Kálmán C. György: Magánvalóság (Felhatalmazás)

  • 1998. június 18.

Egotrip

Egy napon arra fogok ébredni, hogy új polgári kormányunk legpolgáribb pártjának egyik polgári vezetője bejelenti: ők, mármint a polgári kormány, arra kaptak a polgároktól felhatalmazást, hogy a mirelit zöldborsó árát másfél százalékkal csökkentsék, míg viszont e felhatalmazás értelmében a sárga bermudák ára a jövőben 6,78 százalékkal magasabb lesz.

Egy napon arra fogok ébredni, hogy új polgári kormányunk legpolgáribb pártjának egyik polgári vezetője bejelenti: ők, mármint a polgári kormány, arra kaptak a polgároktól felhatalmazást, hogy a mirelit zöldborsó árát másfél százalékkal csökkentsék, míg viszont e felhatalmazás értelmében a sárga bermudák ára a jövőben 6,78 százalékkal magasabb lesz.

Én nagyon öreg ember vagyok, még tanultam úgynevezett tudományos szocializmust, és mindig lenyűgözött az a gondolatmenet, amely szoros összefüggésbe vonta a proletariátus és a kommunista párt igazságát. Az érvelés abból indult ki, hogy a proletariátus történelmi távlatban győzni fog, tehát (ugyancsak történelmi léptékkel mérve) mindig igaza van, bármit cselekedjék is. A proletariátus osztályérdekei, amelyek döntéseit meghatározzák, végső soron az emberiség végső érdekeivel esnek egybe. Már most a kommunisták pártja leképezése, megtestesítője vagy emanációja a proletariátusnak; nem azonos ugyan vele, mégis egyek. (Valami olyasfajta viszony lehet ez, mint a Szentháromságnál; s ahogyan bizonyos korokban kínos volt a Szentháromság belső azonosságviszonyait firtatni, ugyanúgy nem volt jó prognózisa annak, aki a kommunisták és a proletariátus kapcsolatát kérdőjelezte meg.) Ha tehát a proletariátus tesz valamit, abban - történelmileg - biztosan igaza lesz; még jobb azonban, ha helyette a kommunista párt tesz valamit, bármi legyen is az: jól teszi, és igaza is van, hiszen azok nevében teszi, akiknek mindig igazuk van.

Egyáltalán nem akarom azt sugallni, hogy az alakulandó magyar polgári kormány bolsevik volna, vagy bolsevik módon gondolkodna; ez nem volna igaz, és amúgy is undorító dolog ez a bolsizás. De szerintem nehéz nem észrevenni az érvelések hasonlóságát: ahogyan a polgár dönt (és kvázi szükségképpen jól dönt), az a párt, amely a polgárok akaratából, a polgárok megbízásából, a polgárok felhatalmazásával fog uralogni, bármit tesz, jól teszi - hiszen a polgárok akaratából (stb.) cselekszik. Nemrég megtudtuk, hogy a polgárok arra adtak felhatalmazást, hogy Orbán Torgyánnal tárgyaljon; kiderült, hogy a polgárok akaratából kell minisztériumokat létesíteni meg kettévágni; mindent, amit a kormány tenni fog, a polgárok fogják baromira akarni, hiszen az ő megbízásukból kormányozza őket a polgári kormány.

Közös a két gondolatmenetben, hogy valamely társadalmi rétegnek hízeleg, annak az osztálynak a támogatására és bizalmára számít; a legfőbb jó letéteményesét egy rétegben nevezi meg, s magát e réteg szószólójának, részének, manifesztációjának (stb.) nevezi. Vannak persze különbségek is: Orbán választói valóban megismerhettek egy programot, amelyre áldásukat adhatták. De kíváncsi vagyok, a választók hány ezreléke olvasta el valóban ezt a programot, s hogy vajon Torgyán doktor vagy Boross, Balsai és Horváth exminiszterek milyen címszó alatt szerepeltek benne. S vajon akik az alakulandó polgári kormányra adták voksukat, mire is adtak felhatalmazást?

Nem bolsevizmus, nem úri gőg, nem hagymázas demagógia. Kis, polgári butaság.

Figyelmébe ajánljuk

Szól a jazz

Az ún. közrádió, amelyet egy ideje inkább állami rádiónak esik jól nevezni, új csatornát indított. Óvatos szerszámsuhintgatás ez, egyelőre kísérleti adást sugároznak csupán, és a hamarosan induló „rendes” műsorfolyam is online lesz elérhető, a hagyományos éterbe egyelőre nem küldik a projektet.

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.