Várhegyi Éva: Ekotrip

A mi bankunk, az IMF

Egotrip

Magyarország 30 éve, 1982. május 6-án csatlakozott az IMF-hez. Akkor ez politikai és gazdasági szempontból is fontos aktus volt. A gazdasági jelentőségét a súlyosan eladósodott ország fizetési problémái adták, a politikait pedig az, hogy a washingtoni székhelyű szervezet addig tabunak számított a keleti blokk államai számára.

A rendszerváltás előtt csak Románia (1975), Magyarország (1982) és Lengyelország (1986) csatlakozhatott a valutaalaphoz. Az 1967-es "kiugrási" kísérletünk még hamvába holt: némi hezitálás után a Szovjetunió, a finanszírozási terheket is magára vállalva, visszaterelte országunkat a KGST keretei közé. Elvégre a tagállamnak szükség esetén pénzügyi segítséget nyújtó IMF is felfogható egyfajta "kölcsönös gazdasági segítség tanácsának" - nyilván emiatt titulálta Orbán Viktor pökhendien "a mi saját bankunknak", amikor rádöbbent arra, hogy védőhálója nélkül finanszírozhatatlanná válik az ország.

Akár az is megtörténhetett volna, hogy az IMF vezetője a magyar csatlakozás 30. évfordulóján mondja el korszakos beszédét, amely még a valutaalapot kipateroló Matolcsy Györgyöt is arra ragadtatta, hogy "nagyon okos közgazdásznak" titulálja őt. Christine Lagarde azonban nem május 6-án és nem az elsorvasztásra ítélt budapesti Corvinuson tette közzé üzenetét, hanem egy nappal később a Zürichi Egyetemen, Svájc IMF-taggá válásának 20. évfordulóján. Az elmúlt két év fényében persze nem lepődhetünk meg azon, hogy Magyarország csatlakozási évfordulóját nemhogy ünneplésre, de még említésre méltónak sem tartották a felek.

Mitől szépült meg hirtelen Matolcsy szemében a korábban mumusként emlegetett szervezet? Attól, hogy új hangot ütött meg a növekedés és a megszorítások viszonyában: olyan stratégia kidolgozására ösztökélte a kormányokat, amely egyaránt szolgálja az egyensúlyt és a növekedést, a jelent és a jövőt. De hiszen mi is pont ezt tesszük - kiáltott fel a magyar miniszter -, mi sem akarjuk a növekedést megszorításokkal agyonütni!

Megnyugtató volna, ha valóban közeledne egymáshoz a valutaalap és a magyar kormány álláspontja a kívánatos gazdaságpolitikáról, hiszen nélküle nem jöhet létre a megállapodás. Ám e közeledésnek egyelőre kevés jele van. Mert igaz ugyan, hogy Lagarde a növekedés fékjének minősítette a költségvetési megszorításokat, és ezért azt tanácsolta, hogy inkább a meghirdetett fiskális eszközökhöz, mint a konkrét célszámokhoz ragaszkodjanak a kormányok, de azt nem mondta, hogy feladható az egyensúly helyreállítása. Sőt, beszédében arra is utalt, hogy az erős piaci nyomás alatt álló országoknak nincs más választásuk, mint a megszorítások folytatása. Ezt persze a mi kormányunk is tudja - és teszi is, csak éppen nem nevezi nevén a gyereket.

A baj inkább az, hogy szabadságharcos intézkedéseivel a magyar kormány maga is gátolja a gazdaság beindulását. Lagarde a növekedés egyik sajnálatos fékjeként a bankok megcsappant hitelezési képességét jelölte meg. Mit tesz erre a magyar kormány? Újabb adóval sújtja a bankszektort! Az eddigi kirótt 130 milliárd forint helyett jövőre ennek másfélszeresét kell fizetniük: 65 milliárdot továbbra is különadóként, 130-at pedig tranzakciós illeték címen. Az itteni leányaikból már eddig is több ezer milliárd forintnyi devizaforrást kivonó külföldi anyabankok hadd vigyék el a maradékot is! Magyar cégnek magyar hitelt! A lemarkecolt multik szűkülő hitelkínálatát Matolcsy a magyar bankok feltőkésítésével pótolná. Az MFB már eddig is 120 milliárd forint állami tőkejuttatást kapott - csaknem annyit, amennyit egy év alatt bankadóként beszedett a kormány.

Amúgy megértem Matolcsy lelkesedését azért, hogy a "nagyon okos" IMF-vezér a növekedésösztönző lépésekre biztatja a kormányokat, s ennek fejében elnézőbb a költségvetési fegyelem megsértésével szemben. Ha van ország, amely súlyos növekedési deficittől szenved, az éppen a miénk. Magyarország nemrég frissített konvergenciaprogramját nyugodtan nevezhetjük divergenciaprogramnak, hiszen a gazdasági felzárkózás helyett a leszakadás stratégiáját kínálja. Az idei stagnálást követő jövő évi 1,6 százalékos, majd a későbbi 2,5 százalék körüli éves növekedési ütemek bebetonoznak bennünket az európai mezőny egyik legrosszabb helyén, ahová - egymást követő kormányaink szívós munkájával - sikerült ledolgozni magunkat.

Az IMF statisztikája szerint a vásárlóerő-paritáson mért, ezért összehasonlítható egy főre jutó bruttó hazai termék alapján Magyarország a maga 24 ezer eurójával már nemcsak Csehországtól, Szlovéniától és Szlovákiától (31 ezer euró!) marad el, hanem Lengyelországtól is (28 ezer euró), és a várható növekedési különbségek mellett Bulgária és Románia (ma 19, illetve 17 ezer euró) is gyorsan felzárkózhat hozzánk. Ha a mi gazdaságunk csupán annyival nő, mint a gazdagabb nyugat-európai országoké (márpedig most ilyenek a kilátások), akkor nemhogy csökkenne, de tovább nő a lemaradásunk, hiszen a fejenként 30-50 ezer euró GDP-t létrehozó országokban egyszázalékos növekedés 300-500 eurót hoz a konyhára, míg ugyanekkora növekedés Magyarországon csupán 240-et.

A frissített Széll Kálmán-tervből az is kiderül, hogy nálunk a megszorítások a fogyasztáshoz hasonló mértékben érintik a beruházásokat is, vagyis - a Matolcsy által piedesztálra emelt Lagarde asszony intelmei ellenére - a túléléshez szükséges konszolidációhoz nem társul a jövő szempontjából fontos növekedés. A beruházások a jelentős visszaesést követően a kormányzati prognózis szerint is csak 2014-ben indulnak be, ami önmagában is minősíti a növekedés belső forrásait adócsökkentéssel (egykulcsos szja, társasági adó megfelezése) serkenteni kívánó, a tőkebeáramlást azonban külföldellenes magatartással fékező, s a minimálbér-emeléssel még a versenyképességet és a foglalkoztatást is rontó gazdaságpolitikát.

A kudarc nyílt beismerése még várat magára, s ez egyaránt gátolja a gazdaságpolitikai korrekciót és a hitelmegállapodás létrejöttét. Az utóbbi nélkül a magyar kormánynak tetsző és az IMF-vezér által is javasolt "támogató" monetáris politikára is hiába várnánk, hiszen a befektetői bizalom nélkül nem csökkenthető a kamat. (Ha a kormánydelegáltak uralta Monetáris Tanács mégis megtenné ezt, csak saját hitelességét járatná le, s a piaci kamatok még nőnének is.) A mai kamatszint mellett sem az adósságok apadására, sem a gazdaság élénkülésére nincs remény.

A "mi bankunk", az IMF viszont csak akkor kölcsönöz nekünk a piaci bizalmat helyreállító hitelességet, ha a magyar kormány megteremti a hitelszerződés előfeltételeit (köztük az MNB függetlenségét), és szándéklevélben vázolja fel a fenntartható növekedési pályát biztosító, konkrét intézkedéseket tartalmazó programját. Orbán csak nevetségessé teszi magát, amikor a gazdasági ereje és pénzügyi hozzájárulása alapján félszázalékos szavazati aránnyal rendelkező ország miniszterelnökeként figyelmezteti hitelnyújtási kötelességére a 188 tagállam pénzén és kontrollja alatt működő szervezetet. Úgy látszik, az egér-elefánt viccek hiányoznak a műveltségéből.

Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Séta a Holdon

A miniszterelnök május 9-i tihanyi beszédével akkora lehetőséget kínált fel Magyar Péternek a látványos politikai reagálásra, hogy az még a Holdról is látszott.

Önkénytörvény

Jön a Szuverenitásvédelmi Hivatal, és rábök bárkire vagy bármire, újságra, szervezetre, vállalkozásra, aki vagy ami 1.) „külföldről finanszírozott”, és olyan tevékenységet végez, amely 2. a) alkalmas a „közélet befolyásolására” és 2. b) az alaptörvény öt, a tervezetben megjelölt bekezdésében megfogalmazott értékét „sérti, negatív színben tünteti fel, vagy az azok elleni fellépést támogatja”.

Elengedték őket

Ukrajna belső, háború sújtotta vagy veszélyeztette területeiről rengetegen menekültek Kárpátaljára, főleg a városokba, az ottani magyar közösség emiatt szinte láthatatlanná vált sok helyen. A napi gondok mellett a magyar kormány hülyeségeire senkinek nincs ideje figyelni.

„Erdélyi magyarként ideje elszakadni attól a hagy­mázas úttól, amelyen Magyarország masírozik”

A román elnökválasztás második fordulójában sikerült fordítania a függetlenként indult Nicuşor Dannak az első fordulóban az élen végzett szélsőjobboldali George Simionnal szemben. Az elképesztő fordításról, a kiugró részvételi arányról és Orbán Viktor zavarórepüléséről is beszélgettünk Eckstein-Kovács Péter egykori kisebbségügyi miniszterrel.

Egyszerű világpolgár, hídépítő

  • Mártonffy Marcell

Észak-amerikai pápára senki sem számított. Íratlan szabály volt – állítják bennfentesek –, hogy jezsuita és amerikai szóba sem jöhet. A szilárd alapelv egyik fele 2013-ban, másik fele 2025. május 8-án dőlt meg. A Chicago környékéről származó Robert Francis Prevost bíboros a megbízható szakértők listáján sem szerepelt a legesélyesebbek között. A fehér füst azonban meglepően hamar előgomolygott a Sixtus-kápolna ideiglenes kéményéből.