Váradi Balázs: Csak semmi politika!

Szakértő vagy sarlatán?

Egotrip

Gyakori helyzet: olyasmiről, egyszerre szak- és közügyről van szó a tévében, a rádióban vagy egy hetilapban, amihez nem konyít a nyájas olvasó. Halbiológusnak inflációról, dramaturgnak invazív akácfákról, topológusnak nyelvművelésről magyaráz a szakértőnek kikiáltott úr vagy hölgy.

De hogyan tudjuk mi, halbiológusok, dramaturgok, matematikusok eldönteni, vagy - szerényebben - jó találati aránnyal megtippelni, valóban ért-e az illető a területhez, amiről beszél?

A legegyszerűbb, ha megkérdezzük az illető területhez szintén értő barátunkat, akiben megbízunk: Jani, szerinted ez a Váradi nevű muki ért-e az inflációhoz, az akácfákhoz, a nyelvműveléshez? De nem biztos, hogy van, akit megkérdezhetünk. Sőt, ha épp van is valaki kéznél, előfordul, hogy az ő szakértelméért se tennénk tűzbe a kezünket. És csak nem lehet minden rádiós beszélgetés után a volt gimnáziumi osztálytársainkat zaklatni.

A klasszikus jel, amivel a szakértőt meg szokták különböztetni a féltudású sarlatántól, a tudományos előmenetel és pozíció. Az egyetemi doktornak, valamely komoly intézmény professzorának számos, szaktekintélyekből álló bizottság előtt, féltékeny pályatársak közegében, folyóiratcikkeit kritikus szemmel vizsgáló bírálói előtt kellett bizonyítania, hogy érti a szakmáját és tud újat is alkotni. Egy szint felett ez jó hatásfokkal működik. Az oxfordi professzor (ha valóban az, és nem valamiféle önfinanszírozott rezidens kvázikutató) vagy a Nobel-díjas, amíg marad a kaptafájánál, szinte biztos, hogy alaposan ismeri azt, amiről beszél. De melyek a komoly intézmények - nálunk? Melyik egyetem PhD-je biztos pecsét? Ha az olvasó visszagondol egyetemi oktatóira, vajon mindnek elhiszi, hogy ért a szakterületéhez? A Jótündér néven az Örülünk, Vincent? blogon szellemes közéleti véleménycikkeket publikáló matematikus bosszantó szokása, hogy a nemzetközi tudomány igényes mércéjével méri meg a közügyekben megszólaló tudósok teljesítményét - és sok, doktori címekkel és egyetemi státusokkal gazdagon megtűzdelt hazai értelmiségi találtatik könnyűnek a mérlegén. Sajnos ez a módszer sok kevésbé nemzetközi, kevésbé folyóirat-központú és kevésbé egzakt területen nem alkalmazható; nem is beszélve azokról, akiknek a szakterülete nem annyira tudományos, mint inkább gyakorlatias. Márpedig a közérdeklődésre számot tartó ügyek jelentős részéhez eleve nem tartozik tanszék és katedra.

Mindezeket megfontolva most saját fejlesztésű, gyors és praktikus, bár nem százszázalékos hatásfokú szakértőfokolómat szeretném népgazdasági hasznosításra felajánlani. E szerint arra kell figyelni, hogy 1) mit mond, 2) hogyan mondja és 3) miről beszél a delikvens.

Mit mond? Miközben nyilván azért hallgatjuk, mert kíváncsiak vagyunk arra, amit mond, hibázunk, ha arra alapítjuk a besorolásunkat, egyetértünk-e a beszélő következtetéseivel, javaslataival. Többet tud, mint mi, kiindulhat más premisszákból, gondolkodhat más keretekben, mint mi - régen rossz tehát, ha átengedjük magunkat annak a mindannyiunkban meglevő igénytelen, reduktív impulzusnak, ami szerint aki egyetért velünk: szakértő, aki nem: sarlatán. Gyakran épp az a komolyságra utaló jel, ha a szakember mást mond, mint amit a kontextus (például az őt megszólaltató médium politikai irányultsága) alapján várunk tőle. Jól tesszük viszont, ha a gondolatmeneteire figyelünk: egy szakértőnek, a nem egyeteminek is, szinte mindig a logika az egyik fő munkaeszköze. Arról tehát, aki egyetlen tévkövetkeztetést is megenged magának, rögtön fel kell támadjon a gyanú. Jó jel viszont, ha valaki a riporter ellenvetéseit nem lesöpri az asztalról, hanem saját kereteiben legerősebb formára hozva reagál rájuk. Aki a gondolatmenetében már eleve figyelembe venni látszik (potenciális) vitapartnereinek ellenvetéseit, annak talán a fejében is értelmes vita zajlik, nem csak a saját szónoklata szól.

Legalább ilyen sokatmondó, ha arra figyelünk, hogyan beszél témájáról az illető. Aki igyekszik pontosítani a használt fogalmakat, szűkebbre és megragadhatóbbra átfogalmazni a riporter kérdéseit, aki kerüli a szuperlatívuszokat (államcsőd, ökológiai katasztrófa, a nyelv elkorcsosulása), aki elég bátor bevallani, ha nincs válasz vagy nem tudja, mi az, és főleg, aki gondosan kvalifikálja az állításait, arról inkább gondolom, hogy szakember, mint aki egyszerűt és nagyot mond. Miért? A sajtóban a színes, a nagy, az egyszerű hat, az megy át. Aki tehát az újságíró erőfeszítéseinek dacára szürkét, kicsit, bonyolultat vezet elő, azt valami ismeretlen erő eltéríti attól a kommunikációs formától, ami legjobban segítene célba juttatni az állításait. Ez az erő lehet az ügyetlenség, a körülményesség, a kényelemszeretet - de jó eséllyel a tudományos lelkiismeret is. Előfordulhat, hogy a bólogató riporternek lökött mondókát a szakember saját fejében szuperegóként hallgató pályatársak kényszerítik a megszólalót a kevésbé harsány, de pontosabb megfogalmazásra.

Miről beszél? A legnehezebb rajtakapni azt a sarlatánt, aki valamihez ért ugyan (ezért aztán joggal vannak csillagok az akadémiai válllapján), de pont ahhoz nem, amiről kérdezik. Ezt a tényt idővel már maga is elfelejti. Leleplezni egy megnyilatkozás alapján igen nehéz, hisz aki beszél, szakértő, csak nem a témáé. De annak, aki nagykanállal fogyasztja az ilyesfajta műsorokat és (web)lapokat, és jó a név- vagy arcmemóriája, nem lehetetlen. A tudás modern szerveződésének egyik fő ismertetőjegye ugyanis a specializáció. A legnagyobb közgazdász sem a közgazdaságtan egészével, hanem néhány részterületével foglalkozik: idősorok ökonometriájával, nemzetközi kereskedelemmel vagy monetáris politikával. Még a matematikus is voltaképp csupán kombinatorikus vagy geométer. Aki néhány héten belül több, egymástól távoli területről is a szakértelem igényével szólal meg, az valószínűleg semmilyen felkérésre nem mond nemet. A területek egy részén tehát maximum a tájékozott, jó ítélőképességű laikus, és nem a szakértő válaszait kapjuk. Rosszabb esetben egy mekkmestert hallgatunk nagy tisztelettel.

Mindez csak első közelítés; mielőtt valakire megtakarított pénzünk kezelését vagy édesanyánk megoperálását bízzuk, ennél alaposabban a körmére kell néznünk. De blikkfangos közpolitikai hülyeségek egészben benyelése ellen, tankönyvbetiltások, kamatcsökkentések és szoborállítások vérzivataros évadján, első védvonalnak megteszi.

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.

Presztízskérdés

A magyar kormányzat hosszú ideje azt kommunikálja, hogy csökkent a szegénység Magyarországon, az MCC-s Sebestyén Géza pedig odáig jutott, hogy idén februárban bejelentette a szegénység eltűnését is. A kormány helyzetértékelése eddig is vitatható volt, és a KSH szegénységi adatai körül felfedezett furcsaságok tovább bonyolítják ezt az így is zavaros ügyet.

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.