Jaksity György: Tőzsde

  • 1998. november 26.

Egotrip

A Twin Peaks című sorozat még többé-kevésbé követhető első részeiben (fonetikusan) Lilend papa, akinek lányát brutálisan meggyilkolták a sorozat elején, olyan víziót lát lányának gyilkosáról, Bobról, aki feltételezhetően ő maga, hogy megőszül. (Ez a hirtelen megőszülés akkoriban annyira tetszett, hogy el is neveztük a gyerekek fehér feltollazatú plüss játékmadarát Lilend varjúnak, alias Lili.) A filmsorozat mellőzte a tréfát: a szappanoperák szisztematikusabb követői egy idő után csak nyugtatók szedése révén tudták végignézni kedvenc sorozatukat, mert a nézőt egyre jobban kínzó rettegésben nem kis szerepe volt az említett vízió főszereplőjének és általában a rejtélyes gyilkosság körülményei megismerésének.

Ma beszéljünk a világkatasztrófákról.

A Twin Peaks című sorozat még többé-kevésbé követhető első részeiben (fonetikusan) Lilend papa, akinek lányát brutálisan meggyilkolták a sorozat elején, olyan víziót lát lányának gyilkosáról, Bobról, aki feltételezhetően ő maga, hogy megőszül. (Ez a hirtelen megőszülés akkoriban annyira tetszett, hogy el is neveztük a gyerekek fehér feltollazatú plüss játékmadarát Lilend varjúnak, alias Lili.) A filmsorozat mellőzte a tréfát: a szappanoperák szisztematikusabb követői egy idő után csak nyugtatók szedése révén tudták végignézni kedvenc sorozatukat, mert a nézőt egyre jobban kínzó rettegésben nem kis szerepe volt az említett vízió főszereplőjének és általában a rejtélyes gyilkosság körülményei megismerésének.

Hasonló vízió tárulhatott az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed vezetői elé, amikor szeptember végén belepillantottak a Long Term Capital Management (LTCM) hedge fund könyveibe, és ott nem csupán a mérlegben szereplő eladósodottságot, hanem a mérlegen kívüli tételeket is megismerhették. Az LTCM saját tőkéje 4 milliárd dollár volt, eladósodottsága ennek harmincszorosa, 120 milliárd, a mérlegen kívüli származékos ügyleteinek értéke pedig több mint egybillió dollár volt. A vízió rettenetes mivoltára (hála istennek a világ e drámának egyelőre csak kisebb jeleneteit ismerhette meg, egymilliárd dollár itt, egymilliárd dollár ott) az egyetlen bizonyíték, hogy a Fed kormányzótanácsa saját hatáskörben, soron kívül 25 bázisponttal csökkentette az irányadó kamatlábat a Szövetségi Nyíltpiaci Bizottság két ülése között. (Ez nem a hivatalos magyarázat a kamatcsökkentésre.) Ezt megelőzően az LTCM hitelezői egyenként és csoportosan kilátogattak az alap connecticuti irodáiba, amelyek egy festői öböl partján találhatók (a Wall Street közelében lenni már rég nem sikk), majd a tíz legnagyobb bank és befektetési bank első számú vezetőit összehívták a Fed New York-i épületébe. Ha nem valamiféle világkatasztrófa elkerülését célzó tárgyalásról lett volna szó, az alkalmat méltán lehetne nagyszerűnek vagy éppen ünnepélyesnek nevezni, de a temetői hangulat ezt semmiképpen nem indokolta. A fiúk már maguk is tudták, de azért a biztonság kedvéért így kollektíve is közölték velük, hogy a haza mit kíván tőlük: némi zsozsót az LTCM megmentésére. Gyorsan össze is dobtak mintegy 3,6 milliárd dollár tőkeemelést, és fenntartották az addig folyósított vagy beígért források alapjául szolgáló finanszírozási konstrukciókat, valamint meghagytak 400 millió dollár értékű részesedést az LTCM vezetőinek. Időközben sorozatom egyik kedvenc szereplőjének, Warren Buffetnek az ajánlatára (250 milkót adott volna az alapért, betett volna 4 milliárd dollárt más befektetőkkel, és átvette volna az irányítást, ha az összes finanszírozást fenntartják a bankok) az alap vezetői nemet mondtak, nem utolsósorban azért, mert az vagy 150 millió dollárral rövidítette volna meg őket a bankok ajánlatához képest (és akkor a kegyelmi kérvény ellenjegyzése még nem is volt téma).

Rendkívüli kamatlábcsökkentés. Nem sikerült sem a távol-keleti válságnak, sem az orosz összeomlásnak, talán még Brazília sem váltotta volna ki önmagában; de lám, egy rövid kirándulás Connecticut erdős vidékére, a csendes milliomos városkába, ahol az egy négyzetkilométerre jutó luxusautó-dealerek száma magasabb, mint Dubai repülőterének duty free shopjában. Gondolhatnánk, minden szentnek maga felé hajlik a keze, így a Fed is csak akkor reagált, amikor saját bankjait fenyegette közvetlen veszély; ámde ugyanezen pénzintézetek buktak az említett fejlődő piacokon is. Nos, úgy tűnik, a Fed rémülete racionális gondolkodás eredménye, hiszen mindössze arról van szó, hogy az LTCM összeomlása valóban nagyobb veszélyt jelenthet a világ pénzügyi mechanizmusainak működésére, mint a távol-keleti és az orosz válság. A szóban forgó hitelveszteségek nagyságrendileg megegyeznek, sőt a fejlődő piaci befagyott hitelek még nagyobbak is lehetnek, de azokon túlmenően messze nincs akkora mérlegen kívüli tőkeáttétel, mint az LTCM pozícióinak esetében. Az eddigi látszólagos nyugalmat ezúttal az zavarta meg, hogy egyre többen érzékelik: a származékos pozíciók kockázatának felmérésekor célszerű azok bruttó értékét és nem az egymást kioltó pozíciók nettó értékét venni, ugyanis nem biztos, hogy mindkét ügyletet ugyanazzal a bankkal kötötték. Így például az LTCM 36 pénzintézettel kötött swap (csereügylet) megállapodásokat.

Most jön a rossz hír. Az LTCM nem az egyetlen szereplő, aki származékos pozíciókkal rendelkezik, és nagyon sok ilyen szereplőnek hasonlít a mérlege az LTCM könyveihez, vagyis long a magas hozamú papírokban és short (tehát áresésre számít) az alacsony kamatozásúakban. Az elmúlt hónapokban az előbbinek összeomlott az árfolyama, az utóbbinak pedig felment, vagy jobb esetben változatlan maradt.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.