Öt és feles

Légfűrész (Történetek a megyeháromból 8.)

Egotrip

A Ságod-Pernyéspuszta mérkőzésen történt.

A Ságod-Pernyéspuszta mérkőzésen történt.

Négy perc volt hátra, és a nagy esélyes hazai csapat a helyiek nagy megdöbbenésére gól nélküli döntetlenre állt az abszolút utolsó helyezett, 12-108-as gólaránnyal szégyenkező vendégcsapat ellen. A pernyéspusztaiak azonban egyáltalán nem szégyellték magukat, sőt büszkék voltak a 12 rúgott gólra. Minden meccsre elutaztak, minden meccsre kiálltak, még ha hét emberrel is. Pernyéspusztán már alig laktak, de a pálya, még, megvolt. A csapat is a környező településekről (Somogyzsitta, Vizslás, Endrefalva) érkezett a meccsekre, egyedül a kapus pernyéspusztai, az apja, nagy-, déd- és ükapja is pernyéspusztai volt, Fűrész, és Béla, valamint kapus. A pernyéspusztai két kapu családi örökség, őrizte is nagyon, a góltól - nem mindig sikerült. Az ellenfél szurkolói meg csúfolták, persze: bé-na Bé-la!, de ő meg se hallotta a bekiabálásokat, süket volt a fél fülére. Ezt onnan lehetett tudni, hogy a kocsmában mindig az asztalfőre ült, és mindig a hang irányába kapkodta a jó fülét. Mert bizony sokat ült a kocsmában, hiszen kocsmáros volt. A csapat is másnaposan és/vagy ittasan érkezett a meccsekre. Megyeháromszerte tudni vélték, hogy a pernyéspusztai kapus magára zárta a kocsmát (vendége úgyse volt), és karaokeversenyt rendezett, minden szombaton, és meg is nyerte, minden szombaton. Ezért tombolt a zene hétvégén Pernyéspusztán, elhallatszott Somogyzsittáig, Vizslásig, Endrefalváig, de még Fábiánházáig is. A csapattagok, ki-ki kocsmában, egyszerre gondolták: Jó formában lesz az öreg. Senki sem tudta, hány éves, nem fogott rajta az idő, mint ahogy ő se fogott sok lövést. Mondják, ötvenhat éves, mások szerint már a hetvenen is túl van, rossz nyelvek azt beszélik, már nem is él.... Megint gurítunk neki egy hetest (általában, átlagban ennyit kapott), gondolták az ellenfelek, most éppen a ságodiak, mert bizony a pernyéspusztai mulatság Ságodig elhallatszott, még azon is túl, Egerszegig.

Most azonban csend volt Ságodon, csupán az elégedetlenség moraja futott végig a nézőkön, mint ahogy a pályán kellett volna futnia a jobbszélsőnek vagy a balnak, mindegy, csak fusson már el, adja be, és a center, Koki (Kovács I) meg bólintsa be, és ha egy aprócska góllal is, de verjük már meg ezeket a szerencsétlen, tökutolsó pernyéspusztaiakat, akiket mindenki tönkrevert, akik csak nyolcan vannak, és már lépni se bírnak. Egy perc volt hátra, a nézők már elindultak haza, a kocsmába, amikor a centerhalf végső kétségbeesésében felívelte a labdát, Koki a tizenhatosnál belefejelt, lesz, ami lesz; szállt a labda, aztán gurult; a pernyéspusztai kapus az ötösön állt, már ő is elindult haza, a kocsmába, és csak nézte, ahogy a labda átvánszorog a gólvonalon. Koki kirohant a nézők közé, úgy örült ennek a gólnak (pedig mesterhetesre készült), mint amikor feljutást érően bólintott a csataszögiek hálójába. Meg is kapta érte a sárga lapot, mármint most, túlzott gólörömért. És mert ez volt a második sárga, jött a piros, mehetett zuhanyozni. Persze Kovi nem ment, szidta a bíró kurvanyját - megtehette, kétszer nem állíthatta ki. (Bár volt ilyen is, az Örspuszta-Rum-meccsen, erről majd egyszer.) Aztán persze lement, de bosszút esküdött, s forralt. És Koki komolyan gondolta, komoly férfiú volt ő, a körzeti megbízott.

Az idő lejárt, de a bíró jelezte, hogy a Koki kiállítása körüli közjáték miatt hosszabbít. (Nem ő alliterált ilyen szépen; a helyi tudósító, az ÚjSágod munkatársa jegyzetelt a sajtóhelyen, a korlát melletti büfé asztalánál ülve, és már fogalmazta a tudósítás címét: "Leborulunk NagySÁGOD előtt!", persze Kovács I készülő szobrát nyaldosta fényesre máris.)

És ha az idő lejárt, és mégis megy tovább, minden, a játék - akkor valaminek történnie kell.

Szöglethez jutott a Pernyéspuszta, mind a nyolcan a ságodi tizenhatoson belül, a kapus is feljött, fejelni - a tévében látta, így kell. Hogy feljött, az túlzás, inkább, ahogy a labda az imént a gólvonalon, átvánszorgott ő is a pályán, menni már nem tudott - ezért nem futott ki, nem is ő rúgta ki a labdát, nem is bírta volna. A nekifutást. A földet nem szerette, a föld lehúzta, hívta, gyere, Béla, gyere; a levegőt kedvelte, röpködött; állítólag a füle is akkor kapott légnyomást, amikor a falu fölött röpült, többen látták, Somogyzsittán, Vizsláson, Endrefalván, még azon is túl, Tinnyén, igaz, a kocsmából. A rossz fülében, mondják, a szférák zenéje szól, azért mosolyog mindig. A meccseken védte a félmagas, magas lövéseket; a lapos, fű alatti labdákat viszont csak nézte. Most pedig jött a szöglet, magasan, az öt és felesen túl, a tizenegyes ponton innen szállt a labda, túl magasan, a nézők megnyugodtak (nem mintha izgultak volna), ebből nem lesz semmi, kimegy az oldalvonalon - amikor felemelkedett, de nagyon magasra, magasabbra, mint Kovács I!, ilyen magasra még nem emelkedett senki, ezen a pályán, de, kijelenthető, a világ egyik pályáján se, ilyen nincs is!, és ebben az emelkedett pillanatban befejelte, gól, egy-egy. Újrakezdésre már nincs idő.

Már nincs idő. Megállt a ságodi pályán, állnak a nézők, dermedten a pillanatban, újrajátsszák a gólt, újra és újra, vissza az időben, végtelen ismétlés. A játékosok is állnak, hazaiak és vendégek, nem hiszik. Nem hisznek, a szemüknek se. Aztán mindenki, minden visszazökken, az idő, mindenki egyszerre tér magához, meg-vá-runk! meg-vá-runk!, ordítják a drukkerek, a bíró bemenekül az öltözőbe, a ságodi játékosok a fűben, a pernyéspusztaiak is, leteperték, ölelgetik a kapust, ahogy felmentél! ez nem igaz!, a kapus kimászik az övéi alól, alig kap levegőt, pont a fejemre esett, többet nem tud mondani, a többiek ordítanak, megvan az első pontunk! és az utolsó! a becsületpont! Vállukon viszik a kapust, kinek ez igen jólesik, jártányi ereje sincs már.

A meccs krónikájához tartozik még (bár erről persze az ÚjSágod nem számol be), hogy a kocsiján hazafelé (Tiszatarján) tartó bírót Ságod határában Kovács I, immár egyenruhában, leintette, és megbüntette. A bíró nem kérdezte, miért, szó nélkül fizette ki az igen magas bírságot, sokszorosát bírói díjának, de örült, hogy ennyivel megúszta. Még hálás is volt Kovács I-nek, mert jelenlétével megvédte az üldöző ságodi autókonvoj féktelen haragjától.

A pernyéspusztai kapus pedig meghívta a csapatot kocsmájába, és reggelig folyt az ital, szólt a karaoke. És itt történt az újabb csoda: a kapus nem ám saját, hanem Komár Laci, Payer Öcsi, Harangozó Teri (!), Szűcs Judith (!!), az Apostol együttes (!!!) és a többiek hangján énekelt. Ilyen nincs! Felidézték a fejesgólját, ahogy felemelkedett, lába már a felső léc fölött. Ilyen nincs! És elhitték, amit megyeháromszerte mondogatnak: pernyéspusztai kapus, ilyen nincs! Csak a meccsekre jár vissza.

És a végére a ságodi tudósító is megtalálta a címet.

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”