egotrip

Sajó László: Öt és feles  

Egotrip

Air Béla

(csapatképrészlet)

Ült K.(ispados) Dezső meccs után a Corner szögletében, tavasszal-nyáron a kerthelyiség fái alatt, ősszel odabent; néhányan jönnek a zuhany alól (neki nem kellett fürödnie, nem izzadt meg a padon, vagy ha beállt, néhány percre), de hamar elmennek, autósok; ásványvizet, ájsztít, citromos sört ittak, K. Dezső egyedül maradt.

Ám váratlanul ivócimborát kapott, a veterán csapatba igazolt egy szép szál öreglegény, el is nevezték Toronynak (à la Balogh Torony), de K. Dezső várt még az elnevezéssel. Tekintélyt parancsoló termetén kívül ismertetőjele volt még, hogy a védelem tengelyében határozottan, ám (néhány esetet kivéve, azok is taktikai okokból) sportszerűen takarított, avatkozott közbe, veterán korára megkopott gyorsaságát jó helyezkedéssel ellensúlyozta (olykor a csatárt kibillentvén, megengedett eszközökkel, egyensúlyából). De legfontosabb, K. Dezső számára elég különös ismertetőjele, hogy meccs után jägert ivott, nem egyet. Így barátkoztak össze, unicum és jäger, sörök mellett. Egy ilyen (nem ritka) alkalommal, amikor az alkoholmentes (vagy pohár) sörig jutó csapattársak elmentek és ketten maradtak a kelenföldi estében a kerthelyiség piros-fehér kockás (helyesen: négyzetes), viaszkos vásznas, miszerint abroszos asztala mellett, K. Dezső papírt, tollat vett elő, mesélj magadról, írok valamit, már ha van benned elég anyag. Air Béla (ezt a nevet kapta K. Dezsőtől, a Malévnak fejelt gólja után) kihúzta magát, eltakarta a lemenni készülő napot, megivott (még) egy jägert, anyag, az van bennem, kezdhetjük.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

És meghalni a gyönyörtől

„A fájdalom politikai kérdés, a gyönyör politikai kérdés” – okítja a haldokló Mollyt (Michelle Williams) egy gyönyörű leszbikus (Esco Jouléy), aki egy személyben radikálisan szabad szexuális felfedező és empatikus szociális munkás is.

Végtére is a gyerek az első

Lehet-e hazugságra építeni értelmes életet, főleg másokét, a családtagjainkét, a gyerekünkét? Persze kizárólag az ő érdekükben! Van-e olyan érdek, ami fontosabb, mint az igazság?

Kísérleti fizika

Öveges József fizikus, piarista szerzetes, tanár, mondhatni mé­dia­­sztár volt a hatvanas–hetvenes években. Közvetlen stílusban, élvezetesen előadott ismeretterjesztő előadásai és a közben bemutatott kísérletek tették ismertté.

Micimackóék felnőttek

Ládaasztal a fő díszletelem a Három Holló pincehelyiségének apró színpadán, olyan, amilyenek mellett a fesztiválokon szoktunk iszogatni. Körülötte jégkockához hasonló, hol egységes kékben, hol különböző színekben pompázó ülések. Gyerekként nem egészen így képzeltük a Százholdas Pagonyt.

A ház torka

Egy Pireneusok mélyén megbújó faluban, a Clavell házban a család egyik nőtagja éppen haldoklik. Hörgő, bűzölgő, démonisztikus tusa ez, pokoli gyötrelem. Nem véletlenül gondolunk a pokolra és érezzük meg egy földöntúli lény jelenlétét.

Mi a művészet?

Hazánk kulturális miniszterének, Hankó Balázsnak – aki a 2023-as és a 2024-es szja-bevallásának „munkáltató” rovatába is „Kultúrális és Innovációs Minisztériumot” írt – érezhető, napi gondjai vannak a nyelvhasználattal.

A javaik és az életük

Válaszolnak… Az a legjobb ebben a szánalmas bolhacirkuszban, hogy válaszolnak, és megmagyarázzák. Hogy az nem is úgy van, mert nem is az övéké, csak épp náluk van, valahogy. Bérelték, lízingelték, amikor egy percre nem figyeltek oda, a nyakukba akasztotta valaki vagy valami. Néztem a tájat, és rám esett, a Jane Birkin meg a táskája, szerencsére nem az egész Gainsbourg család, gyerekkel, kutyával, szivarral.

Honfiak  

–Librettó–

(A helyszín az első négy felvonásban mindvégig a miniszterelnök dolgozószobája.)

Nemcsak a hősök arcai

82 éve, 1943. április 19-én kezdődött, és szűk egy hónapig tartott a varsói gettófelkelés. Miközben a nácik leszámoltak az alig felfegyverzett lázadókkal, porig rombolták a zsidók számára kijelölt városrészt, a túlélőket pedig haláltáborokba küldték, Varsó többi része a megszállás hétköznapjait élte. Hogyan emlékezik ma Lengyelország a világháború alatti zsidó ellenállás legjelentősebb mozzanatára?

„A legkevésbé sem keresztényi”

A nyugati populista mozgalmak és pártok a kereszténység kifacsart értelmezését használják fegyverként a hatalomért folytatott harcban, miközben a hagyományos kereszténydemokrácia identitásválságba került. A Princeton University professzora arra is figyelmeztet: legalább mi ne beszél­jünk szélsőjobboldali „hullámról”.

Mindenki hibázhat

Nem állítható, hogy a KSH direkt hamisítana adatot a szegénységi mutatók kiszámításánál. Mégis, valahogy mindig a „kellő” irányba mutatnak a számok.