Egotrip

Mélyi József: Pálya a magasban

Aránylag könnyen megtanulhatja

Egotrip

Lassan véget ér a síszezon, és Magyarország még mindig nem ratifikálta Finnország NATO-csatlakozását. Pedig lesz még tél és jöhet a kutyára dér. 1939 tavaszán a háborúra készülődő országok még aligha foglalkoztak azzal, hogy ütőképes sítalpas csapatokat állítsanak fel, míg egy évvel később már mindegyik arra vágyott, bárcsak olyan „síelő kísértetekkel” rendelkezhetne, mint a finnek, akik képesek voltak feltartóztatni az oroszokat is. (Magyarország egyébként a téli háborúban gyorsan a finnek segítségére sietett – igaz nem hivatalosan, mégis Teleki Pál kezdeményezésére kormányzati erőforrásokkal –, a fegyverek mellett még egy 346 főből álló önkéntes egységet is küldtünk; már nem vetették be őket, mert 1940 márciusában Moszkvában megkötötték a békét.)

1940-ben a magyar sajtóban is sok szó esett arról, hogy a finn sportolók milyen fontos szerepet játszottak a szovjet támadások megállításában. Megemlítették, hány öttusázó szolgált a seregben; hogy ott volt a fronton az olimpiák atlétikai bajnokai közül a gerelyhajító Matti Järvinen, vagy – reumája ellenére – az akadályfutó Volmari Iso-hollo, míg a legnagyobb legenda, Paavo Nurmi amerikai körúton gyűjtött támogatásokat a finn harcosoknak. A legtöbbet azonban a sízőkről beszéltek, akik között olyan nagy nevek is voltak, mint Pekka Niemi, aki sífutóként az 1936-os téli olimpián szerzett bronzérmet, egy évvel később pedig világbajnok lett 50 kilométeren, vagy Kalle Jalkanen, aki ugyanezen a távon 1938-ban nyert a vb-n, de előtte már a váltó tagjaként olimpiai bajnok is lett. A beszámolók szerint az 1939-es zakopanei világbajnokságon 18 kilométeren aranyérmes Jussi Kurikkala akár 200 kilométert is meghaladó felderítő utakat vállalt, a régebbi finn bajnokok, mint Tapani Niku vagy Sulo Nurmela pedig hasonlóan hosszú távon vezettek járőregységeket. Többen haltak hősi halált, köztük Jalkanen, aki 1941-ben, a téli háborút követő folytatólagos háború során esett el, vagy a szintén világbajnok Eino Olkinuora, aki már az orosz földön folytatott harcokban vesztette életét. (Finnországot a sztálini Szovjetunió 1939 novemberében támadta meg, ám az ország teljes elfoglalásának ez a kísérlete kudarcba fulladt. A „téli háborút” lezáró, 1940 márciusában megkötött békeszerződés nyomán Finnország háború előtti területének 10 százaléka került szovjet fennhatóság alá. A „folytatólagos háború” 1941 őszétől 1944 szeptemberéig tartott, az ezt lezáró béke lényegében az 1940-es határokat szentesítette, és Finnországot semlegességre kötelezte – a szerk.)

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)

Ide? Hová?

Magyarországon úgy megy, hogy négy­évente kijön a felcsúti jóember a sikoltozó övéi elé, és bemondja, hogy ő a Holdról is látszik.

Semmi jóra

„Újabb Mi Hazánk-siker: a Zeneakadémia lemondta Varnus Xavér koncertjét!” – írta büszkén Facebook-oldalára november 15-én Dúró Dóra. A bejelentést megelőzően a politikus nyílt levélben, az Országgyűlés alelnökeként követelte a Zeneakadémia vezetőjétől a koncert lefújását – minden különösebb vizsgálat, vizsgálódás nélkül, egyetlen ún. tényfeltáró cikkre alapozva.

„Itt nyugszik fiam, Marcel”

A holokauszt minden tizedik áldozata magyar volt. Köztük azok is, akiket a kevéssé közismert északnémet lágerrendszerben, a Neuengammében pusztítottak el. Miért fontos az emlékezés, és hogyan fest annak kultúrája? Mit tehetünk érte, mi a személyes felelősségünk benne? Hamburgban és a környező városokban kerestem a válaszokat.

 

Nacionalista internacionálé

Felejtse el mindenki az ósdi románozást vagy szlovákozást, a 2020-as évekre megújult a szélsőjobb: elsősorban a Nyugatot szidják egymás helyett. Június 9. után az Európai Parlamentben már pártcsaládjuk is van.