Egotrip

Sajó László: Öt és feles

Egy kutya, két ló, három macska (innikéktúra)

Egotrip

Robog a HÉV Szentendréről Szentlélekre
A lovakat leitatják, ugye?

Kidobott IKEA-falióra egy udvaron, a békásmegyeri lakótelep ablakain a lemenő nap fénye.

K.(ocsmás) Dezső lírai hangulatban, még nem delirál. Szentendre, HÉV-megálló, a közelben Csikó Borozó (említtetik Sárga Csikó néven is), ezt a helyet csak a szentendreiek ismerik, mondta Reményi Jóska, amikor először hozott ide bennünket. Kint magyar zászló, alaphang megadva. És feliratok: Kutyabarát (K. Dezső nem az, bocs) hely! (Lát is bent egy téliesített, beöltöztetett nagy kutyát, fajtáját nem ismeri, ám kerüli.) Viszont Kerékpárt az udvarba behozni SZIGORÚAN TILOS! Bringák helyett két felnyergelt ló az udvaron (a neten), most (január vége, kedd) emberek, bent, sokan; munkaidő vége, cserélődnek a vendégek, de látszik, sokuk törzsvendég; nézik, ki ez a csávó, egyedül az asztalnál (Bolyhos szőlő, 50 fokos, üveges Dreher), jegyzetel, járkál körbe a kocsmában. Nagy-Magyarország térképek (egy kicsi, egy nagy) és egy fából; árpádsávos, 48-as zászlók egy képen, NEM ADJUK FEL!, az üvegen dedikálás: „A Sárga Csikó magyar érzelmű legénységének. És leányainak.” Alul egeszsegesfejbor.hu, hűha. Képek lovakról, köztük egy sárga, a névadó? Karácsonyi díszek, kamera a falon, pont engem néz, ki kíváncsi rád? Kerthelyiség (mely egyben Dohányzásra kijelölt hely). Minden asztalon aznapi rejtvényújság, egy úr szótlanul űl pohár bora előtt, fejti; ünnepi (karácsonyról maradt?) dobozban műfű, kis, „havas” tobozok, egy nagyobb; bogyósgyümölcs-imitációk, mécses (a rejtvényfejtő úr annak világánál töltöget, rejtvényt és poharába, megy a pulthoz). A pult előtt talponálló, körülötte beszélgetének (nem Pesten történt, amit most hallotok), s K. Dezső körül is zajlik a kocsma. Mely, olvasta, vészesen fogy (akár a magyar), felére csökkent a kocsmák száma Magyarországon 14 év alatt, 2010-ben 21 500 volt az országban, tavaly 12 200 (KSH, ha ők mondják…). A kocsma (italüzlet, kávézó, zenés-táncos szórakozóhely) megszokott összejöveteli hely volt, nemcsak az italosoknak, hanem azoknak is, akik beszélgetni szerettek. Ők is hiányolják ezt. A sarokban, fönt, tévé, szerencsére nincs bekapcsolva (meccsek idején biztos).

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.