Sztrájkban az izraeli diplomácia

  • Ara-Kovács Attila
  • 2014. április 1.

Diplomáciai jegyzet

Nemcsak megalázó, de a diplomáciai munkával szemben kontraproduktív is, ha a külképviseletek munkatársai hónap végére rendszeresen kifutnak az anyagiakból.

Bármilyen meglepő, az izraeli diplomáciai szolgálat március 23-a óta sztrájkol. Szokatlan lépés, nem is volt rá példa az ország 66 évvel ezelőtti megalapítása óta. Elsősorban azok szembesültek kényszerűen e ténnyel, akiknek valamilyen hivatalos elintéznivalójuk akadt az izraeli képviseleteken, ám ott zárt ajtókra találtak.

A sztrájkot meghirdető szakszervezet első sikereit már elérte: az ország mind a 103 nagykövetsége csatlakozott az akcióhoz. Az igazi sikert viszont az hozná meg számukra, ha teljesülnének követeléseik, azaz alapvetően javulnának a munkafeltételeik, s megemelnék az alkalmazottak bérét.

A szakszervezet nem a saját minisztériumával áll most vitában – a miniszter, Avigdor Lierbeman, bár „szerencsétlen megoldásnak” nevezte az akciót, egyetért a követelésekkel –, hanem a pénzügyminisztériummal, amely nem hajlandó tudomásul venni, hogy a diplomácia súlya és szerepe az utóbbi évtizedekben Izraelben is – sőt, különösen Izraelben – alapvetően megváltozott.

Korábban a stratégiai tervezés és az információk kiértékelése a titkosszolgálatoknak – a Moszadnak, illetve a katonai felderítésnek – volt majdhogynem teljes egészében az előjoga. A diplomáciai kar működése akkor a praktikus és dologi kapcsolatok menedzseléséből állt még, az elemzések, melyeket a nagykövetek, illetve a külföldi állomáshelyeken dolgozó többi diplomata megírt, legtöbb esetben megmaradtak a külügyminisztériumi adminisztrációban.

Ma már ez messze nincs így. Az ország elfogadottsága megnőtt, Izrael már nem áll a hagyományos értelemben vett állandó ostrom alatt, viszont alaposan kitágult kapcsolatrendszere, ráadásul baráti relációkban nem elsődlegesen a titkosszolgálatok elemző szolgálatai látják el információkkal, stratégiai javaslatokkal a kormányzatot, hanem a külügyminisztérium. Megnőtt a külügyi alkalmazottak száma is, ma ezerkétszáz alkalmazottja van az izraeli külügyminisztériumnak; összehasonlításképpen, a magyarnak – a katasztrofális leépítések nyomán – csupán nyolcszáz körül lehet. Ilyen körülmények között nem csak megalázó, de a diplomáciai munkával szemben kontraproduktív is, ha a nagykövetségek munkatársai hónap végére rendszeresen kifutnak az anyagiakból.

Még rosszabb a helyzete azoknak, akik négy-öt évente visszatérni kényszerülnek a külszolgálatból, hisz minisztériumi javadalmazásuk még alacsonyabb. Több érintett diplomata panaszkodott már arra, hogy csak hosszú hajnali buszozással tud Tel Aviv-i lakásáról a jeruzsálemi külügyminisztériumba bejutni, mert nem engedheti meg magának a drága autóhasználatot. (A benzin bizony Izraelben is nagyon drága.)

Persze a pénzügyi vezetésnek is vannak komoly érvei. Az Egyesült Államokat leszámítva az izraeli képviseletek szorulnak rá leginkább a komoly védelemre. A követségek, konzulátusok épületeit és a rezidenciákat – megelőzendő a terrortámadásokat – erődszerűen védik, jelentékeny izraeli és részben helyi biztonsági szakembereket alkalmazva. Ha egy nagykövet elhagyja a követséget, bérelt testőrök kísérik mindenfelé, akár hivatalos missziót teljesít, akár csak ebédelni megy ki. Ezek nyilvánvalóan extrakiadásokkal járnak. Emiatt aztán a legtöbb diplomata igyekszik kerülni, hogy elhagyja az épületet, ha az feltétlenül nem szükséges, emiatt viszont – panaszkodott egyik barátom – „úgy érezzük magunkat, mintha tengeralattjárón élnénk”.

Egy tiltakozó kezdeményezés már formálódott tavaly nyáron, ám akkor azt lefújta a szakszervezet, mert megkezdődtek az egyeztetések a pénzügyminisztériummal. A követelések között szerepelt az alapbérek jelentős megemelése – forintra átszámolva mintegy 400-tól 550 ezer forintig –; ezzel megközelítené a bérezés a nemzetközi átlagot. További követelés a házastársak utáni kompenzáció. Magyar viszonylatban a házastárs vagy regisztrált partner után a minisztérium az alapfizetés 25 százalékával emeli meg minden külföldön szolgálatot teljesítő diplomata javadalmazását.

A tárgyalások azonban most megszakadtak. Yair Frommer, a szakszervezet elnöke kijelentette: „Mindössze annyit ígértek nekünk, hogy dolgozzunk továbbra is úgy, ahogy eddig, és ők majd ugyanannyit adnak nekünk, mint amennyit eddig kaptunk.

Benjamin Netanjahu kormányfő igyekszik semleges maradni a kérdésben, s rábízta a két érintett minisztériumra, hogy találjanak megoldást. Lieberman külügyminiszter viszont a kormány egyik leghatékonyabb tagja, ha az érdekérvényesítésről van szó. Tulajdonképpen az ő sikerét jelenti majd, ha meghátrálására tudják kényszeríteni a pénzügyminisztériumot.

Figyelmébe ajánljuk

Azonnal rohan tovább

A közel 100 méteres rendőrpalota tiszteletet parancsolóan magasodik a környék fölé, üvegablakain szikrázóan csillog a felkelő nap fénye, amint Thuróczy Szabolcs morózusan besétál forgóajtaján.

Apáról fiúra

A Universal-stúdió 1941-es klasszikusából kisarjadó farkasemberfilmek (pl. Egy amerikai farkasember Londonban, 1981; Ezüst pisztolygolyók, 1985; Farkas, 1994) bizonyos értelemben a férfi menst­ruáció és hisztéria gondolatával játszanak.

Lajos bácsinak jár a dicséret

A Képtelen Krónikára más, általunk hallgatott podcastokban többször hivatkoztak ugyan, de mi magunk sokáig nem mentünk utána, noha a történelmi podcast műfaja – amiként a KK is definiálja magát – közel áll a szívünkhöz.

Emlékezetrétegek

A Kiscelli Múzeum templomterében megrendezett életmű-kiállítás több szálon kívánja megragadni, illetve körüljárni Ország Lili (1926–1979) érzékeny és titokzatos művészetét. Ehhez közel 50 festményt és 70 grafikai lapot mutat be, amelyek (néhány kivétellel) a múzeum gyűjteményéből származnak; az anyag különlegessége, hogy mégis lefedi az életmű csomópontjait.

A drogmentes Magyarország  

„A stratégia távlati célként a kábítószermentes Magyarország elérését tűzi ki 2020-ig” – olvashattuk abban a 2013-tól hatályos országgyűlési határozatban, amelyet Nemzeti Drogellenes Stratégiának neveztek el.

60 000

Társadalmi kampányt indított a Magyar Orvosi Kamara (MOK), amellyel az egészségtudatosságra és az egészségügyi rendszer hiányosságaira hívnák fel a figyelmet. Az utóbbi könnyebben célba talál: aligha akad olyan család Magyarországon, amely ne tudna felidézni valamely rossz tapasztalatot az ellátásról.

Hogy a gyerekek is értsék

A társulat által támogatott, régóta a színházban dolgozó, színvonalas pályázatot benyújtó csapatot kipontozták. Hankó Balázsnak meg se kellett szólalnia, a távolból mintha Vidnyánszky Attila integetne a gyerekeknek. Megkérdeztük az új igazgatót is.

„Távozzatok, aljas ringyók!”

Pár hete újraválasztották Horvátország államelnökét, Zoran Milanovićot. A magát szociáldemokratának nevező Milanović nem szereti sem az EU-t, sem a NATO-t, sem Ukrajnát, és ha teheti, a szétesés felé lökdösi Bosznia-Hercegovinát. Legfontosabb, hovatovább egyetlen életcélja a Horvátországból uniós és gazdasági sikertörténetet faragó kormányfő levadászása. És még rondán is beszél.

Kastély, börtön, szegénytanya

Konkrétan tényleg nem Lázár Jánosék kastélyáig épült út kilométerenként félmilliárd forintból, hanem az M43-as autópálya lehajtójától a nagyfai börtönig. E szakasz előtt és utána azonban olyan kráterek maradtak, amelyek a Holdról is látszanak.