Para

Kovács Imre: én

  • 1999. december 9.

Egotrip

Egy szerkesztőségben dolgozom, ahol - mint minden egyéb szerkesztőségben, gondolom - érzéketlen barmok dolgoznak, ha például két hétig nem jövök be, mert izé van (névnap, mondjuk, vagy egyéb indokolt kéthetes toxikus részegség), ami indokolja, hogy ne, ne jöjjek be, nem mintha bármi is indokolná, hogy igen, de induljunk ki az alapesetből, amikor nem, nem jövök be, mert dolgom van, aztán igen.

Most panaszkodni fogok.

Egy szerkesztőségben dolgozom, ahol - mint minden egyéb szerkesztőségben, gondolom - érzéketlen barmok dolgoznak, ha például két hétig nem jövök be, mert izé van (névnap, mondjuk, vagy egyéb indokolt kéthetes toxikus részegség), ami indokolja, hogy ne, ne jöjjek be, nem mintha bármi is indokolná, hogy igen, de induljunk ki az alapesetből, amikor nem, nem jövök be, mert dolgom van, aztán igen.

Nos, ez elatt az időszak alatt senki sem locsolja a növényeimet, szarnak rá, hogy a könnyező pálma leszárad, de a begóniák is rohadnak, illetve bárcsak rohadnának, mert ahhoz víz kell, de ezek inkább kókadnak, nyalják a szart, a fikusz pang, a zöldike hánykolódik, a miskolci - általunk Kereszturynak becézett - virág pedig virul, de biztos azért, mert ő különösen élvezi a nélkülözést, direkt jó neki, ha megtapossák, nem locsolják, belehánynak a cserepébe, belenyomják a csikket, kávézaccot kevernek a földbe, majd azt nyilatkozzák a csatornáknak, hogy a giliszta jót tesz a földnek.

Pontosítok.

A miskolci virág kifejezetten szereti, ha szöges cipővel átrohannak rajta, majd ragasztózó helyi tahók, akik kifejezetten keresik a Köztársaság tér enyheit, hogy áldozzanak szenvedélyüknek, mikor is centrumos zsákot szorítanak szájuk elé, majd belélegzik azt, amit egy centrumos zsák adhat (nem igazán sok, lássuk be), de elfekszenek a gyökerei fölött, még élvezi is, ilyenkor emlékezetes kacsokat növeszt, segédhajtásokat, amelyeken újabb levelek meg bimbók, hogy rohadjon meg minden elmélet, főleg a zöldségekről, de most mégis inkább a növényeimről szólnék.

A növényeim egyszerű, természetes - nem igazán szerkesztőséghez szoktatott - zöldek. Szeretik, ha szeretik őket, és én szeretem őket, mert valahol a széles spektrumú antibiotikumok mögött, ahol a francia filmekből ismert, de nem szeretett ismeretterjesztő nyafog, bennem is rejtezik egy ember, egy dalia.

Ilyenkor bejövök - ők azt hiszik, cikket írni - megöntözni a növényeket, és oda-vissza járok az alacsony csaptól a szobáig, mert alacsony bizony a csap, ahol csak feles kólásdobozokat lehet teleengedni vízzel, aztán fordulni nyolcszor, de néha kilencszer is.

Figyelmébe ajánljuk

Hol az ember?

A megfilmesíthetetlen könyvek megfilmesítésének korát éljük – ezek pedig nagyrészt sci-fik. Herbert Ross Dűnéjének sokszor nekifutottak, mire Denis Villeneuve szerzői húrokat pengető két blockbustere végre a tömegek igényeit is képes volt kielégíteni; Isaac Asimov Alapítványából az Apple készített immár második évadát taposó, csillogó űroperát – a Netflix pedig az elmúlt évek egyik legnagyobb sikerű, kultikus hard sci-fijébe, Liu Ce-hszin kínai író Hugo-díjas A háromtest-triló­giá­jába vágott bele.

Nem viccelnek

  • - minek -

Poptörténeti szempontból is kerek jubileumokkal teli lesz ez az év is – novemberben lesz negyven éve, hogy megjelent a The Jesus and Mary Chain első kislemeze, a melódiát irgalmatlan sípolásba és nyavalyatörős ritmusba rejtő Upside Down.

Elszáll a madárnő

„Én nem tudok, és nem is szeretek a képeimről beszélni. Amit el tudok mondani, azt csak színnel tudom elmondani. Képeimbe belefestettem az életem tragédiáit és örömeit. Ez volt az életem” – halljuk a művész vallomását a kiállítás első termében, a falra vetített 1977-es rövidfilm részleteként.

Aktivizmus színészekkel

  • Erdei Krisztina

Csoszó Gabriella aktivista fotós, töretlen kitartással vesz részt az ellenzéki tüntetéseken és osztja meg képeit azokkal, akik szeretnének mást is látni, mint amit a NER kínál.

Házasok hátrányban

  • Kiss Annamária

Középkorú házaspár egy protokollparti után vendégül lát egy fiatal párt egyetemi lakosztályuk teraszán, hajnali kettőkor. Az elején mit sem sejtenek arról, hogy ez lesz valamennyiük életének talán leghosszabb éjszakája.