Sajó László: öt és feles (Nap sütötte [Zanziksz])

  • 2000. július 27.

Egotrip

[Miért, hogy az ember (én) megérkezvén a nyaralásba, le se pakol, elindul szuvenírest keresni, megveszi az összes képeslapokat az összes szeretteinek, megírandó. Vettem én is, egyet, próbálom teleírni.]

Nap sütötte

(zanziksz)

Mikor utoljára másfél napot buszoztam a kijelölt nyaralóhely felé, de Mar, fogadtam meg, soha többé. Ülök tehát a buszon, pedig feküdnék, mint nehányan, a széksorok között, nyújtanám lábam, alvás, feléd, arcomban egy zokni, számban az ötödik szalámis szendvics, négyóránként pisiszünet. Benzinkutak illemhelyeinek megtekintése, kötelező program. Utána tovább bámulom a szemben ülőket, ők is engem, már megutáltak. Pedig még előttünk a Nizzamontekárló fényei, pillanatra a tenger, aztán megint a féligalvás alagútjai, mintegy kétszáztizenhét. Reggel kompromisszumos fogmosás, csak köpök. Délben már a tengerbe, Földköpi-. Kifekszem, elalszom végre, estére égési sérülések, szomjazom, berúgok egy üveg akvamineráltól.

[Ahol képeslap van, ott nincs bélyeg, és viszont, újabb szuveníres, ungrija, és csak oda, az annyi, mint. Bélyeget nem felragasztani, csak a végén, ha már. Addig kallódik prospektusban, fürdőszoba-neszeszerben, farzsebben, hálózsákban. Kap egy kis helyi színt, rongyosodik már, gyöngyszeme gyűjtőknek, örök emlék.]

Nekünk (nekem, magyaroknak) elég, ha meglátjuk a tengert, nézzük áhítattal, terítünk eléje törülközőt, gyékényt, térdeplünk, hálát adunk, könyöklünk, elfekszünk, a gyönyörtől, hogy lám, megadatott, ismét, itt vagyunk, aki még sose látta, annak is három tenger mossa partjait, örökkön, Fiumei kikötőben letörött az árboc. Ki-kilesünk a messzire cipelt nagyregények mögül (naná, hogy Esterházy, naná, hogy szinte olvasatlanul vissza, viszont milyen jó vánkosnak, nézni a horizontot, napestig, s ha olvasunk, mégis, ki-kilesünk), megvan-e még, a tenger, vagy csak az ég morajlik. Süppedés. Homokba, kavicsba, könyvbe, félálomba, sirály ébreszt, vagy a gyékényszomszéd, gyereksikoly. Szívembe beletalál egy napernyő, föl kéne ébredni, hisz nem is aludtál. Hol is hagytam abba, melyik mondat jön, kiveszem fejemből a könyvet, hát nem belement.

[A bélyeg rojtos bár, de megvan, ám hol a képeslap? Keresem a mackóalsó farzsebében, mely ruhadarab pizsamám lenne, de most párnám a sátormelegben. Megtalálom a sporttáska oldalzsebében, ő már becsomagol(va), menne haza. Mikor csak most jön a.]

Az éjszakai fürdés, tervben volt, aztán valahogy, végül az utolsó éjszaka, a búcsú- (egyben ismerkedési) est, az elfogyasztott kagylók, rákok, csigák (én nem, tengeri beteg leszek), a hektó szangrija (én nem, csak a belevaló gint ittam, pedig nem is) után, persze meztelenül, sötét van, nem látjuk egymást, csak ha közel megyünk, egész közel, a másikhoz, a másikba. Mert elszabadultak akkor mindenek. Imbolygok, parti bólya, a homokon, vigyázva, bele ne ütközzem a tengerfénybe kifeküdt párokba. Belém ne ütközzenek. A tengerhomályban csak a só, hátukon az izzadtság, ragyog. Hát, amint haladok a csillagok alatt, látom, hogy nem ám a tenger nyaldossa a (Szily László szíves írásbeli közlése) csajomat. Kagylódat szürcsölöm. Csak a barlang levegője sós.

[Első gondolatom: ne felejtsem el fölnyalni a bélyeget. Ha majd megírtam.]

Ülök a parton, fölöttem a csillagos ég, az erkölcsi örvény bennem. Előttem a tenger, alattam a mélység, mögöttem már biztos basszák a csajomat. Tudom, hol.

[A bélyeget hetven pezóért vettem.]

Milyen nagy most a tenger. Milyen agy mosta tenger. Egyedül hallgatom tengeri morzsolását.

Idegenben jó anziksz.

Tizenegyre el kell hagyni a sátrat, pakolás, jön a következő turnus. Megvan minden? Útlevél? [Képeslap? Bélyeg? Most már hazaviszem, teleírva. Van még egy kis hely, a sorok között, a széleken, körbeírom, átmegyek a túlsó oldalra, a képes lapra, beleírok a tengerbe. Utóirat.]

Visz a vonat a magyar tengerre, nincs hely, állok a folyosón. Jön ki a csajom a fülkéből, meghalt Petri. Mutatja a Narancsot: Holtrészeg Költők Társasága. Elmarad. Így tudom meg. Hogy mégis részt vehetek, szeptemberben. Ez volt az első, gondolatom. A második. Írtam egy verset, neki, megjelenik a júliusi Holmiban, nem olvashatja. Akkor se olvasta volna, ha. Baka István se olvashatta, időközben meghalt, ő is, rákban. Mi legyen az ajánlással, kérdeztem akkor, ne legyen inkább emlékének? Maradjon így, a fettet nehéz már kiszedni, mondták, akkor, praktikus, nem. Több ajánlott verset nem írok, kihalnak a költők. Már leadtam a verset, a Petri-verset!, amikor jött még egy strófa, velem szemben, a Károly körúton. Csak egy szó hiányzott: ama nap. Amikor meghalsz. Most megvan. Megvagy.

(Hogy elérjek a napsütötte sávig,

hol a semmi sincs, fekete lyuk, mikor az isten ásit,

büdös van, néznek rád dülledt halottak, halszemek,

mennyei padlástérben sztentori hang: Élsz! Halsz!, te meg

lenn nyaralsz az örök világosság hűvösében,

szellő se rezg, bűzös, bűnös, bűvös éden:

a földi ólban a boldogság disznaja, bizonyos Tünde Fény, röfög még...

2000. július 16. örökvasárnap, öröklét.)

Valamit inni kéne, a mozgóárustól csak sört kértem, majd, ha visszajön. Megiszom életem legdrágább Unicumát, papírpohárból (félig: háromszáz, tele: ötszáz, nagyobb pohár nincs? kólás jó?), az egészségedre! Kinézek, Kenese. Felese. Gondolta a fene se. Rímkényszerzubbony.

[A képeslapot kimosta a csajom (a mosógép) a farzsebemből, összemosta ingekkel, gatyákkal, most minden csupa betű. A bélyeg a felismerhetetlenségig eltűnt. Valahol megvan. Itt a bélyeg, fuss el. Ujjaim közt a képeslap morzsái, mit csináljak.

Nem adom fel.]

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.