Várhegyi Éva

Ekotrip

Éllovas nemzet

Egotrip

Magyarország, miként már szokásává vált, tavaly is „jobban teljesített”.

Az 5 százalékhoz közelítő növekedési ütemmel éllovasok lettünk az Európai Unióban, olyan régóta dinamikusan gyarapodó országokat is megelőzve, mint Románia vagy Lengyelország. Az örömhír kevésbé a hálátlan nép, mint inkább vezetőinek keblét melengeti, akik diadaljelentéseikkel önmagukról állítanak ki jeles bizonyítványt. Főként a „magyar modellt” 2010-ben világra hozó Matolcsy György csapata használja fel az alkalmat az önfényezésre, mint azt az Ismét éllovas Magyarország – minden az adóreformmal kezdődött című publicisztikával a Növekedés.hu portálon novemberben beindított cikksorozat is tanúsítja. A jegybanki elemzők a siker kulcsát a költségvetési kiadásokat érintő strukturális reformokban és a foglalkoztatás bővítését szem előtt tartó adóreformban, valamint a gazdaságot dinamizáló monetáris politikában látják (utóbbiról lásd a sorozat Lenne növekedés, ha az MNB nem nyomná a gázt? című epizódját). Szerintük a kormányzati és jegybanki intézkedések együttesen 6 százalékponttal járultak hozzá a GDP hosszú távú növekedéséhez. Más elemzők a gazdaság dinamizálásának forrását a bőségesen beáramló uniós támogatásoknak tulajdonítják, mondván: nélkülük semmilyen növekedés nem lett volna.

Kellett is az utolsó két év kiugró dinamikája ahhoz, hogy behozzunk valamit abból az elmaradásból, amelyet a kelet-közép-európai országok felzárkózási versenyében szenvedtünk el a 2008-as válságot követő időszakban. Ám még ez sem volt elég ahhoz, hogy a régióbeli országokhoz hasonló ütemben közelítsünk a vágyott osztrák életszínvonalhoz. Lengyelország a válság előtti gazdasági teljesítményét napjainkig jó 40 százalékkal fejelte meg, Szlovákia és Románia is 30 százalékkal gyarapodott, miközben Magyarország GDP-je – a jóval gazdagabb Csehországhoz hasonlóan – csupán 20 százalékkal bővült az azóta eltelt bő évtized során. Tehát nem csupán a hagyományosan pesszimista magyar lelkület az oka annak, hogy – legalábbis az Eurostat felmérése szerint – a magyarok kevésbé elégedettek az életükkel, mint a térségünk legtöbb nemzete. Az elégedetlenségnek kézzelfogható, anyagi háttere is van: a többieknél lassúbb gazdasági felzárkózás Európa tehetősebb és talán ezért is boldogabbik feléhez.

A gazdasági növekedés mellett más területeken is éllovassá vált tavaly a magyar, bár a mezőnyből kiemelkedő mutatóknak nem mindegyike ad okot a dicsekvésre. Ilyen például a forint árfolyamának a régiós devizákét is túlszárnyaló meggyengülése az euróhoz és a dollárhoz képest. A jó ideje tartó lejtmenet egyúttal nemzeti rekordot szült: veretes valutánk még soha nem volt ilyen gyenge, egyes napokon az euró 336 forintot is ért. Meghaladottá vált a még a Járai-érában életre kapott „erős valuta – erős ország” doktrína: az MNB mai vezetése a gyenge forinttal ösztökélt exportban véli meglelni a gazdaság élénkítésének kulcsát.

A forint élenjáró gyengülésében egy másik rekord játszotta a főszerepet: a jegybanknak a kormány együttműködésével sikerült a legnagyobb abszolút értékű negatív reálkamatot előidéznie. Hasonló dicsőség ez ahhoz, mint amit a korabeli vicc szerint a Szovjetunió ért el azzal, hogy övé a legnagyobb törpe. Legyünk mi is büszkék rá, hogy – hála az MNB bankok számára megállapított negatív kamatának és a szépen emelkedő inflációnak – a magyar polgárok és cégek bankbetéteinek vásárlóértéke éves szinten már több mint 3 százalékkal csökken. A gazdaság bölcs irányítói azért kreáltak egy kivételt, a Magyar Állampapír Plusz elnevezésű kötvényt, amely pozitív reálkamatot biztosít – legalábbis addig, amíg az infláció 5 százalék alatt marad.

Egyébként az áremelkedés terén is sikerült dobogós helyezést elérnünk: az Európai Unióban csupán Románia került elénk e téren. Az MNB vezetőihez hasonlóan akár örülhetünk is a 3 százalék fölé emelkedő inflációnak, hiszen így Magyarország bizonyosan elkerüli a fejlett világot fenyegető deflációs veszélyt. Ha viszont a „legnagyobb törpe” dicsőségét élvező jegybank még sokáig fenntartja a forintot gyengítő jókora negatív reálkamatát, a megdráguló import miatt az infláció is kiszökhet a számára megszabott 3 plusz-mínusz 1 százalékos sávból. A pénzüket MÁP Pluszban fialtatható magyar magánszemélyeken kívül ugyanis mindenki szabadulni igyekszik majd a napról napra kevesebbet érő forintjától, az erősödő inflációs várakozások pedig egy idő után már a rögzített kamatozású „szuperkötvény” vonzerejét is eltüntetik.

Ám nem áll szándékomban az ördögöt a falra festeni: az idei, sőt még a jövő évre szóló prognózisok sem jósolják az infláció elszabadulását, az nagy valószínűséggel továbbra sem lépi át a 4 százalékos korlátot. Igaz, a 3,5 százalék körül várható átlagos inflációban a gazdasági növekedés lanyhulásának kevésbé örvendetes fejleménye játssza a főszerepet.
A 2014–2020-as uniós költségvetési ciklus végéhez érve, az idén már mérséklődik a beruházások dinamikája, a munkaerő szűkössége pedig korlátot állít a foglalkoztatás bővítésének, miközben a termelékenység alig nőtt az elmúlt években. Bár az államadósság mérséklése szigorú költségvetést igényelne, a „gazdaságvédelmi akcióterv” keretében további adócsökkentések, valamint a családokat és a vállalkozásokat segítő támogatások lépnek életbe.
A kisvállalati adó 12 százalékra, a szálláshelyek áfája 5 százalékra csökken, a kistelepülésen építkezők 5 millió forintig adóvisszatérítést kapnak, 2022-ig felfüggesztik a reklámadót és növelik a kutatás-fejlesztés támogatását. Az MNB is kitesz magáért: a kisebb cégeket immár (egyenesen hungarikumként!) negatív reálkamattal segítő „növekedési” hitelek mellett „növekedési” kötvényekkel próbál lendületet adni a nagyobbacska – ám az eddigi tapasztalatok szerint leginkább a kormányfőhöz közeli személyekhez kötődő – vállalkozásoknak.

Meglehet, az idén már nem leszünk éllovasok a gazdasági növekedésben, de azért az elemzők többsége által prognosztizált 3,5 százalék körüli dinamikával még mindig jó pozíciónk lehet az európai rangsorban. A magyarok zömének élete mégsem válik könnyebbé, mert a kormány sajnálatos módon elmulasztotta, hogy még a bőség éveiben orvosolja a válságos állapotba került egészségügyet, és fenntartható állapotba hozza a nyugdíjrendszert. A lanyhuló gazdasági növekedés mellett erre bizonyosan csökken a lehetőség. És különösen akkor, ha továbbra is a kormányfőnek emlékművet állító presztízsberuházások, illetve családi-baráti körének gyarapodását szolgáló programok élveznek elsőbbséget. Az utóbbi években e téren is sokat léptünk előre ahhoz, hogy a világ éllovasai közé kerüljünk.

 

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.