Ekotrip

Előremenekülés

Egotrip

Belecsapott a lecsóba a napokban tett bejelentésével Simor András, amikor váratlanul előrukkolt a lakosság banki hitelfelvételeit korlátozó javaslatával. A jegybank arra próbálja rávenni a törvényalkotókat, hogy jogi úton szabjanak gátat a háztartások túlzott eladósodásának, amely, miként a jelen válságban kiderült, rendszerkockázattá vált. Vagyis, vélik az MNB szakemberei, a bankok és ügyfeleik közötti üzleti kapcsolat immár nem tekinthető a két fél magánügyének, mint (nagyjából) eddig, hanem olyan közügy, amelyet a törvény erejével kell kordában tartani. Nem saját magunkat védené meg saját magunktól a monetáris hatóság, amint néhányan a javaslatot interpretálták, hanem a társadalmat az egyének felelőtlen döntéseitől.

Belecsapott a lecsóba a napokban tett bejelentésével Simor András, amikor váratlanul előrukkolt a lakosság banki hitelfelvételeit korlátozó javaslatával. A jegybank arra próbálja rávenni a törvényalkotókat, hogy jogi úton szabjanak gátat a háztartások túlzott eladósodásának, amely, miként a jelen válságban kiderült, rendszerkockázattá vált. Vagyis, vélik az MNB szakemberei, a bankok és ügyfeleik közötti üzleti kapcsolat immár nem tekinthető a két fél magánügyének, mint (nagyjából) eddig, hanem olyan közügy, amelyet a törvény erejével kell kordában tartani. Nem saját magunkat védené meg saját magunktól a monetáris hatóság, amint néhányan a javaslatot interpretálták, hanem a társadalmat az egyének felelőtlen döntéseitől.

A zárójeles nagyjából megszorítással persze már magam is utalok arra, hogy eddig sem volt teljesen szabadjára engedve a hitelezés. Csakhogy eddig nem az egyedi üzletkötéseket korlátozták, hanem az egyes bankok összesített kockázatvállalását: a hatályos törvény azt írja elő, hogy adott tőkeerejű hitelintézet mekkora kockázatot vállalhat összes hitelnyújtásával és befektetésével; azt viszont nem, hogy ezen belül mekkora kockázat származhat Mari nénitől vagy Pista bácsitól. Most viszont kétféle korláttal is megszabnák a Mari néninek nyújtható hitel plafonját. Egyrészt az euró-, ill. forintalapú kölcsönök fedezetéül szolgáló ingatlan piaci értékének legfeljebb 54-70 százalékára rúgó hitelaránnyal, másrészt a Mari néni (vagy ha Pista bácsival közösen vesznek fel hitelt, akkor kettejük együttes) nettó havi jövedelmének 23-50 százalékára rúgó törlesztési hányaddal.

A javasolt arányokat úgy alakították ki a jegybank szakemberei, hogy kellő biztonságot nyújtsanak a hitel visszafizetésére. A forintkölcsönöknél kicsit lazábbak lennének a feltételek, mint a devizahiteleknél, ahol még az árfolyamkockázattal is számolni kell; a magas jövedelmű háztartások pedig nagyobb arányú törlesztést vállalhatnának, mint az alacsony jövedelműek, hiszen a törlesztőrészlet leperkálása után nekik is meg kell élniük valamiből. A mai válságban, amikor mindenki állami mentőövre vár, racionálisnak látszik a kialakított szabályrendszer: a hitelfelvevő is csak addig nyújtózkodjon, ameddig a takarója ér, ne vállaljon olyan kockázatot, amely végső soron a közösség számláját terhelheti.

A beharangozott számok nyomán mégis hamar megtelt a világháló a különböző jövedelmű családok különféle devizanemekben felvehető hitelösszegeit tartalmazó táblázatokkal, amelyek demonstrálták: ha a javasolt paraméterekkel lépne érvénybe a szabályozás, akkor sokak lakásvásárlási terve válna köddé. És persze annyi lenne a bankok üzleti terveinek is, amelyek számoltak ugyan a hitelezés megtorpanásával, de a visszaesésével nem. Mellesleg a bankszektor azon nyolc reprezentánsa, amely még a télen bejelentkezett a jegybank válságenyhítő devizacsere-akciójába, éppenséggel azt vállalta, hogy nem csökkenti hitelállományát, mivel akkor ezt szabta feltételül az MNB.

Miért keményített be most mégis a jegybank? Hiszen korábban is tudta (írt is róla), hogy a háztartások túlzottan eladósodtak a jövedelmükhöz képest, és azt is, hogy évek óta a devizahitel a menő. A felügyelő hatóságok (MNB, PSZÁF) mégis csak a forint jókora leértékelődése, s a törlesztőrészletek megugrása fényében ismerték fel, hogy nemcsak az egzotikus valutának számító jenben, hanem az euróban vagy svájci frankban elszámolt hitelek is rendszerszintű kockázatot jelentenek. Az adósok tömeges fizetőképtelensége ugyanis felemésztheti a bankok tőkéjét (hiszen a betéteseiket akkor is ki kell fizetniük, ha a hiteleik nem folynak be), ami alááshatja a bankrendszer és ezen keresztül a gazdaság stabilitását. Érthető hát, hogy a pénzügyi stabilitásért felelős MNB összekapta magát, és a banki hitelkockázatokat mérséklő tervvel rukkolt elő a jobb későn, mint soha elv jegyében.

Csak az nem érthető, hogy miért nem egyeztetett róla a társhatóságokkal (PM, PSZÁF) és az érintett bankokkal. Akkor talán elkerülhető lett volna, hogy nagy ellenszélben kelljen kiharcolnia azokat a szabályokat, amelyek hatásossága (mint általában a piackorlátozó intézkedéseké) jórészt az érintettek hozzáállásán múlik. A sajtóhírekből az derül ki, hogy az eredetileg a bankokkal történő megállapodással, önszabályozó jelleggel bevezetni kívánt korlátozás azért csúszott át a törvényi-rendeleti regula műfajába, mert a jegybanknak nem sikerült egyezségre jutnia a hitelintézetek képviselőivel. 'k ugyanis nemcsak enyhébb szabályozást szerettek volna, hanem filozófiájában is másfélét: olyat, amely nem húzná ki teljesen a talajt hiteldöntéseik önállósága alól. Ez is járható út volna: a bankok kockázatvállalását a tőke- vagy tartalékkövetelmények növelésével is korlátozni lehet.

A pénzügyek modern kori története a piaci kudarcokat követő erőteljesebb szabályozásokra válaszul születő innovációk, majd az ezeket követő deregulációk folyamataként is leírható. Ha a tervezett szabályok sértik a bankok érdekeit, akkor meg fogják találni a kibúvót (például a külföldi anyabankjaik nyújtják majd a hiteleket a honi háztartásoknak). A másik lehetőség, hogy a szabályozás eléri célját, és valóban lanyhul a hitelkiáramlás. Amely most, a recesszió miatt, amúgy is lanyhul. És visszaesik a devizahitelek aránya; igaz, most, a forintkamatok mérséklődésével egyébként is visszaesik.

Ha nem tévedek, ezt hívják prociklikus szabályozásnak, amely eddig az üzleti bankok sajátossága volt: ők akkor ontják a hitelt, amikor amúgy is szépen nő a gazdaság, és akkor zárják el a hitelcsapot, amikor piaci kilátások híján a kutya se kíván beruházni. Anticiklikus (most éppen élénkítő) politikát a kormányok szoktak folytatni, de az egyensúlyi problémák miatt ez nálunk most ellenjavallt. A központi bankok jelenleg, a fejlett világban legalábbis, szintén a recesszió megtörése érdekében nullázzák le kamataikat, és teremtenek likviditást, ám ez nálunk most ugyancsak ellenjavallt. A javasolt hitelezési megszorítással szépen bezárul a szokásossal ellentétes irányban rajzolódó kör.

Mindenesetre nem lesz könnyű helyzetben a jegybanki tervet jogszabályokba öntő kormányzat és a róluk döntő parlament. Itt és most szinte lehetetlen jól dönteni; nem véletlen, hogy a nemzetközi porondon is többnyire csak hangzatos elveket fogalmaznak meg a pénzügyi piacok működésének újraszabályozásáról, konkrét döntések azonban alig születnek. Olyan apróságot most nem is vennék elő, mint a pozitív adóslista hiánya (erről Pete kolléga értekezett nemrég e hasábokon), ami nélkül mit sem ér a törlesztés-jövedelem arány korlátozása egy-egy hitelfelvételnél, hisz' az elkötelezettségek sehol sem adódnak össze.

Belátom, nincs könnyű helyzetben az MNB sem, amely a "van sapkád, nincs sapkád" szindrómával került szembe. Amikor nem korlátozta a hitelezést (főként a devizahitelezést), akkor azért marasztalták el, most, hogy megtenné, ezt olvassák a fejére. Talán kijöhet még valami ésszerű kompromisszum, amely úgy teszi a magyar gazdaságot ellenállóbbá egy következő válsággal szemben, hogy addig sem küldi teljesen a padlóra.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.