Kálmán C. György: Magánvalóság (Petrovics)

  • 1998. május 21.

Egotrip

Számot szeretnék adni e hasábokon is a lírai én olthatatlan vágyáról, amelyet így szokott ő olykor kifejezni: "Úgy szeretnék valami normális helyen élni."

Számot szeretnék adni e hasábokon is a lírai én olthatatlan vágyáról, amelyet így szokott ő olykor kifejezni: "Úgy szeretnék valami normális helyen élni."

Mert ez a hely azért nem egészen az. Fáj ezt kimondani, de szükséges. S ezúttal nem is egyszerűen választásoktól gyötört kis hazánkról van szó, hanem szűkebb környezetünkről, kedves szomszédainkról is meg erről az egész, fülledt, nem egészen jó illatú, kínos kelet-közép-európai történelemről.

Tény, ami tény: az egyik legnagyobb magyar költő nem magyar származású, mondjuk, szerb vagy rác, meg még mi minden, mit tudom én. Ez lehet nagyon mulatságos, érdekes, szép vagy megható (tessenek felfigyelni a finom fokozásra). Szerintem ez a jelentéktelen irodalomtörténeti adalék megannyi büszkeségre adhat okot, olyan pontja köztudatunknak, ahol összeforrhat nemzeti, liberális, szocialista s megannyi más erő meg gondolkodás. Meg kell hogy dobogtassa a nacionalista szíveket is (lám, a magyar, a nagy, milyen befogadó és asszimiláló); kedves a másság és multikulti szabadelvű híveinek; az internacionalista forradalmi összefogás szoci bajnokainak; és így tovább. A magyarosított nevű Petrovics Sándor valamennyiünk közös ügye, ha bármin összekap négy-öt magyar, ezen ugyan nem.

Erre föl a kolozsvári polgármester olyan márványtáblát avatna, amely a magyar külügy és a Kolozs megyei prefektus egybehangzó véleménye szerint magyarellenes gesztust közvetítene, amennyiben ezt a tényt örök időkre kőbe faragná, s ráadásul nevezett költőt nemes egyszerűséggel szerbnek nevezné ki.

Mármost mi volna, ha nem lenne mögöttünk néhány száz év, amit kölcsönösen jól elbaltáztunk egymásnak, ha nem tudnánk, hogy a polgármester az és olyan, aki és amilyen, ha - egyszerűen szólva - normális helyen élnénk?

Semmi.

Mindnyájan boldogak lennénk, a magyar külügy üdvözölné, hogy a polgármester úr emléket kíván állítani a nagy magyar költőnek, s hogy nem mulasztotta el az arra járó turisták figyelmét felhívni a genealógia azon (mulatságos, érdekes, szép vagy megható) jelenségére, hogy az illető ráadásul nem is magyarnak született. Legfeljebb kis helyreigazításra volna szükség, a polgármester úr tévedett, mert azért a költő mégiscsak magyar volt, kis félreértés, van ilyen. A polgármesternek minden valószínűség szerint olyan szándékot tulajdonítanánk, hogy az e területen élő népek különös összevegyülésére hívja fel az utókor figyelmét. Õ köszönettel tudomásul venné, hogy tévedését korrigálták, intézkedést tenne folyamatba a tábla korrigálása iránt. Újabb Petőfi-emlékhellyel lennénk gazdagabbak, magyarok és románok (sőt immár a szerbeknek vagy rácoknak is lenne hol leróni tiszteletüket népük nagy szülötte előtt).

Ehhez képest a dolog most úgy fest, mintha a polgármester olyan fegyverhez nyúlt volna, amelyet már az óvoda nagycsoportjában is meghaladottnak tekintenek az érettebb gondolkodású óvodások: hogy valakit azért csúfolnak, mert szeplős vagy vörös hajú, vagy szemüveges, vagy a többi gyereket gúnyolják, mert így, ahogy van, bevették maguk közé a csapatba. Mintha ez bármit is számítana. Akit pedig ilyesmivel sokat piszkálnak, az mégiscsak ugrik, még ha tudja is, hogy hülyeség az egész, oda se kellene figyelni. És kész a csetepaté. Még csak azt sem lehet mondani, hogy mindketten hülyék (pedig azok), mert tudjuk, hogy ez a viszony már baromira el van rontva, elég egy rossz pillantás, a másik már üvölt. Szét kell őket ültetni. Mindkettőnek pszichológus kéne, vagy valami jó adag mákos cucli, amitől mindent alaposan elfelejtenének.

Figyelmébe ajánljuk

Szól a jazz

Az ún. közrádió, amelyet egy ideje inkább állami rádiónak esik jól nevezni, új csatornát indított. Óvatos szerszámsuhintgatás ez, egyelőre kísérleti adást sugároznak csupán, és a hamarosan induló „rendes” műsorfolyam is online lesz elérhető, a hagyományos éterbe egyelőre nem küldik a projektet.

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.