K. történetei

Dél

  • Kőszeg Ferenc
  • 2009. március 26.

Egotrip

A péntek esti vacsora másnapján, 2001. szeptember 1-jén, szombaton K. repülőgépre szállt, és hamarosan megérkezett Durbanbe, a rasszizmus, az idegengyűlölet és az intolerancia elleni világkonferencia színhelyére. A konferencia, mint a legtöbb efféle ENSZ-rendezvény, két részből állt. Augusztus 28-tól szeptember 3-ig tartott a nem kormányzati szervezetek (NGO-k, non-governmental organisations) tanácskozása, augusztus 31. és szeptember 8. között pedig a kormányok ENSZ-delegációinak ülése folyt.

A péntek esti vacsora másnapján, 2001. szeptember 1-jén, szombaton K. repülőgépre szállt, és hamarosan megérkezett Durbanbe, a rasszizmus, az idegengyűlölet és az intolerancia elleni világkonferencia színhelyére. A konferencia, mint a legtöbb efféle ENSZ-rendezvény, két részből állt. Augusztus 28-tól szeptember 3-ig tartott a nem kormányzati szervezetek (NGO-k, non-governmental organisations) tanácskozása, augusztus 31. és szeptember 8. között pedig a kormányok ENSZ-delegációinak ülése folyt.

A Magyar Helsinki Bizottság folyamatosan figyelemmel kísérte a menekültek helyzetét, az etnikai diszkrimináció adatait a rendőri eljárásokban, a büntetés-végrehajtásban: e témák a világkonferencia napirendjén is szerepeltek. A bizottság költségvetésébe azonban nem fért bele a durbani repülőjegy. Végül egy regionális civil szervezet, a Roma Jogok Európai Központja segített. A központ vezetője, a bulgár Dimitrina Petrova arra törekedett, hogy Európa legnépesebb és legsúlyosabban diszkriminált etnikai kisebbségének az ügyét olyan delegáció képviselje, amely már a létszámával is feltűnést kelt. Ötven fő kiutaztatására kért tehát fedezetet a Ford Alapítványtól, és ebbe már belefért a Helsinki két munkatársa is. K. a 90-es évek elején ismerte meg Dimitrinát, és nyomban beleszeretett. Sokan voltak így ezzel: mindenki beleszeretett, aki nem kezdte azonnal gyűlölni. A szerelemnek és a gyűlöletnek azonos volt az alapja: Dimitrina megkerülhetetlen, ragyogó jelenléte, megszólalásainak sodró, karizmatikus ereje. Senki más nem tudta volna meggyőzni a Ford Alapítványt, hogy ilyen nagyvonalúan támogassa a dél-afrikai utazást.

A lengyel közvéleményt a legnagyobb példányszámú lengyel napilap, az Adam Michnik szerkesztette Gazeta Wyborcza munkatársa, a szamizdatos múltú (s egyébként vallását gyakorló zsidó) ismert publicista, Konstanty Gebert tudósította az eseményekről. A magyar sajtót ezzel szemben nemigen érdekelte, mi történik a déli féltekén. Pedig Durbanben a rasszizmus elleni harc jegyében Izrael-ellenes és antiszemita tüntetések zajlottak le, az NGO-fórum nyilatkozata pedig Izraelt népirtással vádolta. Lovas István nem palástolta ujjongását. "Az izraeli lapok fájlalják, hogy Izrael egyedül és elszigetelve áll a világban. A magyarországi antiszemitázók éppúgy elszigetelődve állnak. Durban utolsó imaszőnyegüket is kihúzta a lábuk alól." (Magyar Nemzet, 2001. szeptember 8.)

A publicista úgy tett, mintha az egyetértés általános lett volna. Néhány hazai jogvédőn és újságírón kívül kizárólag Tom Lantost említette, mintha egyedül ő tiltakozott volna a nyilatkozat szövegezése ellen. Valójában a konferencia főtitkára, Mary Robinson, az Ír Köztársaság korábbi (katolikus) miniszterelnöke, majd az ENSZ emberi jogi főmegbízottja (akit izraeli oldalról sokszor palesztinpárti elfogultsággal vádoltak) volt az első, aki már a dokumentum elfogadását megelőző napon arra szólította fel az NGO-kat, hogy ebben a formában ne fogadják el a nyilatkozatot. (A hivatalos ENSZ-határozatból - egyebek közt - az Izrael-ellenes passzusok is kimaradtak.) Az sem igaz, hogy a konferenciára érkezett háromezer NGO egységesen támogatta Izrael elítélését. A nagy nemzetközi szervezetek, így az Amnesty International, a Human Rights Watch, a jelen lévő kelet- és közép-európai civil szervezetek, az Emberi Jogok Határok Nélkül, a Jogászbizottság a Polgári Jogokért, az Orvosok Határok Nélkül, öszszesen 94 szervezet elhatárolta magát a nyilatkozattól. Elsősorban tartalmi okokból, de azért is, mert a szöveg folyamatosan változott, a vitát korlátozták, a véglegesnek nevezett változatról pedig a küldöttek nem is szavaztak. Igaz, a nyilatkozatnak hatalmas támogatója is akadt: Fidel Castro. A Massimo Lider nemcsak a palesztinokat sújtó népirtást ítélte el, hanem az észak-amerikai telepeseket is, akik a keleti parttól nyugat felé vonulva megfosztották az indiánokat földjeiktől, ahol évezredek óta laktak. (A spanyol hódítókról nem szólt.) A durbani sportpálya lelátóin összegyűlt tömeg odaadó ünneplésben részesítette Castrót, az igazi demokrácia bajnokát. Vajon a Magyar Nemzet publicistája lélekben velük ünnepelt?

Pedig kár volt az NGO-nyilatkozatért. A szöveg ugyanis szokatlan élességgel ítélte el a cigányellenességet mint a rasszizmus speciális formáját, kikelt a cigányok megbélyegzése, bármiféle diszkriminációja ellen. A szöveget Dimitrina Petrova szervezete készítette elő, elfogadását az augusztus 29-i roma nap sikere tette lehetővé. A roma identitás - így a szöveg - transznacionális jellegű: az ENSZ ismerje el, hogy a romák nem területi nemzetet alkotnak. Nem kevésbé hevesen foglalt állást a nyilatkozat a szexuális orientáción alapuló diszkrimináció ellen. Ám Lovas olvasói minderről nem értesülhettek: ők azt hihették, hogy Durbanben semmi sem volt fontosabb, mint hogy szamárfület mutassanak a magyarországi liberálisoknak, és pacsit adjanak a pesti (természetesen nem antiszemita) zsidózóknak.

Az egyik legkeményebb bírálatot a durbani nyilatkozatról Arch Puddington írta (magyarul lásd: Múlt és Jövő 2001/4.), a Freedom House kutatási igazgatója, egykor a Szabad Európa Rádió New York-i szerkesztőségében Lovas kollégája és barátja. K.-t a rádió stúdiójában, Kéri Tamás szerkesztő szobájában épp Lovas mutatta be Puddingtonnak. Akkoriban, 1986-ban Lovas az amerikai zsidó neokonzervatívok folyóiratát, a Commentaryt ajánlotta K. figyelmébe. A rendszerváltás után a Freedom House az átalakulás folyamatát követte nyomon a volt kommunista országokban. Lovas - saját állítása szerint - tíz év alatt 51 cikket írt róluk. 2001-ben azonban megváltozott a véleménye: nem tudta elfogadni, hogy a szervezet szerint Magyarországon, ha kismértékben is, de nőtt a korrupció, és hogy az Orbán-kormány idején az ország valamivel rosszabb osztályzatot kapott, mint korábban. Szerinte ez annak volt a következménye, hogy a Freedom House Charles Gatit alkalmazta szakértőként. Véleménye később még inkább elutasító lett, a szervezet ugyanis 2007-ben is fenntartotta, hogy Magyarország szabad ország. Puddington egyébként ma is konzervatív; Lovas már rég nem az. "A valódi baloldal ma sok helyen közös ellenfelekkel és folyamatokkal harcol" - írta Tóth Gy. Lászlóhoz intézett nyílt levelében 2006. november 30-án. Értelmezése szerint a magyar jobboldal szövetségesei nem Sarkozy, Berlusconi és Merkel, hanem Gerhard Schröder (a Gazprom felügyelőbizottságának elnöke), Hugo Chávez, Venezuela örökös elnöke és a mexikói López Obrador, akit választási veresége után "legitim elnökké" kiáltotta ki magát. Lovasnak igaza van. A magyar jobboldal Amerika-ellenes, piacgazdaság-ellenes, demokráciaellenes. Ebben különbözik a nyugati jobb- meg a nyugati baloldaltól.

A tiszaeszlári vérvádper óta - a vád koronatanúja után - Sarf Móricnak szokták nevezni a zsidógyűlölő zsidókat. Te kis Sarf Móric, mondják az anyák a gyereküknek, ha az zsidózva jön haza az óvodából. Az óvodások aztán kinövik ezt a korszakukat. De van, aki úgy marad.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.