Mélyi József: Pálya a magasban

A diktátor stadionja

Egotrip

A szovjet pártvezetés 1931 júniusában hozott döntést Moszkva megújításáról. A program középpontjában az Empire State Buildingnél is magasabbra törő Szovjetek Palotájának terve állt; ezzel egyidejűleg merült fel egy hatalmas stadion létrehozásának gondolata. A vezetés számára úgy tűnt, hogy a szovjet főváros, amely 1928-ban még kényelmesen adott otthont az Össz-szövetségi Szpartakiádnak, időközben kinőtte az első ötéves terv keretében épített Dinamo-stadiont; Sztálin olyan komplexumra vágyott, amely méltó módon köszöntheti majd a következő „szovjet olimpiász” résztvevőit a világ minden tájáról. Helyszínként Izmajlovo városrészre esett a választás, ahol az egykori cári birtokon egy 120 ezer nézőt befogadó, futballmeccsek mellett katonai parádék és más sport- és tömegesemények megrendezésére is alkalmas stadion elképzelése körvonalazódott.

A Sztálinról elnevezendő stadion terveinek elkészítésére a Szovjetunió egyik legtöbbet foglalkoztatott építésze, Nyikolaj Jakovlevics Kolli kapott megbízást. A skót felmenőkkel rendelkező Kolli – középső neve eredetileg Dzsemszovics volt – fiatal korában maga is aktívan sportolt, egyebek mellett lovagolt, teniszezett és kajakozott, később ezzel is magyarázta a sportpályák tervezése iránti vonzalmát. Építészeti elképzeléseiben a forradalom után jelentek meg az avantgárd elemek: a polgárháború áldozatainak emlékművet tervezett, amelynek alapmotívuma egy sziklába fúródó vörös ék volt. A húszas években számos lakóházprojekt fűződött a nevéhez, emellett részt vett a Dnyeper folyóra épített monumentális vízerőmű tervezésében. Az évtized végén egy időre Párizsba költözött, ahol Le Corbusier-vel dolgozott együtt, s a francia építész szerzőtársaként jegyezte a moszkvai Centroszojuz modernista épületét. A harmincas években a szigorúbb sztálini elveknek és elvárásoknak megfelelve a klasszicizmus felé fordult, s ebben a szellemben kapott megbízást – a moszkvai metróépítkezések részelemeivel párhuzamosan – a nagy stadion kialakítására.

A nagyság nemcsak a futballhelyszínre, hanem az egész komplexumra vonatkozott: összesen 300 hektárra készültek tervek, a területen edzőpályákkal, velodrommal és vízisíközponttal. A stadion a rajzokon különleges kialakítást sejtetett: nézőtér csak a pálya három oldalán húzódott – patkó alakban, nyugat felé rámpaszerűen, folyamatosan emelkedve –, az együttes keleti irányban egy hatalmas, téglalap alakú füves térben folytatódott. (Mindez nagyon hasonló Le Corbusier néhány évvel későbbi terveihez, s ez a minta tér vissza a Népstadion háború utáni első elképzeléseiben is. Dávid Károly alkotásában azután csak a hatalmas, szobrokkal szegélyezett dromosz maradt meg.) Kolli elképzelése szerint a stadionban ülő néző és a természet kapcsolata nem szakadhat meg – a vizuális összeköttetést a szomszédos izmajlovói parkra nyíló pillantás biztosította. Maga az épületterv az ókori görög építészet elemei mellett utalásokat tartalmazott a római Colosseumra, s az elgondolás monumentalitásában sem maradt el attól: a tervezői ígéretek szerint a befogadóképesség akár 200 ezerre is növelhető lett volna. A stadion bejáratánál hatalmas kolonnádok és ívek fogadták a látogatókat, akik munkások, parasztok, atléták és kommunista vezetők – köztük természetesen Sztálin – szobrai között érkezhettek volna meg a nézőtérre.

A Sztálin Stadion építése 1934-ben kezdődött; az első időkben az ellenolimpia helyszínének kialakításában valószínűleg külön hajtóerőt jelentett a Berlinnel folytatott építési verseny, és az olimpia propagandajelentőségének felismerése. Miközben a felszínen a költségek folyamatos növekedése mellett akadozott az építés, valódi munka leginkább a föld alatt folyt: az 1936-tól kezdve szigorúan elzárt területen többfunkciós pinceteremsor épült ki, amelyben az utókor egyszerre láthatja a reprezentatív fogadóhelyiségek sorát, illetve egy korántsem közönséges bunkert. 1939-ig a földből mindössze egy 10 ezer férőhelyes tribün emelkedett ki, de a föld alatti tereket a háború közeledtével már különböző honvédelmi szervek vették birtokukba. A stadion építését hivatalosan a szovjet–finn háborúra hivatkozva szüntették be, de nagyobb szerepet játszhatott ebben a befejezés reménytelensége. Az ostrom idején az alépítmény valóban bunkerként és irányítóközpontként működött, s bizonyos, hogy legalább egy alkalommal maga Sztálin is járt itt. (Bár a Sztálin Stadion félbemaradt, a harmincas években mégis épült egy olyan moszkvai sportkomplexum, amely a diktátor nevét viselte. Cserkizovóban 1933 és 1936 között készült el az eredetileg a villamossági dolgozók szakszervezetének stadionjaként megtervezett Sztálinyec, amelynek oszlopsoros, szoborcsoportos, klasszikus bejárata mögött labdarúgó-, tenisz-, röplabda- és atlétikai pálya is megtalálható volt. A háború előtt más moszkvai futballcsapatok mellett három évig itt játszott maga a Sztálinyec együttese is, amely azonban az eredmények romlásával 1939-ben már érdemtelenné vált a névre.)

A háború átírta a korábbi terveket. Moszkva átalakítása megakadt, a Szovjetek Palotájának alapjait részben tankcsapdákhoz használták fel. A félbemaradt izmajlovói stadiont a hatvanas években leegyszerűsítve fejezték be, méghozzá Borisz Jofán, a Szovjetek Palotájának tervezőjének elképzelései alapján. Nyikolaj Kolli a háború után több szovjet város újjáépítését irányította, Minszkben ő tervezte a Dinamo stadionját is. (Egyébként a második világháború idején hősi emlékművek tervezésével is foglalkozott, ő volt az 1947-ben kiadott emlékműmintakönyv szerkesztője, így valószínűleg számos, Magyarországon felállított szovjet obeliszk is a nevéhez köthető.) 1947-ben Kolli már a sztálingrádi stadion tervein dolgozott; a Népsport tudósítója az építész moszkvai műtermében a falakon sorakozó akvarellvázlatokról így írt: „Fenséges épületet látunk a folyóparton, oszlopcsarnoka az athéni Akropolisz homlokzatára emlékeztet.” A legkegyetlenebb harcok egykori helyszínére tervezett stadion végül szintén nem épült fel, 1953-ban viszont Moszkvában – Kolli nélkül – megkezdődött a Luzsnyiki stadion építése; itt rendezték meg azután a háború utáni első nagy szpartakiádot 1956-ban.

A „Sztálin-bunkert” befalazták, és csak a kilencvenes évek elején bontották ki újra. Négy helyiség maradt meg csaknem változatlan formában, ezek különböző sztálini relikviákkal feltöltve 1996 óta látogathatók. A bunker fölött az izmajlovói stadionban ma is edzenek, bár egészen különös körülmények között: a bejáratnál tankok állnak, a játékoskijáró fölött egy valódi vadászgép látható, s a pálya körül egyenletes elosztásban ágyúk sorakoznak. A legújabb tervek szerint korszerű atlétikai stadiont építenének itt, amely akár világversenyek megrendezésére is alkalmas. És így tovább.

 

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.