nyilvánosság elé tárva a párt korrupciós ügyeit. Ez elég motivációt ad majd a konzervatív erőknek, hogy augusztusig kész helyzetet teremtsenek: Erdoğan eggyel feljebb léphet majd a ranglétrán, még inkább eltávolítva országát a nyugati demokráciáktól.

Figyelmébe ajánljuk

Azonnal rohan tovább

A közel 100 méteres rendőrpalota tiszteletet parancsolóan magasodik a környék fölé, üvegablakain szikrázóan csillog a felkelő nap fénye, amint Thuróczy Szabolcs morózusan besétál forgóajtaján.

Apáról fiúra

A Universal-stúdió 1941-es klasszikusából kisarjadó farkasemberfilmek (pl. Egy amerikai farkasember Londonban, 1981; Ezüst pisztolygolyók, 1985; Farkas, 1994) bizonyos értelemben a férfi menst­ruáció és hisztéria gondolatával játszanak.

Lajos bácsinak jár a dicséret

A Képtelen Krónikára más, általunk hallgatott podcastokban többször hivatkoztak ugyan, de mi magunk sokáig nem mentünk utána, noha a történelmi podcast műfaja – amiként a KK is definiálja magát – közel áll a szívünkhöz.

Emlékezetrétegek

A Kiscelli Múzeum templomterében megrendezett életmű-kiállítás több szálon kívánja megragadni, illetve körüljárni Ország Lili (1926–1979) érzékeny és titokzatos művészetét. Ehhez közel 50 festményt és 70 grafikai lapot mutat be, amelyek (néhány kivétellel) a múzeum gyűjteményéből származnak; az anyag különlegessége, hogy mégis lefedi az életmű csomópontjait.

A drogmentes Magyarország  

„A stratégia távlati célként a kábítószermentes Magyarország elérését tűzi ki 2020-ig” – olvashattuk abban a 2013-tól hatályos országgyűlési határozatban, amelyet Nemzeti Drogellenes Stratégiának neveztek el.

60 000

Társadalmi kampányt indított a Magyar Orvosi Kamara (MOK), amellyel az egészségtudatosságra és az egészségügyi rendszer hiányosságaira hívnák fel a figyelmet. Az utóbbi könnyebben célba talál: aligha akad olyan család Magyarországon, amely ne tudna felidézni valamely rossz tapasztalatot az ellátásról.

Hogy a gyerekek is értsék

A társulat által támogatott, régóta a színházban dolgozó, színvonalas pályázatot benyújtó csapatot kipontozták. Hankó Balázsnak meg se kellett szólalnia, a távolból mintha Vidnyánszky Attila integetne a gyerekeknek. Megkérdeztük az új igazgatót is.

„Távozzatok, aljas ringyók!”

Pár hete újraválasztották Horvátország államelnökét, Zoran Milanovićot. A magát szociáldemokratának nevező Milanović nem szereti sem az EU-t, sem a NATO-t, sem Ukrajnát, és ha teheti, a szétesés felé lökdösi Bosznia-Hercegovinát. Legfontosabb, hovatovább egyetlen életcélja a Horvátországból uniós és gazdasági sikertörténetet faragó kormányfő levadászása. És még rondán is beszél.

Kastély, börtön, szegénytanya

Konkrétan tényleg nem Lázár Jánosék kastélyáig épült út kilométerenként félmilliárd forintból, hanem az M43-as autópálya lehajtójától a nagyfai börtönig. E szakasz előtt és utána azonban olyan kráterek maradtak, amelyek a Holdról is látszanak.