Nádori Péter: A tegnapi újság (2. Egy alvadt struktúra)

  • 2003. november 13.

Egotrip

A szerző újságíró, kommunikációs tanácsadó, a Magyar Narancs korábbi felelős szerkesztője.
A szerző újságíró, kommunikációs tanácsadó, a Magyar Narancs korábbi felelős szerkesztője.

2. Egy alvadt struktúra

Sok érdekesség van leírva és megmutatva az egykori MSZMP-funkcionárius és párttörténész, Berecz János Vállalom címmel megjelent memoárjában. Meg van mutatva, hogy azért ha a hetvenes évek során Angolában tett hivatalos, baráti látogatást az ifjú magyar pártvezető, minden további nélkül fel tudott úgy öltözni, mint aki a repülőtérről egyenesen a gerillák táborába siet majd, és fegyveresen csatlakozik a haladás ügyéért folytatott küzdelemhez: az a bizonyos háromnegyedes, minden bizonnyal kekiszín zubbony, a jó sok zsebbel és gombbal és váll-lappal, amihez hasonlókat ma már legfeljebb tényleg idős operatőrök hordanak, s amihez annyira jól megy a töltényöv meg a guevarás szakáll. Mondjuk Berecz János választéka az angolai út során is végig rendben volt tartva, ez is látszik a kötetben közölt egykorú fotón. Egy másikon meg az látszik, hogy Jasszer Arafat vagy a múlt század kiemelkedő tehetségű színjátszója volt, vagy igazán meleg, őszinte érzelmeket táplált Berecz János, illetve az általa képviselt magyar kommunista mozgalom iránt. Le van aztán írva a memoárban, hogy Berecz János nagy híve volt mindig a mindenféle reformoknak, továbbá hogy Kádár János (az MSZMP Központi Bizottságának első titkára) azért tartott odahaza a kertben baromfit, mert egyfelől hogy néz ki egy kakas tyúkok nélkül, másfelől pedig a kakashoz érzelmileg kötődött, ugyanis gyermekkorában oly szegény volt (mármint Kádár János), hogy csupán egy kakast birtokolt (Berecz János szóhasználata), s a madarat madzagon sétáltatta fel-alá a gangon, magányát oldandó. I shit you not, ahogy az angol mondja, de mindezt csak érdekességképp sorolom.

Viszont Berecz János 1982-ben, a párton belüli erőviszonyok alakulása és Kádár János gondoskodása következtében az akkor legnagyobb példányszámú magyar napilap, a Népszabadság főszerkesztője lett, az országot irányító Kádár János pedig nem sokkal ezután látogatást tett a szerkesztőségben. (Országos napilap főszerkesztőjének lenni abban az időben enyhén szólva politikai pozíciónak számított: Darvasi István, aki a hatvanas évek végi alapítástól 1984-ig volt a Magyar Hírlap első embere, akárcsak Berecz, egyenesen a pártapparátusból érkezett a kormány lapjához, s Pethő Tibor, a Magyar Nemzet először 1973 és 1982 közt regnált főszerkesztője sem csupán sajtószakemberként vett részt a közéletben: a lapot felügyelő Hazafias Népfront Országos Tanácsának alelnöki teendői ellátása mellett arra is jutott ideje - egyébként Darvasihoz hasonlóan -, hogy az Országos Béketanácsban is alelnökként tevékenykedjen. Mindezzel együtt a legkomolyabb sarzsi messze a Népszabadság főszerkesztőjéé volt, fenn is maradt egy 1980-as levél, amelyben Darvasi és Pethő egy KB-titkárnak vagy hasonlónak arról ír: nem igaz már, hogy nincs rendezve az autóhasználati joguk, üdülési beutalót is vagy tudnak szerezni, vagy sem, nem panaszképp, de bezzeg a Népszabadság főszerkesztője a pártapparátusba van sorolva, neki ilyen problémái nincsenek.)

Berecz János visszatekintve úgy látja, az ország első emberének a szerkesztőségben való megjelenése megerősítette az ő házon belüli pozícióit, valamint felidézi, hogy Kádár János ez alkalommal hívta fel a figyelmet: sokkal jobb lenne, ha vasárnap nem jelennének meg a napilapok, mivel az olvasó-dolgozót (Berecz János szóhasználata, talán Kádár János nyomán, talán nem) vasárnap hagyni kell pihenni, amelyik meg végképp nem akar, annak akkor legyen melléklet a szombati számban, majd azt előveszi vasárnap és olvas. (Kádár János amúgy is ki volt hegyezve arra, hogy a média ne állítson felesleges kihívásokat a felhasználó elé. Egy, a fentiek tükrében éppenséggel hihető oral history-töredék szerint attól is a falra mászott, ha egy-egy cikk a lapok címoldalán kezdődött, de nem ott, hanem valahol belül a lapban ért véget. Ne csináljunk az agitációs propagandamunkából tájékozódási futást annak a dolgozónak a számára, elvtársak.) Másfél év egyeztetés, előkészítés, tervezés, hatástanulmányozás következett, emlékszik vissza Berecz János, míg végül sikerült megvalósítani az első titkári célkitűzést. Addig a hétfő volt a központilag gondolkodásmentesített nap (se újság, se múzeum, igaz, sokáig tévé sem), akkor a Hétfői Hírekből, amely a kor és a rendszer értékrendje szerint bulvárlapnak számított (s mint ilyen, nyilván nem fárasztotta az olvasó-dolgozót), Vasárnapi Hírek lett, a rendes napilapok (Magyar Hírlap, Magyar Nemzet, Népszabadság, Népszava) szünnapja hétfő helyett vasárnapra került. Így működtette Kádár János a nevéhez fűződő kádárizmust, majdhogynem szó szerint megfogalmazva azt, amit rendszere egyik legfontosabb tulajdonságának tartunk visszanézve rá. A tömegek hálásak lesznek, ha nem zargatjuk őket egyfolytában ideológiával, politikával, közügyekkel; mi, amennyire ezt geo- és reálpolitikai helyzetünk lehetővé teszi, békén hagyjuk őket, cserében ők is békén fognak hagyni bennünket. Kommunista szombat után (inkább helyett) Lada-vasárnap, telekvasárnap, frizsidervasárnap, másodikgazdaság-vasárnap, bulvárújság-szerűség-vasárnap.

A Népszabadság nem a New York-i és nem is a londoni Times, az alkotmányban sincsen benne, hogy pont vasárnap kéne a legvastagabbnak lennie. Ám amikor magunk elé vesszük a Népszabadság, a Magyar Hírlap vagy a Népszava szombati mellékletét, tudjunk róla: azért vannak pont így a dolgok, mert Kádár János 1982-ben a Népszabadság szerkesztőségében azt mondta, hogy nem kell a lakosságot vasárnap is politikával irritálni. Ugyanezért nem hordta ki a lapkihordó vasárnap a sportújságot egyébként, ami elég egyértelmű bizonyíték arra, milyen velejéig rothadt volt az a rendszer. Egy alvadt struktúra: a Kádár-rendszernek ugyan régen vége, de a szombati újságokban ott a melléklet, a lapkihordó pedig többnyire most sem hordja ki vasárnap a sportújságot.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.