Ekotrip

A mentőöv mi vagyunk

Egotrip

Az elmúlt másfél évben a világsajtóban mindennapossá váltak a horribilis állami pénzeket felemésztő bankmentésekről szóló hírek. A magyarázatokat is figyelemmel kísérő olvasó tudja: ezekre azért van szükség, mert a mentőöv hiányában elsüllyedő, a pénzügyi rendszer működése szempontjából fontos bankok az egész gazdaságot magukkal rántanák. A közgazdasági racionalitás ellenére sem könnyű azonban az adófizetőnek elfogadnia, hogy ekkora összegekkel (fejenként akár több százezer forintnyi euróval, dollárral, fonttal) támogatnak olyan cégeket, amelyek korábban haszonélvezői voltak a válsághoz vezető kormányzati és banki politikáknak.

Az elmúlt másfél évben a világsajtóban mindennapossá váltak a horribilis állami pénzeket felemésztő bankmentésekről szóló hírek. A magyarázatokat is figyelemmel kísérő olvasó tudja: ezekre azért van szükség, mert a mentőöv hiányában elsüllyedő, a pénzügyi rendszer működése szempontjából fontos bankok az egész gazdaságot magukkal rántanák. A közgazdasági racionalitás ellenére sem könnyű azonban az adófizetőnek elfogadnia, hogy ekkora összegekkel (fejenként akár több százezer forintnyi euróval, dollárral, fonttal) támogatnak olyan cégeket, amelyek korábban haszonélvezői voltak a válsághoz vezető kormányzati és banki politikáknak.

A magyar olvasó az ilyesféle hírek olvasása után jó érzéssel dőlhet hátra foteljében (feltéve, hogy azt még nem árverezték el). A mi adóforintjainkat ugyanis alig-alig kellett bankmentésekre elszórni. Külföldről irányított bankjainkat, ha szükség volt rá, az ő drága jó anyukájuk segítette meg - az meg legyen az ottani adófizetők baja! A két anyátlan bankunk közül a kisebbiket, az FHB-t feltőkésítette ugyan a magyar állam, de az nem kóstált többet 30 milliárd - vagyis fejenként háromezer - forintnál. A nagyobb falatnak gondolt OTP-nek azonban a nemzetközi elemzők (például a Merrill Lynch) károgása ellenére sem volt szüksége rá, mivel a tőkéjükben megroggyant kelet-európai érdekeltségei (főként az ukrán leánybank) feltőkésítéséhez elegendőnek bizonyult a bankcsoport saját, kiemelkedő nyeresége - megfejelve a Garancia Biztosító eladásából befolyt, mintegy 120 milliárd forintos bevétellel.

Különös, de az OTP itthoni üzletmenetét mintha meg sem érintette volna a válság. A két hete nyilvánosságra hozott tőzsdei jelentése szerint a piacvezető bank hazai alaptevékenysége (vagyis az OTP Bank, Jelzálogbank és Lakástakarék-pénztár együttese) tavaly is hozta a szokásos formáját: a 178 milliárd forintos adózott nyereség egyharmaddal felülmúlta az előző évit, és még a válság szelétől meg sem érintett 2007-es profitot is jó negyedével meghaladta. A bankcsoport tőkejövedelmezősége 2009-ben megközelítette a 20 százalékot, ami a hitelválság miatt magasra szökkent állampapírhozamoknak is jó duplája. A válságos időkben rendkívülinek számító jövedelmezőséget ráadásul azt követően produkálta a bank, hogy 72 milliárd forintot felemésztettek a már elkönyvelt és a jövőben várható hitelezési veszteségek (az utolsó békeévben, 2007-ben erre még csak 15 milliárdot kellett fordítania).

Honnan termett ez a sok lóvé? - kérdezheti a gyanakvó olvasó, és kiváltképp az, aki a bank ügyfeleként is jegyzi magát. Hogyan lehet, hogy a világméretű pénzügyi-gazdasági válság sújtotta ország vezető bankja nemcsak sértetlenül vészelte át a krízist, de még profitált is belőle - ráadásul látványos állami segítség nélkül.

Akik azért mentek el a Gazdasági Versenyhivatal "Versenypolitika a válság után" címmel két hete megrendezett nemzetközi konferenciájára, hogy megtudjanak valamit e rejtély okáról, pofára estek: a bank illetékes vezetője erről egy árva hangot sem ejtett, kérdésre pedig nem volt módja válaszolni, minthogy a bank két évtizedes dicsőséges pályaívét felrajzoló előadását követően elegánsan távozott. Így nem marad más lehetőségünk a "magyar csoda" hátterének felfejtésére, mint a bank március elején nyilvánosságra hozott pénzügyi beszámolójának tanulmányozása.

Ebből kiderül, hogy a hitelválság ellenére, amely jócskán felnyomta a bankok forrásköltségét, az itthoni OTP (jelzálogbankjával és lakástakarék-pénztárával karöltve) 50 milliárd forinttal növelte a nettó kamateredményét, vagyis a betétekre fizetett kamatokét jócskán meghaladó mértékben tudta növelni a hitelekre kirótt kamatait. Ezzel a bank amúgy is széles kamatrése tovább tágult, megközelítette a hat százalékot. Mivel - dicséretes módon - a működési költségeit nem növelte a bank, az így elért bevételi többlet nemcsak a magasabb hitelkockázatra nyújtott fedezetet, hanem még a profit jelentős bővülésére is. Nos, ilyen egyszerű a dolog - mondhatta volna Bencsik László vezérigazgató-helyettes a GVH konferenciáján, de inkább nem mondott semmit.

Bocs, valamit azért mondott. Azt, hogy bár egyesek váltig hangoztatják a hazai bankverseny gyengeségét, a tények ennek ellentmondanak, hiszen az OTP gyors térvesztése a magyar piacon éppen azt mutatja, hogy a térségünkben Magyarországon erősödött a leginkább a bankverseny. A tények egy másik olvasatát viszont pont a 2009-es év mutatja plasztikusan - mondom erre én. Ha egy bank a bevételei növelésével nemcsak kivédeni, de még túlkompenzálni is képes a válság profitot emésztő hatását, akkor ott nehéz komoly versenyt feltételezni. Ha egy válsággal erősen sújtott ország vezető bankja a piac egyötödének birtokában a bankszektor profitjának négyötödét hozza létre, méghozzá szót érdemlő segítség nélkül, akkor ott valami nem stimmel: vagy a versennyel, vagy az állami segítség értelmezésével.

Mert majd elfeledtem, Bencsik úr még valamit hangsúlyozott előadásában: azt, hogy az OTP mindenféle állami segítség nélkül gyűrte le a válságot. No igen, tőkejuttatást valóban nem igényelt a magyar államtól, de azért az IMF-hitelkeretből kapott 1,4 milliárd eurónyi kölcsönt arra, hogy a válság hatásának enyhítése érdekében fenntartsa vállalati hitelezését, és ehhez a jegybank is rendelkezésére bocsátotta a (más bankok számára is felkínált) devizacsere-akcióját. Bár a piaci kamatozású hitel felét már tavaly novemberben visszafizette az OTP, annak (önkéntes) igénybevétele mégiscsak azt jelzi, hogy szüksége volt rá a banknak. Ha másért nem, hát azért, hogy a pluszforrásból nyújtható hitelekkel fenntarthassa a vállalati piacon elért pozícióját. Arról sem illendő megfeledkezni, hogy 2009 nyarán azért az OTP is részesült valamiféle állami tőkejuttatásban: ha nem is pont a magyar állam, de az európai kormányok pénzéből fenntartott EBRD 200 millió eurós alárendelt kölcsöntőkét nyújtott neki, a bank hazai és nemzetközi tevékenységének megerősítése indokával. (A mintegy 60 milliárd forintos tőkeinjekció kb. annyi, amekkora tőkével a magyar bankpiac hasonló méretű szereplőit, a CIB-et és az MKB-t külföldi anyabankjaik együttesen megerősítették.)

A publikált adatokból nehéz kideríteni, hogy pontosan milyen üzleti tevékenységek, milyen piaci adottságok és milyen állami-jegybanki eszközök szerencsés együttese hozta össze a meglepő rekordnyereséget az OTP-nek. De akárhogy is volt, adófizetőként vagy ügyfél-ként - a Napkirály után, szabadon - büszkén mondhatjuk: a mentőöv mi vagyunk!

Figyelmébe ajánljuk

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”