Balázs Zoltán: A jobb lázadása

A liberális haza atyja

  • Balázs Zoltán
  • 2015. május 2.

Egotrip

Március 23-án elhunyt Lee Kuan Yew (Li Kuan Ju), Szingapúr alapítója, ott szó szerint a haza atyja.

A magyar sajtóban Lovas István megemlékezésén kívül nem nagyon olvastam róla mást, ő pedig a tőle megszokott, khm, sajátos szemszögből értekezik az elhunyt érdemeiről, amiből mintegy kiviláglik, hogy dacára a Nyugat csodálatának, Yew alapjában véve mélyen mást képviselt, mint a Nyugat. Valami olyasmit, amit a politikai tekintélyben hívő jobboldaliak Magyarországon is szeretnének látni; gondolom, kiváltképpen a rágózás üldözése és a botbüntetés lehetősége gyakorol egyes jobbos elmékre varázsos hatást. Szingapúr neve többek között ilyesmikért merülhetett föl abban a bizonyos emlékezetes beszédben és kontextusban. A blogvilágban olykor azonban olyasmit is szóvá szoktak tenni a szingapúri – yew-i – csoda fő összetevőjeként, amiről Lovas úr mélyen hallgat, éspedig a gazdasági szabadságot, a bírói ág teljes függetlenségét, s – ha hinni lehet az adatoknak – a korrupció szinte teljes hiányát. Alapjában véve mindazt, amit Európában a brit liberális hagyományhoz szoktunk társítani.

S itt érdemes akkor egy kicsit elidőzni. Mindenekelőtt tisztázni kell, hogy országokat ­ritkán szabad, ha egyáltalán, modelleknek tekinteni. Ez éppúgy igaz Amerikára, mint Szingapúrra. Egy eset nem bizonyít általános összefüggést. Megfelelően elmélyült politikai gazdaságtani összehasonlító stúdiumok híján még az első pillantásra használhatónak látszó ötletek átvétele is több kárt okozhat, mint amennyi hasznot hajt, már ha egyáltalán lehetséges. Könnyen lehet például, hogy a botbüntetés, amelyet Yew kifejezetten saját – ezek szerint inkább pozitív – nagy-britanniai iskolai élményei hatására honosított meg, csak személyes és megismételhetetlen tekintélye miatt maradt fönn ez idáig. S itt máris akkora különbségekbe botlunk Szingapúr és szinte bármelyik nyugati ország között, amelyek miatt a modellgondolkodás politikaelméleti szempontból gyakorlatilag eleve kudarcra van ítélve.

Először is: Szingapúrnak nincs történelme. Emiatt egy virtigli konzervatívnak máris zavarba kell jönnie, legalábbis, ha a szokásoknak, a szerves fejlődésből kinyerhető tudásnak, a kultúrának komoly jelentőséget akar tulajdonítani. Oakeshott sem nagyon tudott mit kezdeni Amerika megkonstruáltságával, pedig ott legalább voltak bizonyos vitathatatlanul homogén, széles körben elterjedt, például vallási hagyományok. Szingapúr azonban vallásilag elképesztően megosztott, ha tetszik, sokszínű. Egyetlen homogén háttér látszik bizonyosnak, ez pedig a brit birodalmi elitképzés, amely a nemzeti-kulturális sajátosságokat el nem tagadva képes volt egybegyúrni a birodalom irányításához szükséges adminisztratív és politikai készségeket. Ez az, ami Yew-ban és álta­lában a szingapúri elitben megfelelő örökösre talált. Felületes utánanézés alapján is egyértelmű, hogy a nyugati iskolai elitképzési hagyományok kulcsfontosságúnak bizonyultak a mai szingapúri elit formálásában.

Ha egy politikai közösségnek nincs történelme, akkor valóban jóval nagyobb lehetőségei és felelőssége is van az alapítónak. A liberalizmusnak pedig tényleg nemigen van mondanivalója arról, hogy a jogállamot hogyan lehetne mondjuk jogállami elvek alapján megteremteni. Igaz, a konzervatívnak sem sok. Tegyük fel, hogy nincs mód olyan fajta alkotmányozásra, mint amilyet sok liberális szeret képzeletben lejátszani; de olyan eleve adott szokások és eljárások sincsenek, amelyekre a konzervatív szeretne támaszkodni. Szingapúr maláj, kínai, indiai, európai népcsoportokból verődött össze, ahol sem az egyik, sem a másik verzió nem működhetett. Mindkettőt lehetetlenné tette az etnikai, vallási, nyelvi heterogenitás. Ilyenkor a politikai szerencse következik: jöhet egy Washington vagy Yew, de jöhet a káosz és az anarchia is. Ám ha egyszer az alapítás sikeres volt, csak extrém helyzetben van szükség arra – már ha van –, hogy újabb rendkívüli egyéniség (mint Lincoln) alapítsa újra az államot. A rendkívüli, kivételes történelmi helyzetek azonban mindenre jók, kivéve azt, hogy belőlük bármilyen konyhakész receptet lehessen lepárolni. Nem vitás, Yew tekintély volt. Rendszerét ezen az alapon nevezhetnénk autoritatívnak, de ez félreértés volna: az ő tekintélye nem a rezsim autoritatív voltán nyugodott, hanem azon, hogy ő volt az alapító. A dolog tehát pontosan fordítva áll, mint ahogyan Magyarországon (is) sokan képzelik.

Az azonban teljesen jogos és érdekes kérdés, hogy milyen elveket, megfontolásokat követett az alapító. Erre részben már fentebb megadtam a választ: a brit szabadelvű hagyományt. Szingapúr lakosainak otthon kell magukat érezniük. Föld és földbirtok híján saját lakásukban. Margaret Thatcher „ultraliberális” lakás(ház)tulajdonos = polgár tételét Yew már régen rögzítette. Igaz, ehhez viszont kitalálta az állami lakásépítést (nagyrészt ma is az állam építi a lakásokat), csakhogy ebben elsősorban az a politikai megfontolás vezette, hogy a három nagy népcsoportot, valamint a társadalmi rétegeket fizikailag is célszerű megfelelő arányban keverni (ma is etnikai kvóták korlátozzák a lakásforgalmat). Ez vitathatatlanul illiberális intézkedés, de vélhetően szükséges ahhoz, hogy a társadalmi béke, s így a szabadság is fennmaradjon.

Ugyanez a kissé nyakatekertnek ható, de egyáltalán nem képtelen okoskodás rejtőzhet a híres szingapúri demokráciadeficit mögött. Itt is részben a brit liberális, ámde nem kifejezetten demokráciapárti hagyományt követve talán azzal a megfontolással van dolgunk, hogy az egyéni jogokat messzemenően tiszteletben tartó elit által kormányzott ország azért jobb, mint az általános választójogon és a teljesen szabad politikai versengésen alapuló politikai rendszer, mert megnehezíti a kiszámíthatatlan szenvedélyek betörését az államba, a mértéktelen ígérgetést, az állam eladósodását, csapdába ejtését és szabad prédává válását.

Egy konzervatívnak nagyon is tetszhetnek ezek a klasszikus liberális érvek. Ki tudja, egy konzervatív talán akkor érzi magát a legjobban, ha tisztességes liberálisok kormányozzák, akik megóvják a tömegdemokráciától. Sajnos azonban valószínű, hogy a szingapúri klasszikus brit berendezkedés egyszeri, kivételes történelmi csoda. Nem másolható, de legalább csodálható. És nem vitás, hogy az alapító távozta után Szingapúr létezése első nagy próbatétele előtt áll. Most válik el, hogy az alapító elvei helyesek voltak-e, hogy ez a klasszikus, bár kissé anakronisztikus, de hihetetlenül sikeres nyugati liberális állam fönn tud-e maradni. Szingapúr történelme a múlt héten kezdődött el. Figyeljünk jól.

Figyelmébe ajánljuk

Hol az ember?

A megfilmesíthetetlen könyvek megfilmesítésének korát éljük – ezek pedig nagyrészt sci-fik. Herbert Ross Dűnéjének sokszor nekifutottak, mire Denis Villeneuve szerzői húrokat pengető két blockbustere végre a tömegek igényeit is képes volt kielégíteni; Isaac Asimov Alapítványából az Apple készített immár második évadát taposó, csillogó űroperát – a Netflix pedig az elmúlt évek egyik legnagyobb sikerű, kultikus hard sci-fijébe, Liu Ce-hszin kínai író Hugo-díjas A háromtest-triló­giá­jába vágott bele.

Nem viccelnek

  • - minek -

Poptörténeti szempontból is kerek jubileumokkal teli lesz ez az év is – novemberben lesz negyven éve, hogy megjelent a The Jesus and Mary Chain első kislemeze, a melódiát irgalmatlan sípolásba és nyavalyatörős ritmusba rejtő Upside Down.

Elszáll a madárnő

„Én nem tudok, és nem is szeretek a képeimről beszélni. Amit el tudok mondani, azt csak színnel tudom elmondani. Képeimbe belefestettem az életem tragédiáit és örömeit. Ez volt az életem” – halljuk a művész vallomását a kiállítás első termében, a falra vetített 1977-es rövidfilm részleteként.

Aktivizmus színészekkel

  • Erdei Krisztina

Csoszó Gabriella aktivista fotós, töretlen kitartással vesz részt az ellenzéki tüntetéseken és osztja meg képeit azokkal, akik szeretnének mást is látni, mint amit a NER kínál.

Házasok hátrányban

  • Kiss Annamária

Középkorú házaspár egy protokollparti után vendégül lát egy fiatal párt egyetemi lakosztályuk teraszán, hajnali kettőkor. Az elején mit sem sejtenek arról, hogy ez lesz valamennyiük életének talán leghosszabb éjszakája.

Koponyalabirintus

Az alighanem legelismertebb, világirodalmi rangú kortárs román író, Mircea Cărtărescu 2015-ös nagyregénye rendkívüli, monstruózus mű. Kiszámíthatatlan, szabálytalan, megterhelő. Pedig látszatra nagyon is egyszerű, már-már banális helyzetből indul.

Messziről jött zeneszerző

A Tigris és sárkány és a Hős filmzeneszerzője hat éve már járt is nálunk, mégis bemutatásra szorul a magyar koncertlátogatók előtt. A hatvanhat éves, kínai származású komponistáról hídemberként szokás beszélgetni, aki a hagyományos kínai klasszikus zenét tömegekhez vitte el a nyugati világban.

Az ajánlat

Napi rendszeres fellépéseinek sorában Magyar Péter a múlt pénteken a Klubrádióban járt, ahol Bolgár György műsorában mindenféle kijelentéseket tett Ukrajnáról, illetve az ukrajnai háborúról.

A hegyi ember

Amikor 2018 februárjában Márki-Zay Péter az addig bevehetetlennek hitt Hódmezővásárhelyen, az akkoriban igen befolyásos Lázár János városában az időközi polgármester-választáson magabiztosan legyőzte fideszes ellenfelét, reálisnak tűnt, hogy mindez megismételhető „nagyban” is a tavaszi országgyűlési választásokon.

„Pályáznék, csak nem tudom, kivel”

Miért meghatározó egy társadalom számára a migrációról szóló vita? Hogyan változott a meg Berlin multikulturális közege? Saját történetei megírásáról és megrendezéseiről beszélgettünk, budapesti, román és berlini színházi előadásokról, de filmtervei is szóba kerültek. Kivel lehet itt azokra pályázni?

Pusztítás földön, vízen, levegőben

A magyarországi üvegházhatású gázkibocsátás csaknem háromszorosa került a levegőbe az ukrajnai háború első másfél évében. Óriási mértékű a vízszennyeződés, állatfajok kerültek a kipusztulás szélére. Oroszország akár fél évszázadra való természeti kárt okozott 2023 közepéig-végéig.

Alkotmányos vágy

A magyar mezőgazdaság tizenkét éve felel meg az Alaptörvénybe foglalt GMO-mentességnek, takarmányozáshoz tavaly is importálni kellett genetikailag módosított szóját. A hagyományos szója vetésterülete húsz éve alig változik itthon, pedig a szakértő szerint lehetne versenyezni az ukrán gazdákkal.