Várhegyi Éva

Ekotrip

Éllovas nemzet

Egotrip

Magyarország, miként már szokásává vált, tavaly is „jobban teljesített”.

Az 5 százalékhoz közelítő növekedési ütemmel éllovasok lettünk az Európai Unióban, olyan régóta dinamikusan gyarapodó országokat is megelőzve, mint Románia vagy Lengyelország. Az örömhír kevésbé a hálátlan nép, mint inkább vezetőinek keblét melengeti, akik diadaljelentéseikkel önmagukról állítanak ki jeles bizonyítványt. Főként a „magyar modellt” 2010-ben világra hozó Matolcsy György csapata használja fel az alkalmat az önfényezésre, mint azt az Ismét éllovas Magyarország – minden az adóreformmal kezdődött című publicisztikával a Növekedés.hu portálon novemberben beindított cikksorozat is tanúsítja. A jegybanki elemzők a siker kulcsát a költségvetési kiadásokat érintő strukturális reformokban és a foglalkoztatás bővítését szem előtt tartó adóreformban, valamint a gazdaságot dinamizáló monetáris politikában látják (utóbbiról lásd a sorozat Lenne növekedés, ha az MNB nem nyomná a gázt? című epizódját). Szerintük a kormányzati és jegybanki intézkedések együttesen 6 százalékponttal járultak hozzá a GDP hosszú távú növekedéséhez. Más elemzők a gazdaság dinamizálásának forrását a bőségesen beáramló uniós támogatásoknak tulajdonítják, mondván: nélkülük semmilyen növekedés nem lett volna.

Kellett is az utolsó két év kiugró dinamikája ahhoz, hogy behozzunk valamit abból az elmaradásból, amelyet a kelet-közép-európai országok felzárkózási versenyében szenvedtünk el a 2008-as válságot követő időszakban. Ám még ez sem volt elég ahhoz, hogy a régióbeli országokhoz hasonló ütemben közelítsünk a vágyott osztrák életszínvonalhoz. Lengyelország a válság előtti gazdasági teljesítményét napjainkig jó 40 százalékkal fejelte meg, Szlovákia és Románia is 30 százalékkal gyarapodott, miközben Magyarország GDP-je – a jóval gazdagabb Csehországhoz hasonlóan – csupán 20 százalékkal bővült az azóta eltelt bő évtized során. Tehát nem csupán a hagyományosan pesszimista magyar lelkület az oka annak, hogy – legalábbis az Eurostat felmérése szerint – a magyarok kevésbé elégedettek az életükkel, mint a térségünk legtöbb nemzete. Az elégedetlenségnek kézzelfogható, anyagi háttere is van: a többieknél lassúbb gazdasági felzárkózás Európa tehetősebb és talán ezért is boldogabbik feléhez.

A gazdasági növekedés mellett más területeken is éllovassá vált tavaly a magyar, bár a mezőnyből kiemelkedő mutatóknak nem mindegyike ad okot a dicsekvésre. Ilyen például a forint árfolyamának a régiós devizákét is túlszárnyaló meggyengülése az euróhoz és a dollárhoz képest. A jó ideje tartó lejtmenet egyúttal nemzeti rekordot szült: veretes valutánk még soha nem volt ilyen gyenge, egyes napokon az euró 336 forintot is ért. Meghaladottá vált a még a Járai-érában életre kapott „erős valuta – erős ország” doktrína: az MNB mai vezetése a gyenge forinttal ösztökélt exportban véli meglelni a gazdaság élénkítésének kulcsát.

A forint élenjáró gyengülésében egy másik rekord játszotta a főszerepet: a jegybanknak a kormány együttműködésével sikerült a legnagyobb abszolút értékű negatív reálkamatot előidéznie. Hasonló dicsőség ez ahhoz, mint amit a korabeli vicc szerint a Szovjetunió ért el azzal, hogy övé a legnagyobb törpe. Legyünk mi is büszkék rá, hogy – hála az MNB bankok számára megállapított negatív kamatának és a szépen emelkedő inflációnak – a magyar polgárok és cégek bankbetéteinek vásárlóértéke éves szinten már több mint 3 százalékkal csökken. A gazdaság bölcs irányítói azért kreáltak egy kivételt, a Magyar Állampapír Plusz elnevezésű kötvényt, amely pozitív reálkamatot biztosít – legalábbis addig, amíg az infláció 5 százalék alatt marad.

Egyébként az áremelkedés terén is sikerült dobogós helyezést elérnünk: az Európai Unióban csupán Románia került elénk e téren. Az MNB vezetőihez hasonlóan akár örülhetünk is a 3 százalék fölé emelkedő inflációnak, hiszen így Magyarország bizonyosan elkerüli a fejlett világot fenyegető deflációs veszélyt. Ha viszont a „legnagyobb törpe” dicsőségét élvező jegybank még sokáig fenntartja a forintot gyengítő jókora negatív reálkamatát, a megdráguló import miatt az infláció is kiszökhet a számára megszabott 3 plusz-mínusz 1 százalékos sávból. A pénzüket MÁP Pluszban fialtatható magyar magánszemélyeken kívül ugyanis mindenki szabadulni igyekszik majd a napról napra kevesebbet érő forintjától, az erősödő inflációs várakozások pedig egy idő után már a rögzített kamatozású „szuperkötvény” vonzerejét is eltüntetik.

Ám nem áll szándékomban az ördögöt a falra festeni: az idei, sőt még a jövő évre szóló prognózisok sem jósolják az infláció elszabadulását, az nagy valószínűséggel továbbra sem lépi át a 4 százalékos korlátot. Igaz, a 3,5 százalék körül várható átlagos inflációban a gazdasági növekedés lanyhulásának kevésbé örvendetes fejleménye játssza a főszerepet.
A 2014–2020-as uniós költségvetési ciklus végéhez érve, az idén már mérséklődik a beruházások dinamikája, a munkaerő szűkössége pedig korlátot állít a foglalkoztatás bővítésének, miközben a termelékenység alig nőtt az elmúlt években. Bár az államadósság mérséklése szigorú költségvetést igényelne, a „gazdaságvédelmi akcióterv” keretében további adócsökkentések, valamint a családokat és a vállalkozásokat segítő támogatások lépnek életbe.
A kisvállalati adó 12 százalékra, a szálláshelyek áfája 5 százalékra csökken, a kistelepülésen építkezők 5 millió forintig adóvisszatérítést kapnak, 2022-ig felfüggesztik a reklámadót és növelik a kutatás-fejlesztés támogatását. Az MNB is kitesz magáért: a kisebb cégeket immár (egyenesen hungarikumként!) negatív reálkamattal segítő „növekedési” hitelek mellett „növekedési” kötvényekkel próbál lendületet adni a nagyobbacska – ám az eddigi tapasztalatok szerint leginkább a kormányfőhöz közeli személyekhez kötődő – vállalkozásoknak.

Meglehet, az idén már nem leszünk éllovasok a gazdasági növekedésben, de azért az elemzők többsége által prognosztizált 3,5 százalék körüli dinamikával még mindig jó pozíciónk lehet az európai rangsorban. A magyarok zömének élete mégsem válik könnyebbé, mert a kormány sajnálatos módon elmulasztotta, hogy még a bőség éveiben orvosolja a válságos állapotba került egészségügyet, és fenntartható állapotba hozza a nyugdíjrendszert. A lanyhuló gazdasági növekedés mellett erre bizonyosan csökken a lehetőség. És különösen akkor, ha továbbra is a kormányfőnek emlékművet állító presztízsberuházások, illetve családi-baráti körének gyarapodását szolgáló programok élveznek elsőbbséget. Az utóbbi években e téren is sokat léptünk előre ahhoz, hogy a világ éllovasai közé kerüljünk.

 

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.