Várhegyi Éva

Ekotrip

Éllovas nemzet

Egotrip

Magyarország, miként már szokásává vált, tavaly is „jobban teljesített”.

Az 5 százalékhoz közelítő növekedési ütemmel éllovasok lettünk az Európai Unióban, olyan régóta dinamikusan gyarapodó országokat is megelőzve, mint Románia vagy Lengyelország. Az örömhír kevésbé a hálátlan nép, mint inkább vezetőinek keblét melengeti, akik diadaljelentéseikkel önmagukról állítanak ki jeles bizonyítványt. Főként a „magyar modellt” 2010-ben világra hozó Matolcsy György csapata használja fel az alkalmat az önfényezésre, mint azt az Ismét éllovas Magyarország – minden az adóreformmal kezdődött című publicisztikával a Növekedés.hu portálon novemberben beindított cikksorozat is tanúsítja. A jegybanki elemzők a siker kulcsát a költségvetési kiadásokat érintő strukturális reformokban és a foglalkoztatás bővítését szem előtt tartó adóreformban, valamint a gazdaságot dinamizáló monetáris politikában látják (utóbbiról lásd a sorozat Lenne növekedés, ha az MNB nem nyomná a gázt? című epizódját). Szerintük a kormányzati és jegybanki intézkedések együttesen 6 százalékponttal járultak hozzá a GDP hosszú távú növekedéséhez. Más elemzők a gazdaság dinamizálásának forrását a bőségesen beáramló uniós támogatásoknak tulajdonítják, mondván: nélkülük semmilyen növekedés nem lett volna.

Kellett is az utolsó két év kiugró dinamikája ahhoz, hogy behozzunk valamit abból az elmaradásból, amelyet a kelet-közép-európai országok felzárkózási versenyében szenvedtünk el a 2008-as válságot követő időszakban. Ám még ez sem volt elég ahhoz, hogy a régióbeli országokhoz hasonló ütemben közelítsünk a vágyott osztrák életszínvonalhoz. Lengyelország a válság előtti gazdasági teljesítményét napjainkig jó 40 százalékkal fejelte meg, Szlovákia és Románia is 30 százalékkal gyarapodott, miközben Magyarország GDP-je – a jóval gazdagabb Csehországhoz hasonlóan – csupán 20 százalékkal bővült az azóta eltelt bő évtized során. Tehát nem csupán a hagyományosan pesszimista magyar lelkület az oka annak, hogy – legalábbis az Eurostat felmérése szerint – a magyarok kevésbé elégedettek az életükkel, mint a térségünk legtöbb nemzete. Az elégedetlenségnek kézzelfogható, anyagi háttere is van: a többieknél lassúbb gazdasági felzárkózás Európa tehetősebb és talán ezért is boldogabbik feléhez.

A gazdasági növekedés mellett más területeken is éllovassá vált tavaly a magyar, bár a mezőnyből kiemelkedő mutatóknak nem mindegyike ad okot a dicsekvésre. Ilyen például a forint árfolyamának a régiós devizákét is túlszárnyaló meggyengülése az euróhoz és a dollárhoz képest. A jó ideje tartó lejtmenet egyúttal nemzeti rekordot szült: veretes valutánk még soha nem volt ilyen gyenge, egyes napokon az euró 336 forintot is ért. Meghaladottá vált a még a Járai-érában életre kapott „erős valuta – erős ország” doktrína: az MNB mai vezetése a gyenge forinttal ösztökélt exportban véli meglelni a gazdaság élénkítésének kulcsát.

A forint élenjáró gyengülésében egy másik rekord játszotta a főszerepet: a jegybanknak a kormány együttműködésével sikerült a legnagyobb abszolút értékű negatív reálkamatot előidéznie. Hasonló dicsőség ez ahhoz, mint amit a korabeli vicc szerint a Szovjetunió ért el azzal, hogy övé a legnagyobb törpe. Legyünk mi is büszkék rá, hogy – hála az MNB bankok számára megállapított negatív kamatának és a szépen emelkedő inflációnak – a magyar polgárok és cégek bankbetéteinek vásárlóértéke éves szinten már több mint 3 százalékkal csökken. A gazdaság bölcs irányítói azért kreáltak egy kivételt, a Magyar Állampapír Plusz elnevezésű kötvényt, amely pozitív reálkamatot biztosít – legalábbis addig, amíg az infláció 5 százalék alatt marad.

Egyébként az áremelkedés terén is sikerült dobogós helyezést elérnünk: az Európai Unióban csupán Románia került elénk e téren. Az MNB vezetőihez hasonlóan akár örülhetünk is a 3 százalék fölé emelkedő inflációnak, hiszen így Magyarország bizonyosan elkerüli a fejlett világot fenyegető deflációs veszélyt. Ha viszont a „legnagyobb törpe” dicsőségét élvező jegybank még sokáig fenntartja a forintot gyengítő jókora negatív reálkamatát, a megdráguló import miatt az infláció is kiszökhet a számára megszabott 3 plusz-mínusz 1 százalékos sávból. A pénzüket MÁP Pluszban fialtatható magyar magánszemélyeken kívül ugyanis mindenki szabadulni igyekszik majd a napról napra kevesebbet érő forintjától, az erősödő inflációs várakozások pedig egy idő után már a rögzített kamatozású „szuperkötvény” vonzerejét is eltüntetik.

Ám nem áll szándékomban az ördögöt a falra festeni: az idei, sőt még a jövő évre szóló prognózisok sem jósolják az infláció elszabadulását, az nagy valószínűséggel továbbra sem lépi át a 4 százalékos korlátot. Igaz, a 3,5 százalék körül várható átlagos inflációban a gazdasági növekedés lanyhulásának kevésbé örvendetes fejleménye játssza a főszerepet.
A 2014–2020-as uniós költségvetési ciklus végéhez érve, az idén már mérséklődik a beruházások dinamikája, a munkaerő szűkössége pedig korlátot állít a foglalkoztatás bővítésének, miközben a termelékenység alig nőtt az elmúlt években. Bár az államadósság mérséklése szigorú költségvetést igényelne, a „gazdaságvédelmi akcióterv” keretében további adócsökkentések, valamint a családokat és a vállalkozásokat segítő támogatások lépnek életbe.
A kisvállalati adó 12 százalékra, a szálláshelyek áfája 5 százalékra csökken, a kistelepülésen építkezők 5 millió forintig adóvisszatérítést kapnak, 2022-ig felfüggesztik a reklámadót és növelik a kutatás-fejlesztés támogatását. Az MNB is kitesz magáért: a kisebb cégeket immár (egyenesen hungarikumként!) negatív reálkamattal segítő „növekedési” hitelek mellett „növekedési” kötvényekkel próbál lendületet adni a nagyobbacska – ám az eddigi tapasztalatok szerint leginkább a kormányfőhöz közeli személyekhez kötődő – vállalkozásoknak.

Meglehet, az idén már nem leszünk éllovasok a gazdasági növekedésben, de azért az elemzők többsége által prognosztizált 3,5 százalék körüli dinamikával még mindig jó pozíciónk lehet az európai rangsorban. A magyarok zömének élete mégsem válik könnyebbé, mert a kormány sajnálatos módon elmulasztotta, hogy még a bőség éveiben orvosolja a válságos állapotba került egészségügyet, és fenntartható állapotba hozza a nyugdíjrendszert. A lanyhuló gazdasági növekedés mellett erre bizonyosan csökken a lehetőség. És különösen akkor, ha továbbra is a kormányfőnek emlékművet állító presztízsberuházások, illetve családi-baráti körének gyarapodását szolgáló programok élveznek elsőbbséget. Az utóbbi években e téren is sokat léptünk előre ahhoz, hogy a világ éllovasai közé kerüljünk.

 

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.